R5 5500 boştayken 2.4 GHz altına düşmüyor

Ottmn

Hectopat
Merhaba, Ryzen 5 5500 işlemci sistem boştayken 2.4 GHz'in altına düşmüyor. 2.4 GHz ve üstünde dalgalanıyor. Bu normal mi yoksa düşündüğüm gibi daha fazla düşmesi gerekiyor ancak herhangi bir sebepten dolayı düşmüyor mu? Eğer düşmesi gerekiyorsa neden düşmüyor olabilir? Güç modu dengelide. Gelişmiş ayarlarda en düşük işlemci kullanımı %5. Sistem boştayken mümkün olduğunca hız düşürmesini isteme sebebim ise sık sık bilgisayar başından kalkmam ve bilgisayarın bu süre zarfında boşta çalışıyor olması.

Daha önce AMD FX 6300 işlemcim vardı ve onda sistem boştayken 1.6 GHz civarına düşüyordu. Arkadaşta i5 7600K var, onda da 1.8 GHz'e düşüyormuş.

resim_2022-11-26_132409838.png

hwinfo ile baktığımda r5 5600 22mhz ye kadar düşüyor görünüyor :)
Sizde hiçbir şey yapmadığınızda görev yöneticisinde kaça kadar düşüyor bakabilir misiniz rica etsem?
Ek: Konuyu okuyan arkadaşlar da kendi işlemcilerindeki durumu yazabilirse sevinirim.

Yardımcı olabilecek kimse yok mu ?

Son düzenleme:
Sizde hiçbir şey yapmadığınızda görev yöneticisinde kaça kadar düşüyor bakabilir misiniz rica etsem?
Ek: Konuyu okuyan arkadaşlar da kendi işlemcilerindeki durumu yazabilirse sevinirim.

Yardımcı olabilecek kimse yok mu ?
Benim eski kasa intel işlemciliydi, taban frenkans 800mhz di ve görev yöneticisi bunu doğru olarak gösteriyordu 3ghz çalıştığında da 3ghz gösteriyodu. fakat r5 5600 de 4.45ght turbo frekans zaman zaman göstermesine rağmen taban frenkansı neredeyse hiç görmüyordum turboyu biostan kapattım 3.47ghz sürekli gösteriyor , işlemci hangi frekansta çalışırsa çalışsın bu değer asla değişmiyor. açıkcası görev yöneticine işlemci frekansı ile ilgli bakmıyorum. hwinfo 3.5ghz çıktığında net olarak 3.5ghz gösteriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı