R5 3600X ve RX 580 için PSU tavsiyesi

Bütçe
Maksimum 6000
RX580 zayıf kalmış. Grafiği yüksek oyunlar oynayacaksan kesinlikle daha iyi bir ekran kartı almanı tavsiye ederim. En önemli bileşen oyun için ekran kartıdır.
İşlemciyi 1600 AF bile alsan çok kaybettirmez. Ama ekran kartı çok şeyi değiştirir.
Şu anda planladığım sistemde işlemci 1600Tl tutuyor işlemciden ne kadar kısmalıyım ekran kartını ne kadar arttırmalıyım ?

Son düzenleme:
Bir arkadaş 2060 Super önermiş, fiyatı ne kadar uçuk kalıyor RX 580'e göre onu hesap etmemiş. İşlemciden 500-600 TL kısılarak o fiyat farkı kapanmaz. Onu geçeceksin bir kere.
En azından GTX 1660 Super almaya çalışabilirsiniz. 2300-2400 TL civarına bulunabiliyor. Bu fiyat aralığında alınabilecek en iyi ekran kartlarından. İşlemci olarak bu ekran kartıyla birlikte 1600 AF olsa bile iş görür.
Diyorsan ki ben bütçe artırırım, Ryzen 5 3600 veya arkadaşın ısrar ettiği 3600X olanı alabilirsin. Daha az FPS farkı yaratır, ekran kartını artırmaya göre.

Bir arkadaş 2060 Super önermiş, fiyatı ne kadar uçuk kalıyor RX 580'e göre onu hesap etmemiş. İşlemciden 500-600 TL kısılarak o fiyat farkı kapanmaz. Onu geçeceksin bir kere.
En azından GTX 1660 Super almaya çalışabilirsiniz. 2300-2400 TL civarına bulunabiliyor. Bu fiyat aralığında alınabilecek en iyi ekran kartlarından. İşlemci olarak bu ekran kartıyla birlikte 1600 AF olsa bile iş görür.
Diyorsan ki ben bütçe artırırım, Ryzen 5 3600 veya arkadaşın ısrar ettiği 3600X olanı alabilirsin. Daha az FPS farkı yaratır, ekran kartını artırmaya göre.

Ryzen 5 3600(düz) 3.6GHz + RX5500 XT 8 GB.
Ryzen 3 3100 3.9GHz + RX 5600XT 8 GB.
Böyle 2 farklı opsiyon buldum hangisini önerirsin, yine dediğim gibi oyunlarda darboğaz yapar mı?
Veya daha kolayı sen bir sistem atar mısın?

Stok soğutucu ile kullandım bir süre, hiç sıkıntı çıkarmadı işlemci. Sıvı soğutmanın AM4 yükseltme braketini yurt dışından sipariş etmiştim. Gelene kadar stok soğutucu ile kullandım. Gayet de yeterli soğutuyordu. X olunca soğutucusunu daha iyi koymuyorlar içine. Stok soğutucu ile OC zaten istenilen performansta olmaz. Her türlü soğutucu masrafı gerekir. Yok gerekmiyor diyorsan o senin iddian.

X olunca soğutucusunu daha iyi koyuyorlar. Wraith Stealth ile Wraith Spire farkını araştırabilirsin. Sana silicon lottery gelmiş, genelde durum böyle değil. 3600X için diyorum bunu 3300X 3. nesil olduğu 3600 ile soğutucusu aynı stealth modeli ama 3600X spire.

3600 ve RX 5600 XT olan bir sistem çok daha mantıklı:

3600 ve RX 5600 XT olan bir sistem çok daha mantıklı:

Önerim Gaming gecesinden RTX 2060 alması ama bu şekilde de güzel.

@kocaefe88 Ryzen 3'ler tek çekirdek performansı üzerine tasarlandı tek çekirdekte 3600'ü geçiyor. Diğer Ryzen 3'ler gibi değil bu işlemci.
Doğru olabilir ama zamanla çekirdek sayısı yetersiz işlemciler sınıfında kalacak. R3 işlemci yerine muadili bir İntel alırım o zaman, tek çekirdek performansı daha iyi. O yüzden ben R5 3600 taraftarıyım.

Yeni konular

Geri
Yukarı