Çözüldü R5 5600 Control'de 90 dereceye ulaşıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

scintilla

Decapat
Daha fazla  
Merhaba,

Bugün işlemci geldi ve montaj işlemini yapıp BIOS Update ile kolay bir şekilde çalıştırdım. Fakat Control Ultimate Full ayarlarda 80-90 dereceye ulaştım. Overwatch 2 Full ayarlar 66-75 derece aralarında geziyor. Oyunları 1080p oynuyorum. Ekran kartım RX 6900 XT. Sizce de sıcaklıklarda sorun yok mu? Varsa neden olabilir? Ek olarak stok soğutucu kullanıyorum ama yine de 80 küsurlerde dolaşması garibime gitti.

Çözüm
Sisteminde çok fazla darboğaz olduğu için işlemci normale göre daha fazla ısınıyor muhtemelen. Çünkü 1080p için 6900XT fazla güçlü ve 5600X beslemekte zorlanıyor ki besleyemiyor.

Kasan 154 mm hava soğutma destekliyorsa böyle 540 liraya bir hava soğutma 65 derecenin üstüne çıkartmaz.
Sıvı soğutucu neden almak istiyorsun madem bütçen kısıtlı? Attığım soğutucuyu beğenmedin mi 540 TL? 60 derecenin de mi altına düşsün diyorsun? Ya da extrem overclock mu yapmayı düşünüyorsun?

Ryzen 5600 sıvı soğutma almanı gerektirecek bir işlemci değil.

Sıvı soğutucu neden almak istiyorsun madem bütçen kısıtlı? Attığım soğutucuyu beğenmedin mi 540 TL? 60 derecenin de mi altına düşsün diyorsun? Ya da extrem overclock mu yapmayı düşünüyorsun?

Ryzen 5600 sıvı soğutma almanı gerektirecek bir işlemci değil.
O kadar yorum oldu ki attığını farketmemişim. Cidden bu yeterli olursa çok sevinirim. Sen bunu mu kullanıyordun?

Soğutucu olarak şunu öneriyorum ve kullanıyorum. 5600 var bende de ve oyunlarda 70 derece üstünü geçmiyor ayrıca çok sessiz çalışıyor görüntüsü de çok keyif verici. Güçte harcamıyor tertemiz mis gibi soğutucu. Ama stok yok. 2. el sitelerinde kesinlikle bulursunuz. Zaten tutup duvara fırlatmadıkları sürece işlemci soğutucularının sıfırı ile 2. eli arasında pek fark olmuyor.

Soğutucu olarak şunu öneriyorum ve kullanıyorum. 5600 var bende de ve oyunlarda 70 derece üstünü geçmiyor ayrıca çok sessiz çalışıyor görüntüsü de çok keyif verici. Güçte harcamıyor tertemiz mis gibi soğutucu. Ama stok yok. 2. el sitelerinde kesinlikle bulursunuz. Zaten tutup duvara fırlatmadıkları sürece işlemci soğutucularının sıfırı ile 2. eli arasında pek fark olmuyor.

Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Hem sesli çalışıyor hem de ikinci elde istenen paraları haketmiyor. Daha ucuza daha kaliteli ve performanslıları var.

Evet yeterli olur aynı soğutucuyu aynı işlemciyle kullanıyorum ama dediğim gibi kasa marka modelini belirt sonradan alıp da kasama sığmadı deme.

Kasamın modeli bu. Uyup uymadığını nasıl anlayabilirim?

Ben baktım da hiçbir yerde desteklediği maximum işlemci soğutucu yüksekliğini yazmıyor. Kendi web sitesini de bulamadım. Attığım soğutucu 154mm çok yüksek değil. MUHTEMELEN sığacaktır ama garanti de veremiyorum maalesef.

Ben baktım da hiçbir yerde desteklediği maximum işlemci soğutucu yüksekliğini yazmıyor. Kendi web sitesini de bulamadım. Attığım soğutucu 154mm çok yüksek değil. MUHTEMELEN sığacaktır ama garanti de veremiyorum maalesef.
154mm'yi yarın ölçüp uygunsa alacağım. Teşekkür ederim :) Denedikten sonra buraya döneceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı