R5 5500 3070 Ti sistemde oyun oynarken drop giriyor

ozgexonce

Femtopat
Daha fazla  
10 ay önce 3070 Ti'lı bir sistem toplamak istemiştim ve montajı dahil her şeyini yaptıktan sonra hayatımda yaşayacağım en büyük anormallikler bu zamanda patlak vermeye başladı. Küçüklüğümden beri PC kullanıcısı olarak ilk defa başıma bu tarz şeyler geldi. LoL'de, CS:GO'da, Don't Starve'da bile sistem gereksinimi istemeyen oyunlarda bile anlamsız anlık takılmalar, saliselik droplar yiyordum. Asla oyun oynayamıyordum, oynanılacak gibi değil. Ne kadar format attıysam düzeltemedim Windows 10'dan Windows 11 geçerek birçok yol denedim. DDU silip tekrar yüklemek chipset sürücüsü, BIOS güncellemeleri dahil her şeyi eksiksiz yaptım ama sorunlar bir türlü düzelmedi. Yepyeni sıfır aldığım SSD üzerine bir tane daha SSD aldım ve düzelmedi, gittim güç kaynağı aldım yine düzelmedi, gittim anakartı değiştirdim düzelmedi, arkadaşların yardımıyla sisteme 4 farklı ekran kartı taktık, monitör taktık yok düzelmedi. Çok anlamsız droplar, stuttering problemleri yaşamaya devam ediyordum. 10 aydır hiçbir insan sorunumu çözemedi, para harcayarak çok donanım değiştirdim ama bir çözüm yolu bulamadım.

Sistemim:

PSU: Cooler Master 600W 80Plus
Anakart: ASUS B450M-K
Ekran kartı: RTX 3070 Ti
İşlemci: Ryzen 5 5500
RAM: 3000MHz 2x8 Ballistix toplam 16 GB
SSD: Samsung EVO 240 + Crucial 230GB
HDD: 1TB HDD wdblue

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunun kaynağı birden çok şeyden kaynaklı olabilir. En başta sorunu çözmek için öncelikle bütün fiziksel parçaları birbirinden ayır. Anakartının modelini internete yazıp, CMOS reset yap. Daha sonra Microsoft'un sitesinden indirme aracıyla rufus ile baştan USB'ye yazdır. Format atarken disklerin hepsini silip, tekrar oluştur ve yeni oluşan diskleri biçimlendirip formatı at. Format bittikten sonra düzgünce driverları yükle. Sorun hala devam ediyorsa, donanımsal bir problem olma ihtimali yüksek.

Sorunun kaynağı birden çok şeyden kaynaklı olabilir. En başta sorunu çözmek için öncelikle bütün fiziksel parçaları birbirinden ayır. Anakartının modelini internete yazıp, CMOS reset yap. Daha sonra Microsoft'un sitesinden indirme aracıyla rufus ile baştan USB'ye yazdır. Format atarken disklerin hepsini silip, tekrar oluştur ve yeni oluşan diskleri biçimlendirip formatı at. Format bittikten sonra düzgünce driverları yükle. Sorun hala devam ediyorsa, donanımsal bir problem olma ihtimali yüksek.
Anlamıyorsunuz basit bir konu değil. Her şeyin denendiğini sizin bu yazdıklarınız da denendiğini söylüyorum. Gidip yeni bir pc topladığımı aynı şeylerin yaşandığını dile getiriyorum. Donanımsal arıza bunun neresinde. Neyse hocam anlaşılan bu konu çözüme asla ulaşılmayacak ulaşılmış olsaydı. Yeni sistemde aynı sorunlar devam etmezdi. Bizim gibi yüzeysel ufkumuzun zihnimizin dışında düşünebilinecek bir şey değil. ''Kanımca''

@ozgexonce Dostum donanımsal bir arıza olduğunda senin zaten bunu tespit etmen çok zor. Eğer çok eminsen sıkıntı olmadığına dair, bütün test araçlarını indirip donanımlarına tek tek test yap. Benim dediklerimden sonra problem yaşama şansın çok zor. Çünkü yazılımsal olarak yapılabilecek tüm şeyler buna benzer. Eğer kimsenin sözüne güvenin yoksa, burada konu açmanın bir mantığı yok. Gidip bu işlerden anlayan birisine gösterebilirsin.

@ozgexonce Dostum donanımsal bir arıza olduğunda senin zaten bunu tespit etmen çok zor. Eğer çok eminsen sıkıntı olmadığına dair, bütün test araçlarını indirip donanımlarına tek tek test yap. Benim dediklerimden sonra problem yaşama şansın çok zor. Çünkü yazılımsal olarak yapılabilecek tüm şeyler buna benzer. Eğer kimsenin sözüne güvenin yoksa, burada konu açmanın bir mantığı yok. Gidip bu işlerden anlayan birisine gösterebilirsin.
Hayır bu sorun cidden çok mide bulandırıcı birşey ve insanın sinirlerini alt üst eden bir durum, sizlik bir durum yok sadece arkadaş o kadar yorulmuş ki ugrasmaktan bu sözcüklerine yansıyor..

Anlamıyorsunuz basit bir konu değil. Her şeyin denendiğini sizin bu yazdıklarınız da denendiğini söylüyorum. Gidip yeni bir pc topladığımı aynı şeylerin yaşandığını dile getiriyorum. Donanımsal arıza bunun neresinde. Neyse hocam anlaşılan bu konu çözüme asla ulaşılmayacak ulaşılmış olsaydı. Yeni sistemde aynı sorunlar devam etmezdi. Bizim gibi yüzeysel ufkumuzun zihnimizin dışında düşünebilinecek bir şey değil. ''Kanımca''
Merhaba aynı sorunu bende yaşıyorum drop sanki 0.5 saniyelik gibi ama fps yüksek hala çözemedim bende

Aynı sorun bende de var şu an, anlik saçma droplar vs. ıslemci voltajını düşür 1.15v bir de böyle dene bendeki sorun buydu 1.55 de calisiyordu islemci bosta sıcaklıgı 55 derece yükte 75 80'leri görüyordu. Anlik yedigim drop ise 400 FPS'den 160 FPS'ye bir drop söz konusuydu şu an düzeldi.

Anlamıyorsunuz basit bir konu değil. Her şeyin denendiğini sizin bu yazdıklarınız da denendiğini söylüyorum. Gidip yeni bir PC topladığımı aynı şeylerin yaşandığını dile getiriyorum. Donanımsal arıza bunun neresinde. Neyse hocam anlaşılan bu konu çözüme asla ulaşılmayacak ulaşılmış olsaydı. Yeni sistemde aynı sorunlar devam etmezdi. Bizim gibi yüzeysel ufkumuzun zihnimizin dışında düşünebilinecek bir şey değil. "kanımca"

10 ay önce 3070 Ti'lı bir sistem toplamak istemiştim ve montajı dahil her şeyini yaptıktan sonra hayatımda yaşayacağım en büyük anormallikler bu zamanda patlak vermeye başladı. Küçüklüğümden beri PC kullanıcısı olarak ilk defa başıma bu tarz şeyler geldi. LoL'de, CS:GO'da, Don't Starve'da bile sistem gereksinimi istemeyen oyunlarda bile anlamsız anlık takılmalar, saliselik droplar yiyordum. Asla oyun oynayamıyordum, oynanacak gibi değil. Ne kadar format attıysam düzeltemedim Windows 10'dan Windows 11 geçerek birçok yol denedim. DDU silip tekrar yüklemek chipset sürücüsü, BIOS güncellemeleri dahil her şeyi eksiksiz yaptım ama sorunlar bir türlü düzelmedi. Yepyeni sıfır aldığım SSD üzerine bir tane daha SSD aldım ve düzelmedi, gittim güç kaynağı aldım yine düzelmedi, gittim anakartı değiştirdim düzelmedi, arkadaşların yardımıyla sisteme 4 farklı ekran kartı taktık, monitör taktık yok düzelmedi. Çok anlamsız droplar, stuttering problemleri yaşamaya devam ediyordum. 10 aydır hiçbir insan sorunumu çözemedi, para harcayarak çok donanım değiştirdim ama bir çözüm yolu bulamadım.

Sistemim:

PSU: Cooler Master 600W 80Plus
Anakart: ASUS B450M-K
Ekran kartı: RTX 3070 Ti
İşlemci: Ryzen 5 5500
RAM: 3000MHz 2x8 Ballistix toplam 16 GB
SSD: Samsung EVO 240 + Crucial 230GB
HDD: 1TB HDD wdblue

PSU güçsüz ve İşlemcin RTX 3070'a düşük kalmış

PSU yeterli. Bende 3070 Ti R5 5600X var 600W PSU kullanıyorum 1.5 yıldır sorun yaşamadim. Arkadasin sorunu tamamen kullandigi işlemciyle alakali. Tum yorumlari okumadim sorun ne durumda bilmiyorum fakat işlemciyi degiştir sorun çözülecek. Üzüldüm durumuna umarım her şey istedigin gibi olur.

Bende R5 5500 ile FPS düşmesi yiyordum benim sorunum Ryzen Master'dan curve optimizer ile OC yapınca düzeldi.

Şu an işlemcimi stok haline getirdim yine aynı anlık kasılmalar oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı