R5 3600X sistem toplama

Bütçe
PSU: 700-750 TL

amorvincitomnia

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar, 6 yıllık laptop kullanımımdan sonra bilgisayar toplamaya karar verdim. Bir kısmını sipariş vermekle beraber çoğunluğu duruyor. Malum ekran kartı da stoklar bitik durumda. Sizden istediğim, bazı konularda yardım ve öneri/tavsiye.

Kasa: MSI Forge 100r (alındı, kargoda)
Anakart: MSI B450 Tomahawk Max (alındı, kargoda)
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X düşünüyorum.
RAM: Corsair Vengeance 2x8 3200 MHz RGB düşünüyorum.
SSD: Samsung EVO 860 500GB düşünüyorum.
HDD: Seagate 2TB 7200RPM düşünüyorum.
Monitör: MSI 23.6" Optix 144Hz düşünüyorum.
Güç kaynağı? (kaç W yeterli?)
İşlemci soğutucu? (gerek var mı? Stok fan yeterli mi?)
Fan? (emin olmamakla beraber aldığım kasada fan var diye biliyorum, gerekli mi?)

Sizden isteğim soru işaretlerine tavsiye vermek ve kafamdaki soruları gidermek. Ek olarak bir soru da fotoğraf/mesaj arşivim çok fazla ve benim için değerli, yaklaşık 10-15 yıllık. HDD bozulma sorunu yaşar mıyım? Ekran kartı önerilerine de açığım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, 6 yıllık laptop kullanımımdan sonra bilgisayar toplamaya karar verdim. Bir kısmını sipariş vermekle beraber çoğunluğu duruyor. Malum ekran kartı da stoklar bitik durumda. Sizden istediğim, bazı konularda yardım ve öneri/tavsiye.

Kasa: MSI Forge 100r (alındı, kargoda)
Anakart: MSI B450 Tomahawk Max (alındı, kargoda)
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X düşünüyorum.
RAM: Corsair Vengeance 2x8 3200 MHz RGB düşünüyorum.
SSD: Samsung EVO 860 500GB düşünüyorum.
HDD: Seagate 2TB 7200RPM düşünüyorum.
Monitör: MSI 23.6" Optix 144Hz düşünüyorum.
Güç kaynağı? (kaç W yeterli?)
İşlemci soğutucu? (gerek var mı? Stok fan yeterli mi?)
Fan? (emin olmamakla beraber aldığım kasada fan var diye biliyorum, gerekli mi?)

Sizden isteğim soru işaretlerine tavsiye vermek ve kafamdaki soruları gidermek. Ek olarak bir soru da fotoğraf/mesaj arşivim çok fazla ve benim için değerli, yaklaşık 10-15 yıllık. HDD bozulma sorunu yaşar mıyım? Ekran kartı önerilerine de açığım.
Anakartı almamış olsanız i5 10400F önerecektim. PSU konusuna gelirsek alacağınız ekran kartına da bağlı. Önerilerim;

Stokta olsa 2060 veya 2070 düşünüyordum, fakat şu anlık idare etsin amacıyla 1050Ti alıp 2-3 ay sonra yenilemeyi düşünüyorum. 2070 alsam bile F/P PSU'ya ihtiyacım var. Belirttiğim gibi 700-750 TL bütçe ayırabilirim ancak. Fakat derseniz ki sorun yaşarsın, o zaman limitleri zorlayabilirim

Stokta olsa 2060 veya 2070 düşünüyordum, fakat şu anlık idare etsin amacıyla 1050 Ti alıp 2-3 ay sonra yenilemeyi düşünüyorum. 2070 alsam bile F/P PSU'ya ihtiyacım var. Belirttiğim gibi 700-750 TL bütçe ayırabilirim ancak. Fakat derseniz ki sorun yaşarsın, o zaman limitleri zorlayabilirim.

Hocam 1050 Ti almak bence saçmalık olur şu an RX580 daha mantıklı gibi geldi bana yada 1650S.

3600x , 2070 süper ve x570 ana kartla çok güzel bir birleşim olurdu , monitör olarak Va panel değil de ips yakışır ( sorun yaşamamak adı na flicker , gsync sorunları) .

Geri
Yukarı