Çözüldü R5 3600X ve RX 5700 XT oyun oynarken reset atıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Frozenship1

Decapat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Merhabalar. Ekran kartım MSI RX 5700 XT Gaming X yaklaşık 3 gün önce topladım bilgisayarı. Oyunları AMD'nin kendi ayarlarından varsayılan moda alınca oyun oynanmıyor ama GPU hız aşırtma açınca oynayabiliyorum. Acaba bu ayar ekran kartıma zarar verir mi? Varsayılan ayarda oynamam için AMD'nin opitimize yazılımını mı yüklemem lazım?
Şu an 20.4.2 sürümünü kullanıyorum.20.5.1 sürümünü yükleyince WattMan hatası veriyor. 20.4.2 sürümün de oyunları GPU hız aşırtma ayarında oynayabiliyorum. Varsayılan modda oynayamıyorum. Varsayılan modda oynayabilmem için hangi sürümü yüklemem gerekiyor? Yoksa böyle kalsın mı?

Ekran kartı sıcaklık boşta 44-45 derece oyun oynarken 68-71 derece

İşlemci: AMD Ryzen 3600X 3.8 GHz.

Anakart: MSI B450 Tomahawk Max.

Ekran kartı: MSI RX 5700 XT Gaming X.

PSU: 850W 80+Gold Xigmatek.

Çözüm
RX 570 kullanıyorum. Bu sorun bende de olmaya başladı Driver’ı güncellememle. En son 1300 MHz hızı 1265 MHz’ye indirdim ancak yine kapatıyor. Bakalım 1200 MHz’yi deneyeceğim. Ama bir daha da ne AMD alırım ne de çevreme aldırtırım!

Sürekli MHz düşürmeyin onun yerine sürüm değiştirin. FreeSync veya anti-lag gibi AMD ayarlarının hepsini devre dışı bırakın öyle deneyin, onlar çok sorun çıkartıyor. Ben ilk defa 5700XT Gaming X ile AMD'ye geçtim. Ve şu an herkese öneririm çünkü bende sorun hiç olmadı. Biraz sanş işi gibi ya.
Ekran kartı güç bağlantısını çift PCI-e kablosu ile şemada ki gibi ayrı ayrı iki kabloyu kullanarak deneyin. İşlemci ve RAM'de OC undervolt varsa iptal edin.

RAM'leri soldan sağa 2. ve 4. slota taktığınıza emin olun.

Güç bağlantı şeması:

Eki Görüntüle 673275

RAM bağlantı şeması:

Eki Görüntüle 673276

RAM bağlantı şeması doğruda ekran kartı bağlantı şeması doğru değil nasıl yapacağımı bilmiyorum ama sanırsam tek kablo çıkıyor zaten mecbur böyle bağlanması gerekmiyor mu?

RAM bağlantı şeması doğruda ekran kartı bağlantı şeması doğru değil nasıl yapacağımı bilmiyorum ama sanırsam tek kablo çıkıyor zaten mecbur böyle bağlanması gerekmiyor mu?

Hayır... 225W ve üstü güç tüketebilen kartlara özellikle son dönemde yaşanan sorunlardan ötürü "daisy chain" bağlantı önerilmiyor. Xigmatek 850W Gold PSU'da en az 2 hatta 3 farklı kablo olmalı ayrı ayrı deneyin.

Geri
Yukarı