R5 5600 performansı neden i5 12400F'ten daha fazla?

MakeMyDay

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Uluslararası Ticaret
Merhaba,

Bu yazdığıma odaklanmanızı istiyorum.

i5 12400F işlemci ile Valorant oynayan oyuncuların videolarını açarak FPS'lerini izledim.
FPS 240 altına bile düşüyor 12.nesil bir Intel işlemci olmasına rağmen.

Geçen gece de kuzenimde R5 5600 işlemci vardı ve Discord'dan yayın açıp ölüm kalım maçına girmesini istedim Valorant'ta. Ölüm kalım maçında FPS biraz daha az olur. Oyunda 16 kişi var. Normalde 10 kişi olur bir oyunda.

Buna rağmen FPS 700'e bir kere çıktı. En düşük 310 ve 330 FPS gördü. Bunlar bir kerelik olanlar.
Genelde FPS ortalama 450 civarındaydı ve çok kez 390-550 FPS aralarında takılıyordu. Çok çok daha iyiydi.

Sanki i5 12400F işlemci 4300 TL ama R5 5600 işlemci 10.000 TL gibi bir fark var.

240Hz monitöre sahibim ve FPS, fight olduğu zaman 110-120'leri bile görüyor benim. Çünkü benim işlemcim i5 12400F bile değil, i5 10400F işlemciye sahibim. Buna rağmen bu normal mi bilmiyorum. 240Hz monitörüm olduğundan FPS 240 altına asla düşmesin istiyorum.

İşlemci yükseltmek için bir araştırayim derken bu olaylar kafamı karıştırdı. Genelde Intel tarafında kalmak istiyordum ama gerekirse AMD geçeceğim.

İşlemci de ön bellek nedir tam olarak ne işe yarar ve çekirdek sayısının fazla olması ne işe yarar vs gibi temel bilgileri bile bilen birisi olmadığımdan sizlere sormak istedim.

Bu tür olayların sebebi nedir?
Valorant'ta yüksek FPS değerlerinde oynamak isteyen birisi işlemci satın alırken hangi özelliklere dikkat etmeli ve hangi işlemcilere yönelmeli?
FPS asla 380-400 altını görmeyecek bir işlemci nedir?

Yardımcı olursanız sevinirim.
Tam olarak ne istediğimi ve kafamdaki karışıklığı anlatabilmişimdir umarım. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Valorant, CS gibi oyunlarda önbellek avantajı mevcut. O yüzden 5600, 32MB L3 önbelleğiyle çok iyi performans sergiliyor. Normalde 12400F daha iyi bir işlemci.
Valorant dışında, 12400F işlemci, 5600 işlemciye karşı ne gibi avantajlar sağlar hocam basit bir örnek vermek gerekirse?

Valorant dışında, 12400F işlemci, 5600 işlemciye karşı ne gibi avantajlar sağlar hocam basit bir örnek vermek gerekirse?
Tekli çekirdekte üstün, yani Valorant ve CS hariç normal oyunlarda daha iyi performans gösterecek. Çoklu çekirdekte de hafif önde.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Net bir sekilde 12400F daha iyi. Tekli cekirdek performansi.

Tekli çekirdekte üstün, yani Valorant ve CS hariç normal oyunlarda daha iyi performans gösterecek. Çoklu çekirdekte de hafif önde.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Ben sadece valorant oynuyorum. Daha öncesinde de sadece league of legends oynadım.
Bu durumda oyun amaçlı işlemci alacaksam i5 12400F yerine 5600x almalıyım değil mi?

2.sorum ise, tekli çekirdek performansı bu hikayeli oyunlar dediğimiz oyunlar için önemli sanırım yani benim tercih etmediğim oyunlarda değil mi?

Net bir sekilde 12400F daha iyi. Tekli cekirdek performansi.
Ben sadece valorant oynuyorum. Daha öncesinde de sadece league of legends oynadım.
Bu durumda oyun amaçlı işlemci alacaksam i5 12400F yerine 5600x almalıyım değil mi?

Sistemim:

Inno3D RTX2060 / i5 10400F / MSI B460M-PRO / Crucial Ballistix (2x8GB) DDR4 3000MHz CL15 / Kingston A2000 500GB / DarkFlash Aquarius Mesh 650W 80+Bronze Kasa

Intelden AMD geçiş yapacağım gibi duruyor.
Valorantta belki ileride 360Hz monitör alırım diye 360 FPS altına hatta bu yüzden mümkünse 400 FPS altına düşmek istemediğim bir işlemci arıyorum.

Bu durumda bu sistemde değiştirmem gereken iki şey anakart ve işlemci yükseltmek olacak değil mi?
Ek olarak soğutucu da alırım gerekirse ama RAM gibi şeyleri değiştirmeme gerek kalacak mı?
Baştan PC dizeceksem yeni PC çekerim bunu satıp.

@MakeMyDay Yani senin için 5600 daha iyi olur Valorant ve CS için.

360Hz bir monitör kullanmayacağın için artısı olmayacak zaten sana 400+ FPS'in.

12400F'te az performans vermiyor zaten Valorant'ta.

@MakeMyDay Yani senin için 5600 daha iyi olur Valorant ve CS için.

360Hz bir monitör kullanmayacağın için artısı olmayacak zaten sana 400+ FPS'in.

12400F'te az performans vermiyor zaten Valorant'ta.
İleride 400 FPS'in altına düşmeyecek işlemci istememin sebebi, ileride monitörümü 360 Hz yapacak olmam hocam :)
O yüzden öyle söylemiştim.

İleride 400 FPS'in altına düşmeyecek işlemci istememin sebebi, ileride monitörümü 360 Hz yapacak olmam hocam :)
O yüzden öyle söylemiştim.
O zaman 5600 alın, 5600X'in fiyatı fazla aralarında fark yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı