R5 5600 overclock değeri nasıl olmalı?

oakin

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, yeni sistem aldım.
RTX 3070.
Ryzen 5 5600.
2x8GB 3200MHz RAM.
1TB Crucial P3 M.2 SSD.
BIOSTAR B550MH anakart.
700W +80 FSP PSU.
Cooler Master TD500.

Donanımım bu CPU'ya çok minik bir overclock yapmak istiyorum stok soğutucu olduğu için. Ryzen 5 5600X e yaklaşacak kadar bir overclock için güvenli değerleri bilen var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
5600X'e yaklaşmana gerek yok çünkü aralarında yok denecek kadar az FPS farkı var.
Overclock için güvenli değerleri bilen var mı?
Kimse size güvenilir overclock değeri veremez, bunun sebebi herkesin işlemcisinin silikon kalitesinin farklı olmasından kaynaklıdır. X kişisinde tutan değer, Y kişisinde tutmayabilir. Burada yapmanız gereken şey, OC yapmak istiyorsanız deneme yanılma yöntemiyle ilerlemeniz olacaktır.

Bu arada 5600 için standart overclock önermiyorum. Yapacaksan PBO overclock yapıp CO ayarı çek. Bu iki terimi kısaca açıklayayım.

PBO: Aslında çok detaya inmeye gerek yok, basitçe söylemek gerekirsek işlemcinin maksimum çıkabileceği boost clock değerini arttırıyoruz. Mesela 5600'ün fabrika verisi boost clock 4.4 ise bunu PBO ile 4.6'ya kadar yükseltebiliyoruz. 5600 ve 5600X için maksimum 200 MHz yükseltebiliyoruz, ötesi için kilit var. Bu değeri yükselttiğimiz takdirde, işlemcimiz eğer iyi bir silikona sahipse sorunsuz bir biçimde yük durumuna bağlı olarak 4.6 GHz'ye kadar boost olabiliyor.

CO: Curve Optimizer olarak geçer BIOS'ta. Basitçe açıklamak gerekirse, çekirdeklere giden voltajı arttırıp azaltmanıza yarıyor. 2 farklı seçenek var ve 2 farklı ayarlama yöntemi var.

2 farklı seçeneklerden birincisi "Negative" ve "Positive". Positive yaparsan voltaj artar, negative yaparsan voltaj azalır.

Diğer iki ayarlama yöntemi ise "per core" ve "all core". Örneğin yukarıdaki işlemden negative seçtiniz, bu negative değeri bütün çekirdeklere eşit mi göndersin yoksa bazılarına eşit bazılarına daha az veya yüksek mi göndersin. Birinci dediğimiz ise "all core", ikinci dediğimiz ise "per core". Tembelseniz all core olanı seçip fazla uçuk olmayan bir değer girebilirsiniz; örneğin negative -5 gibi. Tabii bu değeri kendiniz denemelisiniz.

BIOS'a girip PBO sekmesini Auto yerine Advanced seçtiğinizde bütün bu menüler sizleri karşılıyor olacaktır.

PBO overclock stabilitesi için Corecycler öneririm.

Son düzenleme:
5600X'e yaklaşmana gerek yok çünkü aralarında yok denecek kadar az FPS farkı var.

Kimse size güvenilir overclock değeri veremez, bunun sebebi herkesin işlemcisinin silikon kalitesinin farklı olmasından kaynaklıdır. X kişisinde tutan değer, Y kişisinde tutmayabilir. Burada yapmanız gereken şey, OC yapmak istiyorsanız deneme yanılma yöntemiyle ilerlemeniz olacaktır.

Bu arada 5600 için standart overclock önermiyorum. Yapacaksan PBO overclock yapıp CO ayarı çek. Bu iki terimi kısaca açıklayayım.

PBO: Aslında çok detaya inmeye gerek yok, basitçe söylemek gerekirsek işlemcinin maksimum çıkabileceği boost clock değerini arttırıyoruz. Mesela 5600'ün fabrika verisi boost clock 4.4 ise bunu PBO ile 4.6'ya kadar yükseltebiliyoruz. 5600 ve 5600X için maksimum 200 MHz yükseltebiliyoruz, ötesi için kilit var. Bu değeri yükselttiğimiz takdirde, işlemcimiz eğer iyi bir silikona sahipse sorunsuz bir biçimde yük durumuna bağlı olarak 4.6 GHz'ye kadar boost olabiliyor.

CO: Curve Optimizer olarak geçer BIOS'ta. Basitçe açıklamak gerekirse, çekirdeklere giden voltajı arttırıp azaltmanıza yarıyor. 2 farklı seçenek var ve 2 farklı ayarlama yöntemi var.

2 farklı seçeneklerden birincisi "Negative" ve "Positive". Positive yaparsan voltaj artar, negative yaparsan voltaj azalır.

Diğer iki ayarlama yöntemi ise "per core" ve "all core". Örneğin yukarıdaki işlemden negative seçtiniz, bu negative değeri bütün çekirdeklere eşit mi göndersin yoksa bazılarına eşit bazılarına daha az veya yüksek mi göndersin. Birinci dediğimiz ise "all core", ikinci dediğimiz ise "per core". Tembelseniz all core olanı seçip fazla uçuk olmayan bir değer girebilirsiniz; örneğin negative -5 gibi. Tabii bu değeri kendiniz denemelisiniz.

BIOS'a girip PBO sekmesini Auto yerine Advanced seçtiğinizde bütün bu menüler sizleri karşılıyor olacaktır.

Hiç girmeme kararı aldım nasıl değerleri vs vermem gerektiğini hiç bilemiyorum. 1080p oyunlar oynadığım için darboğazı 5 5600x e yaklaştırarak bir miktar azaltırım diye düşündüm. Sonra darboğaz şuana kadar sadece spiderman remasterad da oldu gpu %80 lerde kullanılıyordu ama ekranım 75hz oyunda da fps 80 altına düşmüyordu diğer oyunlarda hiç sıkıntı yoktu zaten saldım onun için. Teşekkürler yine de çok detaylı yazmışsın hepsini okudum ama beceremeyeceğimi düşündüm :D

Stok fan ise PBO ayarlarına bile bulaşma derim. En ufak yükte 80 derecelere sıçrıyor.

Hocam 100mhz arttırıp voltajı 1.2 ye azalttım hem daha soğuk çalışıyor tuhaf şekilde hemde 4.4 ghz den 4.5ghz ye çıktı. stres ve cinebench baktım puan daha yüksek kapanma vs olmadı. Ama artık hep 4.5ghz de çalışıyor işlemci bu bir sıkıntı yaratır mı?

Hocam 100MHz arttırıp voltajı 1.2'ye azalttım hem daha soğuk çalışıyor tuhaf şekilde hem de 4.4 GHz'den 4.5GHz'ye çıktı. Stres ve Cinebench baktım puan daha yüksek kapanma vs olmadı. Ama artık hep 4.5GHz de çalışıyor işlemci bu bir sıkıntı yaratır mı?

Hocam 4.4GHz değerini tek çekirdek mi çok çekirdek mi alıyorsunuz? Benim işlemcim CPU-Z bench testinde tek çekirdek 4.450GHz çokluda 4.180 GHz veriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı