R5 5600 - RTX 3060 Ti sistemin oyun performansı nasıl olur?

Maşallah iyi sallamışsınız.

Hocam NVIDIA da karşı teknolojiler var.
Bilmiyorum her zaman NVIDIA ekran kartı daha iyi gibi geliyor bana. Ekran kartı konusunda tercih etmezdim yani. Peki sizin fikirleriniz nedir FPS konusunda, ya da varsa NVIDIA ekran kartlı uygun fiyatlı bir sistem önerebilirsiniz.

Bilmiyorum her zaman NVIDIA ekran kartı daha iyi gibi geliyor bana. Ekran kartı konusunda tercih etmezdim yani. Peki sizin fikirleriniz nedir FPS konusunda, ya da varsa NVIDIA ekran kartlı uygun fiyatlı bir sistem önerebilirsiniz.
Valorant odaklı topluyorsanız ve AAA oyunlar oynamıyorsanız çok karta ihtiyacınız yok aslında. O yüzden aradaki 2 bin sizi zorlayacaksa 3060 alabilirsiniz ve o farkı çevre bileşenlerine yatırabilirsiniz.

Hangi oyunlarda? Ayrıca bu sistem daha mantıklı.
Biraz anlatabilir misiniz? Sizce rx 6700 ile 3060 arasında ne fark var?
Mesela 3060'da dlss ve rtx özellikleri var, ve **sanırım** 3060 performansı daha iyi.

Biraz anlatabilir misiniz? Sizce RX 6700 ile 3060 arasında ne fark var?
Mesela 3060'da DLSS ve RTX özellikleri var, ve **sanırım** 3060 performansı daha iyi.

RX 6700XT 3070 gücünde DLSS'e karşılık FSR var RT AMD'de de açılıyor ama performans NVIDIA'ya göre biraz daha düşük oluyor.

Biraz anlatabilir misiniz? Sizce rx 6700 ile 3060 arasında ne fark var?
Mesela 3060'da dlss ve rtx özellikleri var, ve **sanırım** 3060 performansı daha iyi.
Ben biraz daha teknik yaklaşayım o zaman.

Bir kere bu yanlış bir mantık, 3060 asla bu kartlar kadar iyi olamaz. 3060 giriş seviyesidir, rakibi 6600'dür neredeyse. 6700 XT ise 3070 rakibidir. Soldan ikinci rakamlar çok şey ifade eder. 3060 Ti ise normal 3060'dan çok daha iyidir ve rakibi RX 6700'dür.(XT olmayan)

RT dediğimiz teknoloji AMD 6000 kartlarda da açılır, önceki yazdığım mesajda da RT yani Ray Tracing bir teknolojidir, RTX ise açılımı Ray Tracing Texel Extreme yani Nvidia'nın bir GPU serisidir, bu teknolojiyi Nvidia üretmemiştir ve tekelinde değildir.

DLSS'e karşılık FSR 2.0 vardır ve hemen hemen eşit teknolojilerdir, DLSS donanım tabanlı "Tensor" dediğimiz çekirdeklere dayalıyken, DLSS Nvidia 2000-3000-4000 serisi kartlarda açılabilir sadece. FSR ise kullanım alanı bütün ekran kartlarını kapsar.

Geriye kalan Anti-Lag, vs. aklınıza ne geliyorsa hepsinin bir karşılığı var.

RX 6700XT 3070 gücünde DLSS'e karşılık FSR var RT AMD'de de açılıyor ama performans NVIDIA'ya göre biraz daha düşük oluyor.
Ben biraz daha teknik yaklaşayım o zaman.

Bir kere bu yanlış bir mantık, 3060 asla bu kartlar kadar iyi olamaz. 3060 giriş seviyesidir, rakibi 6600'dür neredeyse. 6700 XT ise 3070 rakibidir. Soldan ikinci rakamlar çok şey ifade eder. 3060 Ti ise normal 3060'dan çok daha iyidir ve rakibi RX 6700'dür.(XT olmayan)

RT dediğimiz teknoloji AMD 6000 kartlarda da açılır, önceki yazdığım mesajda da RT yani Ray Tracing bir teknolojidir, RTX ise açılımı Ray Tracing Texel Extreme yani Nvidia'nın bir GPU serisidir, bu teknolojiyi Nvidia üretmemiştir ve tekelinde değildir.

DLSS'e karşılık FSR 2.0 vardır ve hemen hemen eşit teknolojilerdir, DLSS donanım tabanlı "Tensor" dediğimiz çekirdeklere dayalıyken, DLSS Nvidia 2000-3000-4000 serisi kartlarda açılabilir sadece. FSR ise kullanım alanı bütün ekran kartlarını kapsar.

Geriye kalan Anti-Lag, vs. aklınıza ne geliyorsa hepsinin bir karşılığı var.

Bu durumda anladığım kadarıyla Radeon RX 6700 XT almamı öneriyorsunuz sanırım. Biraz araştırdım da sanırım bunu almak daha mantıklı gibi geldi bana. Ama sanırım FSR teknolojisi çoğu oyunda yok. Her neyse bu çok sorun olmaz umarım.

Aklıma takılan tek bir soru kaldı şu an.
Bana önerdiğiniz sistemde darboğaz olur mu? Aldığım sistemden tam performans almak isterim şahsen. İnternetten baktığımda genel ağırlıklı kullanıldığında %5.5, işlemci ağırlıklı kullanıldığında %13.2'lik bir darboğaz gözüküyor.

Low high pek fark etmez Valorant'ta oyun işlemci odaklı olduğu için en fazla +-50 FPS oynar.
En fazla kaç FPS?

Çoğu kişinin neden böyle bir ekran kartı varken NVIDIA aldığını merak ediyorum.

Geri
Yukarı