Çözüldü R5 3600X ve RX 5700 XT oyun oynarken reset atıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Frozenship1

Decapat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Merhabalar. Ekran kartım MSI RX 5700 XT Gaming X yaklaşık 3 gün önce topladım bilgisayarı. Oyunları AMD'nin kendi ayarlarından varsayılan moda alınca oyun oynanmıyor ama GPU hız aşırtma açınca oynayabiliyorum. Acaba bu ayar ekran kartıma zarar verir mi? Varsayılan ayarda oynamam için AMD'nin opitimize yazılımını mı yüklemem lazım?
Şu an 20.4.2 sürümünü kullanıyorum.20.5.1 sürümünü yükleyince WattMan hatası veriyor. 20.4.2 sürümün de oyunları GPU hız aşırtma ayarında oynayabiliyorum. Varsayılan modda oynayamıyorum. Varsayılan modda oynayabilmem için hangi sürümü yüklemem gerekiyor? Yoksa böyle kalsın mı?

Ekran kartı sıcaklık boşta 44-45 derece oyun oynarken 68-71 derece

İşlemci: AMD Ryzen 3600X 3.8 GHz.

Anakart: MSI B450 Tomahawk Max.

Ekran kartı: MSI RX 5700 XT Gaming X.

PSU: 850W 80+Gold Xigmatek.

Çözüm
RX 570 kullanıyorum. Bu sorun bende de olmaya başladı Driver’ı güncellememle. En son 1300 MHz hızı 1265 MHz’ye indirdim ancak yine kapatıyor. Bakalım 1200 MHz’yi deneyeceğim. Ama bir daha da ne AMD alırım ne de çevreme aldırtırım!

Sürekli MHz düşürmeyin onun yerine sürüm değiştirin. FreeSync veya anti-lag gibi AMD ayarlarının hepsini devre dışı bırakın öyle deneyin, onlar çok sorun çıkartıyor. Ben ilk defa 5700XT Gaming X ile AMD'ye geçtim. Ve şu an herkese öneririm çünkü bende sorun hiç olmadı. Biraz sanş işi gibi ya.
Windows Fast mode ile BIOS Fast Boot kapatın. Nasıl yapılacağına Internet'ten bakabilirsiniz. Eğer çözülmez ise driver güncellemeniz gerekir. Ama güncelleyip tekrar uğraşmayın bence dediklerim olmazsa sürekli ayarları tekrar yapın. Yukarıda ayarları kaydet yeri olması lazım oradan kaydedip gerektiğinden kayıtlı ayarları kullanırsınız.

MSI Dragon Center oyun modunu Custom yaptım düzeldi sorun 3-4 kere başlattım bilgisayarı yeniden sıfırlamadı. Sanırım düzeldi.

@Eren kaynar hocam bende yeşil ekran veriyor ve frekans değerini fan değerini bir türlü çözemedim. Yani ekran kartı yanıyor derece olarak fan hiç oralı değil. Hiçbir ayarıda çözemedim nasıl yapabilirim diye. Web üzerinden araştırdım fakat bir çözüm yolu bulamadım. İlk sürüm 20.5.1 idi yeşil erkan ve reset atıyordu. DDU ile kaldırdım 20.4.2 yükledim gene yeşil ekran verdi ve reset attı. Güncel oyun ayarları nasıl olması gerekiyor hocam yardımcı olabilir misin?
Benim yaptığım ayarlar bu şekilde.

Dosya Ekleri

• Fan Ayar2.jpg
    Fan Ayar2.jpg
    117,2 KB · Görüntüleme: 56
@Eren kaynar hocam bende yeşil ekran veriyor ve frekans değerini fan değerini bir türlü çözemedim. Yani ekran kartı yanıyor derece olarak fan hiç oralı değil. Hiçbir ayarıda çözemedim nasıl yapabilirim diye. Web üzerinden araştırdım fakat bir çözüm yolu bulamadım. İlk sürüm 20.5.1 idi yeşil erkan ve reset atıyordu. DDU ile kaldırdım 20.4.2 yükledim gene yeşil ekran verdi ve reset attı. Güncel oyun ayarları nasıl olması gerekiyor hocam yardımcı olabilir misin?
Benim yaptığım ayarlar bu şekilde.

Ben 20.4.2 sürümün de hata almadım ama 20.5.1 sürümünde watman hatası almıştım. Benim sorun yukardaki yapılan uygulamalar ile düzeldi. Kayıt olmaması ve ayarların değişmesi dragon center ile alakalı ben oyun modunu kapalı kullanıyorum. Sarece mystic light desteğini kullanıyorum. Şimdilik ben de sıkıntı olmadı.Fan ayarını otomatikte kullanıyorum. Sadece 2100 olan kısmı 50 düşürerek 2050 de kullanıyorum. Biraz uğraştırmıştı ama şimdi efsane akıyor ekran kartı. Boşta 35 derece yüksek kaliteli oyunlarda ortalama 68-69 derece.

Ben 20.4.2 sürümün de hata almadım ama 20.5.1 sürümünde watman hatası almıştım. Benim sorun yukarıdaki yapılan uygulamalar ile düzeldi. Kayıt olmaması ve ayarların değişmesi Dragon Center ile alakalı ben oyun modunu kapalı kullanıyorum. Sarece Mystic Light desteğini kullanıyorum. Şimdilik ben de sıkıntı olmadı. Fan ayarını otomatikte kullanıyorum. Sadece 2100 olan kısmı 50 düşürerek 2050'de kullanıyorum. Biraz uğraştırmıştı ama şimdi efsane akıyor ekran kartı. Boşta 35 derece yüksek kaliteli oyunlarda ortalama 68-69 derece.

Evet Dragon Center ile alakalıymış sildim kayıt yaptı. @07alone07 yardımı ile bende biraz düzelttim. Ancak senin yukarıda yaptığın uygulamaları anlayamadım pek açıkçası. Ekran kartı RX5700 XT Gaming X benim ki senin bütün ayalarının resmini atar mısın? Driver sürümü 20.4.2 bir kere yeşil verdi ayarlamalar ile şu an sıkıntı yok.
Benim ayarlar şuan böyle.

Dosya Ekleri

• fan ayar 3.jpg
    fan ayar 3.jpg
    77,8 KB · Görüntüleme: 41
Evet Dragon Center ile alakalıymış sildim kayıt yaptı. @07alone07 yardımı ile bende biraz düzelttim. Ancak senin yukarıda yaptığın uygulamaları anlayamadım pek açıkçası. Ekran kartı RX5700 XT Gaming X benim ki senin bütün ayalarının resmini atar mısın? Driver sürümü 20.4.2 bir kere yeşil verdi ayarlamalar ile şu an sıkıntı yok.

Şu an bilgisayara uzağım ama akşam gelince ayarları atarım. Ben bu ayarları sadece oyunlarda kullanıyorum. Masaüstünde gereksiz yere fanları çalışmasını istemedim. Akşam eve gelince atarım size ayarları. @Eren kaynar bana çok yardımda bulunmuştu. Sorununuz düzeldiyse ama bence dokunmayın ayarlara en iyisi öyledir.

Şu an bilgisayara uzağım ama akşam gelince ayarları atarım. Ben bu ayarları sadece oyunlarda kullanıyorum. Masaüstünde gereksiz yere fanları çalışmasını istemedim. Akşam eve gelince atarım size ayarları. @Eren kaynar bana çok yardımda bulunmuştu. Sorununuz düzeldiyse ama bence dokunmayın ayarlara en iyisi öyledir.
Sistem boştayken fanlar gene çalışıyor yani tam ayar yok. Tamamdır ne zaman müsait olursanız atarsınız. Yani fan kontrolünü tam yapamadım ama şuan stabil çalışıyor.

Sistem boştayken fanlar gene çalışıyor yani tam ayar yok. Tamamdır ne zaman müsait olursanız atarsınız. Yani fan kontrolünü tam yapamadım ama şuan stabil çalışıyor.

Ben ayarları mesela valorant oyununa yapacağım. Onu Amd oyun yerine ekliyorum. Sonra orda performans ayarla seçeneğine basıyorum. İşte fan ayarını otomatık yapıyorum. Maks fan ayarını en fazla 65-67 de çalıştırıyorum. Sonra gpu ayarını açıp gelişmiş kontrol sonra ince ayar kontrollerinden 2100 ü değiştirip 2050 yapıyorum. Güç ayarlama bölümünden de güç limitini 30’a çekiyorum ve kaydedip deniyorum.

Geri
Yukarı