R5 5500 ve RTX 3060 sisteme PSU önerisi

tahafayat

Femtopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI FORGE KASA
RYZEN 5 5500
MSI 3060 VENTUS 2X
MSI A520 Anakart
RAMPAAGE 27’inc 165hz
Meslek
G.M.Y
Sistemim
  • XPG 16 GB RAM
  • MSI A520M-PRO am4.
  • Ryzen 5 5500
  • MSI GeForce RTX 3060 OC Ventus 2X.

Şu an MSI Forge 100R'nin orijinal kasa PSU ile kullanıyorum. Kernel Power'e yakalandım :) 550 watt ve 80 Bronze diye geçiyor. Bunun yerine ne alabilirim?

Overclock falan mı yaptınız çünkü yeterli olması gerekiyor.

Evet PSU 650 sanmıştım daha sonra 550 olduğunu öğrenince OC'yi geri çektim.

400 watt bile yeterli oluyor, sizinki iyi bir 550 watt fazlasıyla yeterli. OC'den dolayı da Kernel Power hatası alabilirsiniz, özellikle dengesiz ve yanlış ayarlarda.

400 watt bile yeterli oluyor, sizinki iyi bir 550 watt fazlasıyla yeterli. OC'den dolayı da Kernel Power hatası alabilirsiniz, özellikle dengesiz ve yanlış ayarlarda.

Otomatik OC ile güvenli olarak yaptığımı düşünüyorum. O kadar araştırmama rağmen.

Kernel Power'in sebebi her zaman PSU degil, stok ayarlarda OCCT'de 15-20 dk Power testi yapmani oneririm. Eger ki reset atarsa sisteme gecici bir PSU ile tekrar ayni testi uygula herhangi bir şey olmazsa o zaman dusunursun PSU degismeyi.

Dostum yüksek grafikli Forza 5 Battlefield 2042 gibi oyunlarda sorun çekmiyorum kernel de vermiyor. Silkroad Online oynarken ekran bir anda donuyor sadece ve ben 1 FPS'ye düşüyor öyle söyleyeyim mouse hareket ettirene kadar can çekişiyor bilgisayar.

yani yanlış yapmaktan çok kaçınarak özellikle sistemin yeteceği derecede yaptığıma inanıyorum . elbette yanlış da olmuş olabilir

Otomatik OC ile güvenli olarak yaptığımı düşünüyorum. O kadar araştırmama rağmen.

Dostum yüksek grafikli Forza 5 Battlefield 2042 gibi oyunlarda sorun çekmiyorum kernel de vermiyor. Silkroad Online oynarken ekran bir anda donuyor sadece ve ben 1 FPS'ye düşüyor öyle söyleyeyim mouse hareket ettirene kadar can çekişiyor bilgisayar.

Yani yanlış yapmaktan çok kaçınarak özellikle sistemin yeteceği derecede yaptığıma inanıyorum. Elbette yanlış da olmuş olabilir.

Silikon kalitesi kötüyse 0.1GHz bile arttırınca dengesiz oluyor, sizden kaynaklanan bir sorun değildir zaten.
Yani şu an size bir PSU önersem 500-600watt arasında bir PSU öneririm daha yükseğini almak çok mantıksız, anlamı yok.

Üzgünüm ama demek istediğinizi anlamadım.

Anladım ben sizi Auto OC ile yaptığınız için her şeyin dengeli ve sınırlar içerisinde olduğunu düşünüyorsunuz fakat durum öyle değil. Auto OC profilleri veya ayarları, yüksek voltaj değeri verip azıcık GHz arttırma mantığında çalışıyor yani hiç de optimize bir şey değil. Belki siz kendiniz düzgün ayarlar ile OC yapsanız çok daha verimli ve dengeli olur. Şu an Full yük altında bilgisayarınız Max 350-400 watt arasında güç çekiyordur, stress testine sokmadığınız sürece bu watt değerlerini görmezsiniz bile. Siz arkadaşın dediği gibi OCCT ile Power testine sokun stok ayarlar ile.
İşlemcinin Voltaj değerleri nasıl.

Anladım ben sizi Auto OC ile yaptığınız için her şeyin dengeli ve sınırlar içerisinde olduğunu düşünüyorsunuz fakat durum öyle değil. Auto OC profilleri veya ayarları, yüksek voltaj değeri verip azıcık GHz arttırma mantığında çalışıyor yani hiç de optimize bir şey değil. Belki siz kendiniz düzgün ayarlar ile OC yapsanız çok daha verimli ve dengeli olur. Şu an Full yük altında bilgisayarınız Max 350-400 watt arasında güç çekiyordur, stress testine sokmadığınız sürece bu watt değerlerini görmezsiniz bile. Siz arkadaşın dediği gibi OCCT ile Power testine sokun stok ayarlar ile.
İşlemcinin voltaj değerleri nasıl.

OCCT ile kaç dakika test yapayım. Bu konuya çok yatkın değilim yardımcı bir video var mı? Bakıyorum etrafa ama eski sürümleri anlatıyorlar bende yanlış bir şey yapmamak için elleşmiyorum.

Geri
Yukarı