3600X ve RX 5700 XT oyun oynarken kapanıyor

ThDread

Centipat
Arkadaşlar yeni sistem topladım ama oyun oynarken kendiliğnden kapanıyor 1 süre bekledikten sonra geri açabiliyorum. Acaba neden olur?

Sistemim şu şekilde ne sıkıntı yaratıyordur?
Power Cougar 700W 80 Plus.
İşlemci Ryzen 5 3600X.
İşlemci soğutucu AMD stock wrait spire.
Ekran kartı ROG STRIX RX 5700 XT.
Anakart ASUS TUF Plus Gaming.
RAM Corsair vengance 3200 MHz.
Kasa Aerocool Aero One Eclipse.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar yeni sistem topladım ama oyun oynarken kendiliğnden kapanıyor 1 süre bekledikten sonra geri açabiliyorum. Acaba neden olur?

Sistemim şu şekilde ne sıkıntı yaratıyordur?
Power Cougar 700W 80 Plus.
İşlemci Ryzen 5 3600X.
İşlemci soğutucu AMD stock wrait spire.
Ekran kartı ROG STRIX RX 5700 XT.
Anakart ASUS TUF Plus Gaming.
RAM Corsair vengance 3200 MHz.
Kasa Aerocool Aero One Eclipse.
Oyun içi sıcaklıklarınızı kontrol etmelisiniz. Sorun ; sıcaklık, bellek, yanlış soğutucu montajı, driver, güç kaynağı v.b gibi birçok sebepten kaynaklanıyor olabilir.

AMD ekran kartlarında sürücü kaynaklı sorunlar mevcut. Ekran kartı driverını güncellemeyi, eğer güncelse eski sürüme döndürmeyi deneyin.

Düzelmezse DDU ile ekran kartı driverını kaldırıp yeniden sitesinden manual yükleyin.

Ayrıca ROG 5700XT ler sorunlu. Bak ben de aldım iade ediyorum şimdi.

Seri numarasını kontrol et.
Ek Açıklama 2020-04-08 024833.png

Bu seri numaraları ürünlerinin sorunlu olduğunu bizzat Asus açıkladı.

Son düzenleme:
2. oyun sıcaklık durumu bu bi işlemci sogutucu yada daha buyuk bir kasa falan mı almam lazım.. yada kasanın üst tarafına 2 fan takarak macun değiştirerek falan halledilebilir mi.. Sistem daha 2 günlük..

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    822,4 KB · Görüntüleme: 91
  • IMG_20200414_144918[1].jpg
    IMG_20200414_144918[1].jpg
    687,8 KB · Görüntüleme: 83
Sorun ekran kartında niye anlamak istemiyorsun bende de var aynı karttan. İmzamı okursan görürsün. Benim kasamda hava sirkülasyonu çok çok iyi. Buna rağmen az önce PES2020 de 80 C yi gördüm. BFV de 70-75 C arasında.
Hepsinde 2K ultrada oynuyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoyu dikkatlice izle. Beyaz plastiklerle sıcaklığı 62 dereceye düşürdü.

Sorun ekran kartında niye anlamak istemiyorsun bende de var aynı karttan. İmzamı okursan görürsün. Benim kasamda hava sirkülasyonu çok çok iyi. Buna rağmen az önce PES2020 de 80 C yi gördüm. BFV de 70-75 C arasında.
Hepsinde 2K ultrada oynuyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoyu dikkatlice izle. Beyaz plastiklerle sıcaklığı 62 dereceye düşürdü.

Yok hocam anlamak istemediğimden değil anlıyorum dediğinizi ama ekran kartında bu sıcaklıkları kabul ettim ben sadece işlemci sıcaklıgından korkuyorum onun için tavsiyenize basvuruyorum. Sogutucu mu alsam kasa mı alsam falan diye. ve ben ultrada oynamıyorum call of warzone u.

Sıvı soğutma o kasada 1 saat seni idare eder ondan sonra radyatör içindeki su ısınır ve işe yaramaz olur. Radyatörün iyi soğutulması lazım. Bu da önü mesh kasalarda mümkün. Önce kasanı değiştir, bir süre idare et böyle, sonra ister sıvı soğutma al ister kule tipi.

Biraz önce 2K oyundaydım 80C yi gördüm gene.
Bu karta bir operasyon çekmek şart. İadeden de vazgeçtim.
70C de Asus ROG Vega 64 kartım harman makinesi gibi çalışırdı bundan 80C de çok şükür ses seda gelmiyor.
Sıcaklık sorununu da çözdük mü geriye sadece AMD nin driver güncellemeleri kalıyor.

Radeon ayarlarından oynadığın oyun için düşük voltaj seçebilirsin.
Bu da GPU sıcaklığını nispeten düşürür.
Dolaylı olarak CPU ya da etki eder.

Sıvı soğutma o kasada 1 saat seni idare eder ondan sonra radyatör içindeki su ısınır ve işe yaramaz olur. Radyatörün iyi soğutulması lazım. Bu da önü mesh kasalarda mümkün. Önce kasanı değiştir, bir süre idare et böyle, sonra ister sıvı soğutma al ister kule tipi.

Biraz önce 2K oyundaydım 80C yi gördüm gene.
Bu karta bir operasyon çekmek şart. İadeden de vazgeçtim.
70C de Asus ROG Vega 64 kartım harman makinesi gibi çalışırdı bundan 80C de çok şükür ses seda gelmiyor.
Sıcaklık sorununu da çözdük mü geriye sadece AMD nin driver güncellemeleri kalıyor.

Radeon ayarlarından oynadığın oyun için düşük voltaj seçebilirsin.
Bu da GPU sıcaklığını nispeten düşürür.
Dolaylı olarak CPU ya da etki eder.

Kasanın önüde üstüde mesh süte fan yok işlemci sıvı sogutmayı uste taksam ondeki meshli 3x12 fan yeter mi ki acaba ekran kartına..

Voltaj durumunuda denicem teşekkur ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı