R5 3600X sisteme anakart önerisi

O zaman bütçe yoksa demek ki şimdi 2'sini bir arada alacak sanırım arkadaş.
Tamam da gerek yok işte. Anakart değişimi ile çözülecek bir durum yok çünkü. SSD + işlemci alınarak FPS drop ve işlem yavaşlığından kurtulunabilir. Anakart değiştirerek sadece gereksiz masraf kalemi çıkarmış olur kendisine.

M2 girişi var sistemde, ne saçmalıyorsunuz?
Dropların anakart ile alakası nedir?
B550 ne işine yarayacak?

Sonuç odaklı çözüme gitseniz aslında forumca.

Drop ne alaka b550 güncel ve çokca kullanılan bir seri ondan dolayı hem ileriye yönelik güncel bir anakart bu yönde işine yarayabilir.

Adam konuda droptan bahsetmiş. Başlığa göre hareket etmeyin.

Yav arkadaşım b550 anakart ile sağlam bir ssd yapıştırdığı zaman ne drop kalır nede fps sorunu neresini anlamadınız ki bende buna şaşıyorum. B550 serisi kötü mü yani benmi bilmiyorum nedir yahu hayret ettim kaldım.

İmkanınız varsa ASUS B550M-K model anakartını alabilirsiniz R9 5900x ile kullanıyorum gayet verimli çalışıyor.
Şu anda aklımdaki bu.
Bütçe yetiyorsa B550M DS3H.
ASUS B550M-K modeli ile arasında ne fark inanın bilmiyorum hangisi daha iyi performans veriyorsa bana fark etmez.
B450 anakart yeter de artar bile.

Anakarttan ziyade işlemci + SSD değişimine özen gösterebilirsiniz.
Ben de başta böyle düşündüm ancak şu anda üçünü birden almam çok zor, işlemcimde bir sorun yok şu anlık ve yaşadığım sorunlar işlemci kaynaklı değil demişlerdi yine forumda o yüzden biraz daha idare ederim diye düşünüyorum.
Anakart değiştirme nedeniniz nedir? Yazdığınız şikayetler anakart değişiminden ziyade başka parça değişimleriyle halledilecek şeyler çünkü.
Açıkçası bilgisayarı topladığım günden beri anakartım ve hdd eski parçalardı. Bilgisayardan tam performans alamıyorum ve hangi testi yaptıysam yeni aldığım parçalarda bir sorun çıkmadı. Bir çözüm önerisi de gelmedi ve ben de değiştirmek istedim bu sebeple.
b550 Serisi bir anakart alın sizi epey idare edecektir. MSI veya asus anakartlarına bakın derim.

B550 alsa sanki daha verimli olur gibi ne dersiniz.
SSD Yok diyor arkadaş alacağım diyor buna uygun bir anakart arıyorum diyor. :)
Doğru mu bilmiyorum ancak anladığım kadarıyla B550 seris B450 serisine göre daha ileriye dönük. Doğrusu neyse öğrenmeyi çok isterim tabiiki.

Oyun oynuyorsanız ileride 5800X3D gibi modeller olduğu için kaliteli bir AM4 anakart daha mantıklı olacaktır.

Bütçe yeterliyse şiddetle önerim:
maalesef alttaki bütçemi aşıyor

Yav arkadaşım b550 anakart ile sağlam bir ssd yapıştırdığı zaman ne drop kalır nede fps sorunu neresini anlamadınız ki bende buna şaşıyorum. B550 serisi kötü mü yani benmi bilmiyorum nedir yahu hayret ettim kaldım.
Anakart ile drop sorununun ilk defa düzeldiğini gördüm. Gidip süper hızlı anakart + M2 alsan da işlemcinin işlem kapasitesi artık düştüğü zaman droplarn kaçınılmaz.

@UmutPerk B550M-DS3H alın o halde.
Konuya bir anda çok fazla mesaj geldi ve anladığım kadarıyla bu yaşadğım sorunlar yeni bir anakart alınca değişmeyecek.
Anakart ile drop sorununun ilk defa düzeldiğini gördüm. Gidip süper hızlı anakart + M2 alsan da işlemcinin işlem kapasitesi artık düştüğü zaman droplarn kaçınılmaz.
Anladım. Peki şu an kullandığım işlemciden mi kaynaklı sorunlar? Bunu nasıl teşhis edebilirim?

Şu anda aklımdaki bu.

ASUS B550M-K modeli ile arasında ne fark inanın bilmiyorum hangisi daha iyi performans veriyorsa bana fark etmez.

Ben de başta böyle düşündüm ancak şu anda üçünü birden almam çok zor, işlemcimde bir sorun yok şu anlık ve yaşadığım sorunlar işlemci kaynaklı değil demişlerdi yine forumda o yüzden biraz daha idare ederim diye düşünüyorum.

Açıkçası bilgisayarı topladığım günden beri anakartım ve hdd eski parçalardı. Bilgisayardan tam performans alamıyorum ve hangi testi yaptıysam yeni aldığım parçalarda bir sorun çıkmadı. Bir çözüm önerisi de gelmedi ve ben de değiştirmek istedim bu sebeple.

Doğru mu bilmiyorum ancak anladığım kadarıyla B550 seris B450 serisine göre daha ileriye dönük. Doğrusu neyse öğrenmeyi çok isterim tabiiki.

maalesef alttaki bütçemi aşıyor
Anakart gereksiz buluyorum, size anakart aldırırız elbette ama AM5 geldi şimdi bu kartlara yatırım yapmak olmaz bence, saçma.

5600 + M2/SSD alarak yolunuza bakın. Boşuna masraf olacak dediğim gibi önceliğiniz bu parçalar olsun.

Anakart değiştirmekle çözeceğin sorun sayısı sıfır. Senin problemin FPS drop ise optimizasyon özürlü oyunlar harici bu yüzde 90 işlemci kaynaklıdır. Öncelikle işlemci yükseltirsin. PC hantal hissettiriyorsa bunu da SSD alarak çözersin. SATA veya M.2, farketmez. Anakartını değiştirmenin bu sorunlara sağlayacağı hiçbir fayda yok. Maksimum daha güncel bir anakartın olduğu için iyi hissedersin psikolojik olarak, o da anakart kaynaklı bir fayda değil.

İleriye dönüklük bir durum da yok. Elinde AM4 soket var, AM4 destekleyen bütün işlemcileri çalıştırabiliyorsun. B450 alsan da durum bu, B550 alsan da durum bu. İlla ileriye dönük olsun diyorsan AM5 soket + AM5 işlemci alırsın ama bir de DDR5 RAM masrafı çıkıyor orada.

Geri
Yukarı