R5 5600 PC çalışıyor ama görüntü yok

reddline

Hectopat
Makaleler
18
Bilgisayarım çalışıyor kasa fanları yanıyor ama mouse, klavye, monitör de ne bir ses ne bir ışık var. PC son 1 haftadır çok kez kendini kapatıyordu. Oyun oynarken donup bir ses çıkarıp öyle kalıyordu. İşlemci sıcaklığı boşta 82 dereceydi çoklu çekirdek performansını kapatınca 60 derecelere indi.
Sorun tam olarak nerede acaba?

Sistem özellikleri:
Ryzen 5 5600.
16 GB RAM.
RX570.

Muhtemelen işlemcinizin termal macun yenilenme vakti gelmiştir ya da son zamanlarda fanlarla oynadıysanız CPU FAN pinini gidip başka yere takmış olabilirsiniz, fan kablosunu bir kontrol edin CPUFAN1 gibi bir şey yazar ya da ona benzer kontrol edin onu .

Muhtemelen işlemcinizin termal macun yenilenme vakti gelmiştir ya da son zamanlarda fanlarla oynadıysanız CPU FAN pinini gidip başka yere takmış olabilirsiniz, fan kablosunu bir kontrol edin CPUFAN1 gibi bir şey yazar ya da ona benzer kontrol edin onu .
Yenileme vaktinden ziyade hiç sürülmemiş olması gerek böyle bir sıcaklık için.

Bu eski fotoğraf monitöre görüntü gelmiyor. Klavye ve mouse da yanmıyor.

Sorununuz anakart olsaydı sanırım hiç güç gelmezdi. İşlemciyi farklı bir sistemde deneme şansınız var mı acaba? Bozulması en zor parça olsa da denemekte fayda var boşta 82 derece olması ciddi bir durum büyük ihtimal fan düzgün montajlanmamıştır ama sonuç olarak yüksek derecede çalışmış.

Ben ekran kartımı değiştirdiğimde bilgisayar sorunsuz çalışıyordu ama görüntü gelmiyordu. Ekran kartını aldığım yere götürdüm kasayı adam anakartın BIOS pilini değiştirdi ve görüntü geldi. Belki BIOS pilin bitmiştir bir tamirciye götürüp dene istersen. Veya 20-30 liraya 1 tane alıp kendiniz deneyin tamircilere 100-150 lira vermekten iyidir açıkçası.
Hocam anakart yeni imkansız.
İşlemck soğutucunuz stok olan mı yoksa farklı mı?
Stok ama ilk olanlardan.
Sadece kasa fanları mı dönüyor?
Evet.

Yenileme vaktinden ziyade hiç sürülmemiş olması gerek böyle bir sıcaklık için.
Az önce açtım termal macun kurumamış bile dostum görüp görmeden şey yapma boşuna.
Sorununuz anakart olsaydı sanırım hiç güç gelmezdi. İşlemciyi farklı bir sistemde deneme şansınız var mı acaba? Bozulması en zor parça olsa da denemekte fayda var boşta 82 derece olması ciddi bir durum büyük ihtimal fan düzgün montajlanmamıştır ama sonuç olarak yüksek derecede çalışmış.
Başka sistem de deneme şansım yok maalesef.

Ben işlemci değiştireceğim için termal macun sürmememe rağmen R5 1600 işlemcim stres testinde zar zor 79 görüyor.

Anakart modeliniz nedir acaba EZ Debug kısmı var mı?
IMG_0778.jpeg

Yeni konular

Geri
Yukarı