R5 5500 ve Galax RTX 3060 sistemde GPU 75 CPU 67 derecede çalışıyor

forhalf

Centipat
Daha fazla  
Merhaba herkese. Uzun süre sonra yeniden PC topladım ve her yerde farklı farklı bilgiler olduğu için foruma sorma kararı aldım. RTX 3060 için yük altında 65-66, çok nadiren( ağır map yüklemlerinde Valorant map yükleminde falan 70'e yakın sıcaklıklar) normal midir? Yaşadığım yer 33,35 derece bir yer odada genel olarak yaklaşık 30 derece :/ işlemcimi söylemeyi unutmuşum işlemcim de en fazla 63 dereceyi görüyor genelde çok çok zorlamak istediğimde de hem işlemci hem de ekran kartımın sıcaklıkları 67 işlemci 75ekran kartı oluyor. ( aynı anda 2,3 oyun açıkken vs) yüksek ayarda oynuyorum oyunları ( albion Online, Valorant, CS ) vs RTX 3060 zaten genelde yük altında değil iken 20-30 derece falan fanları bile kapatıyor çoğu zaman. Şimdiden yardımınız için teşekkürler. Not: 600W bir güç kaynağına sahibim. Kısacası ağır yük altında 73 derece normal midir? Normal kullanımda da normal düzeyde bir oyun oynarken veya Valorant da map açılmıyorsa 63 işlemci 65 ekran kartı.

Kimine göre normal, kimine göre yüksek değerler.
Her yerde farklı bilgiden ziyade, takıntılı insanlar vardır. Bana göre değerler normal, sonuç olarak ortalama sıcaklıklar. Malum havalarda sıcak?

Kimine göre normal, kimine göre yüksek değerler.
Her yerde farklı bilgiden ziyade, takıntılı insanlar vardır. Bana göre değerler normal, sonuç olarak ortalama sıcaklıklar. Malum havalarda sıcak?

Çok çok teşekkür ederim normalde Intel işlemci kullanan biri olduğum için Ryzen'lerin normal sıcaklıklarına karşı çok bilgi sahibi değilim ve ilk defa RTX 3060 gibi bir makineye sahip oldum biraz araştırınca güçlü bir makine olduğu için sanırım 85'e kadar çok bir problem yokmuş yanlışım varda düzeltin. Zaman ayırdığınız için teşekkürlerimi sunarım.

İşlemciniz tam olarak nedir bilmiyorum ama söylemiş olduğunuz değerler iyi değerler. Göreceli bir değer ama 80⁰ ve üzerinde biraz üzerinde düşünmeniz gerekebilir. Gerekirse fan ayarlarınızı yapılandırın, undervolt ve ya daha iyi bir soğutucu vs.

İşlemciniz tam olarak nedir bilmiyorum ama söylemiş olduğunuz değerler iyi değerler. Göreceli bir değer ama 80⁰ ve üzerinde biraz üzerinde düşünmeniz gerekebilir. Gerekirse fan ayarlarınızı yapılandırın, undervolt veya daha iyi bir soğutucu vs.

İşlemcim Ryzen 5 500 ayrıca kasamda 7 farklı fan ve 1 tane işlemci soğutucu var işlemcim 66,67 derecelerde oynuyor ekran kartı ise FurMark da uzun işlemlerde 10,20 dakikada falan maximum 83'e çıkıyor fan ayarı yapsam fana bir zararı olur mu? Yaparsam zaten ince yaparım 60'a 70 70'e 80 80'e 90 yaparım ama RTX 3060 12 GB'lik versiyon için ( Galax serisi olduğu için boyutu normalden küçük ) ve 2 fanlı bir model uzun FurMark da 83-80 derece iyi diyorsanız oto da kalsın.

Son olarak fan testi mi yaptım bolca araştırarak güzel bir fan ayarlaması yaptım fakat sadece 83 dereceye 8 dakikada değl de 11 dakikada ulaşmasını sağlıyor bunun için de %90 fan hızı çalıştırmak yerine otoya bırakmak daha mantıklı sanırım araştırmalarımdan Galax RTX3060 modelinin muhtemelen boyutundan ve 2 fan olmasından dolayı bu değerin marka dahilinde normal olduğu kanısına vardım.

Dosya Ekleri

• Desktop Screenshot 2023.07.28 - 02.32.48.56 (2).png
    Desktop Screenshot 2023.07.28 - 02.32.48.56 (2).png
    98,7 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı