R5 5600 Cooler Master ML240L V2 ile ısınıyor

isora3

Centipat
Daha fazla  
Yaklaşık 1 ay önce toplamış olduğum sistemde işlemci sıcaklık sıkıntısı yaşıyorum.

Sistemim;

İşlemci: 5600.
Anakart: Gigabyte B550 Gaming X v2.
Ekran kartı: Gigabyte RTX 3070 Ti Aorus Master ( ekstra büyük bir kart )
RAM: Kingston Fury Beast 3600 MHz 8X2.
Sıvı soğutma: Cooler Master ML240L v2.
Kasa: DeepCool CC560 750W.

Kasa yarı mesh ve 3 adet önde ve 1 adet arkada olmak üzere içerisinde 4 adet fan bulunmakta. BIOS, chipset, ekran kartı vs her şey güncel. AIDA64 ile yaptığım sistem kararlılık testinde 10 dakikada 85 derece gibi bir sıcaklığa ulaştım ve bu değerlerde sabit bir şekilde kaldı. Oyunda ise genel olarak 67-72 derece arası gidip geliyor. Sistemin boşta sıcaklık değeri 50-55 arası ve Opera açtığımda ise 75 dereceleri görüp kademe kademe hızlı bir şekilde azalıyor. Forumda bulduğum konudan yola çıkarak BIOS üzerinden sistemi default ayarlara çektim ve XMP profil 1 seçtim. Ardından sırasıyla AMD overclocking bölümünden PBO limits kısmını disable yaptım. Curve Optimizer bölümünde ise per Core seçerek her çekirdeğe negatif değer olarak sırasıyla 15-10-10-15-15-15 değerlerini girdim. Daha önce eco mode denedim ve bir işe yaramadı. Tek işe yarayan ve yapmak istemediğim ise CPB kapatarak ulaştığım sonuç. 3500 temel frekans değerinde 52-55 derece arasında stabil sıcaklığım oluyor ama bu durum oyunlarda yaklaşık olarak 15 FPS kaybetmeme neden oluyor. Satın aldığım yer ile görüşmemde ise bu durumun AMD işlemcilerde yaşandığı söylendi. Ayrıca kasa masanın üzerinde duruyor ve ortam sıcaklığım ise maalesef 32-33 derece. Bu durum ortam sıcaklığımdan kaynaklanıyor olabilir mi? Ya da ekran kartım ekstra büyük olduğu için orada ısınan havanın yukarı çıkması ile işlemciyi ekstra yakıyor olabilir mi? En çok istemediğim sonuç ise soğutmanın arızalı olması. Son olarak da macun değiştirmeyi denedim ve Cooler Master'ın HTK-002 model macununu sürdüm.

Bu soğutucuyu ben de anlamadım, 12700F ile arkadaşım denedi ve stok fandan 5-10 derece az bir sonuç aldı. Şu an acaba boşuna mı 3K verdim diye düşünüyor :D

Hocam sıvı soğutma bir garip, Dark Freezer X123 daha yardımcı olabilir bence.

Yaklaşık 1 ay önce toplamış olduğum sistemde işlemci sıcaklık sıkıntısı yaşıyorum.

Sistemim;

İşlemci: 5600.
Anakart: Gigabyte B550 Gaming X v2.
Ekran kartı: Gigabyte RTX 3070 Ti Aorus Master ( ekstra büyük bir kart )
RAM: Kingston Fury Beast 3600 MHz 8X2.
Sıvı soğutma: Cooler Master ML240L v2.
Kasa: DeepCool CC560 750W.

Kasa yarı mesh ve 3 adet önde ve 1 adet arkada olmak üzere içerisinde 4 adet fan bulunmakta. BIOS, chipset, ekran kartı vs her şey güncel. AIDA64 ile yaptığım sistem kararlılık testinde 10 dakikada 85 derece gibi bir sıcaklığa ulaştım ve bu değerlerde sabit bir şekilde kaldı. Oyunda ise genel olarak 67-72 derece arası gidip geliyor. Sistemin boşta sıcaklık değeri 50-55 arası ve Opera açtığımda ise 75 dereceleri görüp kademe kademe hızlı bir şekilde azalıyor. Forumda bulduğum konudan yola çıkarak BIOS üzerinden sistemi default ayarlara çektim ve XMP profil 1 seçtim. Ardından sırasıyla AMD overclocking bölümünden PBO limits kısmını disable yaptım. Curve Optimizer bölümünde ise per Core seçerek her çekirdeğe negatif değer olarak sırasıyla 15-10-10-15-15-15 değerlerini girdim. Daha önce eco mode denedim ve bir işe yaramadı. Tek işe yarayan ve yapmak istemediğim ise CPB kapatarak ulaştığım sonuç. 3500 temel frekans değerinde 52-55 derece arasında stabil sıcaklığım oluyor ama bu durum oyunlarda yaklaşık olarak 15 FPS kaybetmeme neden oluyor. Satın aldığım yer ile görüşmemde ise bu durumun AMD işlemcilerde yaşandığı söylendi. Ayrıca kasa masanın üzerinde duruyor ve ortam sıcaklığım ise maalesef 32-33 derece. Bu durum ortam sıcaklığımdan kaynaklanıyor olabilir mi? Ya da ekran kartım ekstra büyük olduğu için orada ısınan havanın yukarı çıkması ile işlemciyi ekstra yakıyor olabilir mi? En çok istemediğim sonuç ise soğutmanın arızalı olması. Son olarak da macun değiştirmeyi denedim ve Cooler Master'ın HTK-002 model macununu sürdüm.

Sogutma konfigürasyonu kendi terchiniz elbette ama ben olsam hava sogutma ve kaliteli bir temal macun seçerdim. AMD F/P açısından hep tercihim oldu geçmişte Intel de kullandım ama göz ardı ettiğiniz şey AMD işlemcilerimn muadilllerine göre çok ısınması ve daha önemlisi yılın en sıcak günlerini yaşıyor olmamız. Voltaj düşürmeyi denesen bir diyorum. AMD'nin birçok işlemcisinde ancak bu yöntemle günü kurtarıdm ben ki mevsut sistemim de çok eski bir mimari.

Birçok anakartta standart işlemci voltajı 1.38 -1.40 gibi bir değer bunu göz ardı etmeyin ve voltaj düşürün. AMD mimarisi düşük nanometrelere düşse bile hala muadili Intel'lerden fazla ısınıyor.

Şu anda kasa ve soğutucu değiştirebilecek maddiyatım yok voltaj ayarlamalarınıda kendim deneyerek elde edeceğim sanırım.

Bu soğutucuyu ben de anlamadım, 12700F ile arkadaşım denedi ve stok fandan 5-10 derece az bir sonuç aldı. Şu an acaba boşuna mı 3K verdim diye düşünüyor :D

Benim de bir arkadaşım aynı 12700F işlemciyi bu soğutucu ile kullanıyor ve oyunda değerleri 58-60

Şu anda kasa ve soğutucu değiştirebilecek maddiyatım yok voltaj ayarlamalarınıda kendim deneyerek elde edeceğim sanırım.

Benim de bir arkadaşım aynı 12700F işlemciyi bu soğutucu ile kullanıyor ve oyunda değerleri 58-60

İlginç, sorunu çözerseniz bana da haber eder misiniz?

Zaten her şey çok pahalı voltaj düşürmeyi dene olmazsa artık sogutucu değişir herhalde ki ben mevcut su sogutman bozuk değilise iş görür diye düşünüyorum.

Aklıma gelen sebepler arasında oda sıcaklığının 33 derece olması, ekran kartının kalın olduğundan dolayı ekstra soğutucu bloğu var sıcak havayı yukarıya daha çok üflemesi, kasanın yarı mesh olması ya da zaten problemli olan sıvı soğutmanın yetersiz oluşu geliyor. DeepCool markasını ilk defa kullanıyorum. Kasa içerisindeki fanlar bile belki düşük CFM olabilir yeterli hava akışını sağlayamıyor olabilir. Temperli camı çıkarıp yaptığım AIDA64 testinde 10 dakikalık zaman diliminde işlemci kendini 79-80 derecelerde tuttu 5 derecelik bir düşüş oldu. Aksam 25-26 derece oda sıcaklığında deneyeceğim.

Varsa öneriniz farklı termal macun ile denemekte isterim aklımda Noctua NT-H1 var.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı