Çözüldü R5 5600 Control'de 90 dereceye ulaşıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

scintilla

Decapat
Daha fazla  
Merhaba,

Bugün işlemci geldi ve montaj işlemini yapıp BIOS Update ile kolay bir şekilde çalıştırdım. Fakat Control Ultimate Full ayarlarda 80-90 dereceye ulaştım. Overwatch 2 Full ayarlar 66-75 derece aralarında geziyor. Oyunları 1080p oynuyorum. Ekran kartım RX 6900 XT. Sizce de sıcaklıklarda sorun yok mu? Varsa neden olabilir? Ek olarak stok soğutucu kullanıyorum ama yine de 80 küsurlerde dolaşması garibime gitti.

Çözüm
Sisteminde çok fazla darboğaz olduğu için işlemci normale göre daha fazla ısınıyor muhtemelen. Çünkü 1080p için 6900XT fazla güçlü ve 5600X beslemekte zorlanıyor ki besleyemiyor.

Kasan 154 mm hava soğutma destekliyorsa böyle 540 liraya bir hava soğutma 65 derecenin üstüne çıkartmaz.
Sisteminde çok fazla darboğaz olduğu için işlemci normale göre daha fazla ısınıyor muhtemelen. Çünkü 1080p için 6900XT fazla güçlü ve 5600X beslemekte zorlanıyor ki besleyemiyor.

Kasan 154 mm hava soğutma destekliyorsa böyle 540 liraya bir hava soğutma 65 derecenin üstüne çıkartmaz.

Çözüm
Bana kalırsa Radeon ayarlarından çözünürlükle alakalı ayarı aktif edin, monitörünüz Full HD bile olsa oyunu 2K çözünürlükte oynayın işlemcinin yükünü hafifletin en azından soğutucu alana kadar.

@Amanita Darboğaz ile alakalı bir ısınma değil. Aynı işlemciyi RX 6700 XT modeliyle kullanıyorum, aynı ısınma söz konusu. 6900 XT 4K ve 2K için CPU yeterli olur genel olarak. Sorun stok soğutucu.

Sorunun stok soğutucuda olduğunu biliyorum. O yüzden soğutucu önerdim ya zaten görmüyor musun? Bu arkadaşın durumu daha da extrem onu belirtiyorum 6900XT'yi beslemeye çalıştığını söyleyerek.

Sisteminde çok fazla darboğaz olduğu için işlemci normale göre daha fazla ısınıyor muhtemelen. Çünkü 1080p için 6900XT fazla güçlü ve 5600X beslemekte zorlanıyor ki besleyemiyor muhtemelen.

Maalesef donanımlarda değişiklik yapamıyorum :( Kasam eski biraz ondan da kaynaklanıyor olabilir. Hava akışı iyi bir kasa değil önü ve yanı cam plastik tam kapalı. Önde iki fan arkada 1 fan var başka bir şey yok. Ekran kartı sıcaklığı gayet iyi durumda. Eğer anlıyorsan bu soğutucu hakkında düşüncelerini alabilir miyim?

Bana kalırsa Radeon ayarlarından çözünürlükle alakalı ayarı aktif edin, monitörünüz Full HD bile olsa oyunu 2K çözünürlükte oynayın işlemcinin yükünü hafifletin en azından soğutucu alana kadar.
Ayar hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi verebilir misin? Pek kurcalamadım ama bakacağım.

Maalesef donanımlarda değişiklik yapamıyorum :( Kasam eski biraz ondan da kaynaklanıyor olabilir. Hava akışı iyi bir kasa değil önü ve yanı cam plastik tam kapalı. Önde iki fan arkada 1 fan var başka bir şey yok. Ekran kartı sıcaklığı gayet iyi durumda. Eğer anlıyorsan bu soğutucu hakkında düşüncelerini alabilir miyim?

Kardeşim soğutucu önerdim ya zaten? E Sport Duo'ya neredeyse 3 katı fazla para vermene gerek yok. Sen kasanı belirt. Uyuyor mu bilmiyorsan biz bakalım.

6900XT'li sistem kurup 500 lira soğutucuya para vermemek olmaz. Soğutucu alıncaya kadar yan ve ön kapakları açık kullan. BIOS üzerinden CPB de kapatabilirsin ama FPS'in biraz düşer ki zaten o ekran kartının hakkı 2K ya da 4K bir monitör. 1080p düşük kalmış.

Radeon Software üzerinden VSR Virtual Super Resolution ayarını açtıktan sonra oyunun içinde 1080P'nin üstü çözünürlükler de görünür. Oyun içinden 1440p seçersen işlemcideki yük ekran kartına geçer. Arkadaşın bahsettiği bu.

O kadar para vereceksen sıvı soğutma daha mantıklı. O kartı 1080P'de kullanmak da mantıklı değil.

Kasam eski biraz ondan da kaynaklanıyor olabilir.
Bu işlemci için hava akışı iyi kasa alsan da fayda etmez.

Sorunun stok soğutucuda olduğunu biliyorum. O yüzden soğutucu önerdim ya zaten görmüyor musun?
Darboğaz dedin ondan dedim. Darboğaz ile alakalı değil. Diğer yazdıklarına katılıyorum. Darboğaz olmasa da bu sıcaklıklarda maalesef.

Undervolt işlemi yaparsanız ısı düşecektir. FPS'ye çok etki etmiyor ama render performansı düşüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı