R5 5600 Prime95 stres testi tutarsızlığı

Sloway

Hectopat
Arkadaşlar Prime95 ile yaptığım stres testinde anlam veremediğim bir durum yaşıyorum. 5600'ı stres testine sokuyorum 62 derece sabit duruyor, 5 dakika sonra 75-80 derece oluyor. 65- 70 Watt'tan 85 Watt'a çıkıyor bu biraz saçma geldi hangi sonuca güveneceğim ben? 60 dereceye mi? 75-80 dereceye mi? Diğer stres testlerinde misal OCCT'de 60 65 derece test ediyor 30 dakika boyunca, ama Prime 95 de bir şeyler oluyor. Görselleri yükledim. Prime 95 arkada çalışıyor önde OCCT ile sıcaklık ve watt değerlerine bakıyorum. Yorumlarınız fikirleriniz nedir? En sağlıklı sıcaklık testini nasıl hangi yol ile yapabilirim?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    113,9 KB · Görüntüleme: 16
  • fgfgf.PNG
    fgfgf.PNG
    99,3 KB · Görüntüleme: 15
Sorun basit, anlık güç sıçramasına karşın sıcaklık da artıyor ancak işlemcinin 4.6 GHz çıkması garip. O.c falan yapılmadıgi sürece kendi stok ayarlarında 4450 MHz'yi geçmemesi lazım. BIOS ayarlarını sıfırlayın, PBO ayarını Auto'da bırakın. PBO kapalıysa 76W'i geçmemesi lazım limitli olduğu için ancak görselde 85'leri görmüş.

Sorun basit, anlık güç sıçramasına karşın sıcaklık da artıyor ancak işlemcinin 4.6 GHz çıkması garip. O.c falan yapılmadıgi sürece kendi stok ayarlarında 4450 MHz'yi geçmemesi lazım. BIOS ayarlarını sıfırlayın, PBO ayarını Auto'da bırakın. PBO kapalıysa 76W'i geçmemesi lazım limitli olduğu için ancak görselde 85'leri görmüş.
PBO açık +200 mhz verdim. All core negative -20 verdim peki occt de yaptığım test sağlıklı sayılır mı prime95 çok moralimi bozuyor 80 dereceyi görünce.

Prime95 Blend testi yaptığın için öyle çünkü. Small FFT testi yaparsan sıcaklığın hiç çalkalanmadığını göreceksin.

Yeni konular

Geri
Yukarı