R5 5600 3060 Ti sistemde 85 derece CPU ile 75 derece GPU normal mi?

cahitacthis0

Femtopat
Daha fazla  
RTX 3060 Ti.
Ryzen 5 5600.
B450M k
16 GB RAM.
1TB SSD.
Valorant Full ayarlarda işlemci sıcaklığım Max 85 ekran kartı sıcaklığı da Max 75 falan. Kasamda 6 tane fan mevcut işlemcide stok fan kullanıyorum. Bu değerler normal mi? Hikaye oyunlarında(BF1, CoD, Resident Evil vs) bu sıcaklıklar daha da yükselir mi yoksa normali bu mudur? Ya da daha serin çalıştırmam için ne yapmam lazım?

Ekran kartı derecesi kabul edilebilir. İşlemci soğutucunuzda mı stok fan ? Ayrıca 6 fanın giriş ve çıkış yönleri doğru mu ?

Ekran kartı tam güçlerde 75 normal bir değer 85 üstü sıkıntılı bir durum.

İşlemci ise 85 fazla bir değer. 10 tane de fan olsa işlemci fanı stok olduğu için yetersiz. Maalesef bazı kasalarda kaliteli değil o kadar basit fanlar var ki gamepro, Gametech gibi hava değil anca elektrik çekmeye yarıyor bir de ışık vermeye. Yani etkisi düşük kalıyordur.

En güzeli güzel bir kule tipi soğutucu takmanız. Rahatınıza bakmanız.

Mesela örnek: ID-COOLING SE-214-XT ARGB 4Pin PWM 120mm İşlemci Soğutucu Fiyat

İşlemci için stok fan yetersiz kalabilir. Stok fan yerine güzel bir soğutucu almanız gerekebilir. Tabiki de macun da önemli. Macun ve fan önerisini forumda birçok konuda bulabilirsiniz.

Ekran kartı derecesi kabul edilebilir. İşlemci soğutucunuzda mı stok fan ? Ayrıca 6 fanın giriş ve çıkış yönleri doğru mu ?
doğru galiba üst 2 dışa arka 1 dışa ön 3 içe veriyor

Ekran kartı tam güçlerde 75 normal bir değer 85 üstü sıkıntılı bir durum.

İşlemci ise 85 fazla bir değer. 10 tane de fan olsa işlemci fanı stok olduğu için yetersiz. Maalesef bazı kasalarda kaliteli değil o kadar basit fanlar var ki gamepro, Gametech gibi hava değil anca elektrik çekmeye yarıyor bir de ışık vermeye. Yani etkisi düşük kalıyordur.

En güzeli güzel bir kule tipi soğutucu takmanız. Rahatınıza bakmanız.

Mesela örnek: ID-COOLING SE-214-XT ARGB 4Pin PWM 120mm İşlemci Soğutucu Fiyat
bunu alsam baya farkedermi stok fanı çıkarsam

İşlemci için stok fan yetersiz kalabilir. Stok fan yerine güzel bir soğutucu almanız gerekebilir. Tabiki de macun da önemli. Macun ve fan önerisini forumda birçok konuda bulabilirsiniz.
böyle bir süre idare etsem sisteme zarar verir mi işlemci sıcaklığı 85 gözüme çok çarpıyor yada sistem yeni olduğu için kaynaklanıyor olabilir mi

Son düzenleme:

Noctua NH-U12S redux​

Aynı işlemcide kendim kullanıyorum. Arkadaşıma da aldırdım 80 derece civarından normal değerlere geldi. Tavsiye ederim.

Doğru galiba üst 2 dışa arka 1 dışa ön 3 içe veriyor.

Bunu alsam bayağı fark eder mi stok fanı çıkarsam.

Böyle bir süre idare etsem sisteme zarar verir mi işlemci sıcaklığı 85 gözüme çok çarpıyor ya da sistem yeni olduğu için kaynaklanıyor olabilir mi?

Tabii fark eder stok fan yetersiz kalıyor 5600 işlemci de.

Yeni konular

Geri
Yukarı