Çözüldü R5 5600 oyunlarda 3 GHz'nin üstünde çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

IncRequieM

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Adata XPG 8GB 3200MHz DDR4 (x2)
Ekran kartı
ASUS Radeon DUAL RX 6600 8GB GDDR6
Anakart
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600 3,5GHz
Oynadığım oyunlarda FPS yönünden sorun yaşamasam da hiçbir oyunda tam frekansta çalışmıyor. Red Dead Redemption 2'de Ultra ayarlarda oynamama rağmen işlemci frekansı 2,5 3 GHz dolaylarında seyrediyor. Fakat AIDA64 testinde 4450 MHz'i sıkıntısız sunabiliyor. Güç planı olarak yüksek Performans'ı kullanıyorum. Bu önemli bir sorun mu yoksa normal mi?
İşlemcinin temel frekansı: 3500 MHz.
Boost frekansı: 4450 MHz.

Çözüm
MSI Afterburner ile bak, oyun içi değerlere. Masaüstüne geldiğinde oyun değerlerine baktığında oyun anındaki gibi CPU hızı en yüksek seviyesinde olmaz. Kısaca oyunu arka plana alıp görev yöneticisi ve AMD uygulamasından değerlere baktığında işlemci hızı daha düşük gösterir.
Oynadığım oyunlarda FPS yönünden sorun yaşamasam da hiçbir oyunda tam frekansta çalışmıyor. Red Dead Redemption 2'de Ultra ayarlarda oynamama rağmen işlemci frekansı 2,5 3 GHz dolaylarında seyrediyor. Fakat AIDA64 testinde 4450 MHz'i sıkıntısız sunabiliyor. Güç planı olarak yüksek Performans'ı kullanıyorum. Bu önemli bir sorun mu yoksa normal mi?
İşlemcinin temel frekansı: 3500 MHz.
Boost frekansı: 4450 MHz.

BIOS'tan herhangi bir ayarı kapadınızmı ve bu frekans değerlerine hangi program üzerinden bakıyorsunuz.

BIOS'tan herhangi bir ayarı kapadınızmı ve bu frekans değerlerine hangi program üzerinden bakıyorsunuz.
Kapatmadım. BIOS'tan sadece Smart Access Memory özelliğini açtım ve XMP profilini seçtim. Değerlere de AMD yazılımından bakıyorum.

Hayır yok. Sıcaklık da RDR2'de 70 derece civarında dolaşıyor.
Hatta şu an tekrar baktım, 60 dereceyi geçmiyor.

MSI Afterburner ile bak, oyun içi değerlere. Masaüstüne geldiğinde oyun değerlerine baktığında oyun anındaki gibi CPU hızı en yüksek seviyesinde olmaz. Kısaca oyunu arka plana alıp görev yöneticisi ve AMD uygulamasından değerlere baktığında işlemci hızı daha düşük gösterir.

Çözüm
MSI programından baktım, dediğiniz gibi çıktı. 4450 MHz'de kullanıyor. Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı