Çözüldü R5 5600 RX 6600 sistem kapandı ve görüntü gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kyinator

Centipat
Daha fazla  
Bugün bilgisayarın başında otururken kısa bir işim çıktı ve bilgisayarın başından ayrıldım. Döndüğümde bilgisayar kapanmıştı ve kulaklığın ışıkları yanıyordu. Sonra herhalde elektrikler gidip geldi dedim ve bilgisayarı açmak için güç tuşuna bastım ama hiçbir şekilde görüntü gelmedi. Kasanın ve işlemcinin fanları dönüyordu ama ekran kartının fanları dönmüyor idi ve anakart üzerinde sönmeden sürekli CPU ışığı beyaz bir şekilde yanıyordu. Daha dün yeni bir PSU aldım modeli alt tarafa yazacağım. Acaba bununla bir ilgisi var mıdır? Veya kablolar sokete oturmadığı için olabilir mi?

Ryzen 5 5600(stok fan)
AMD Radeon Sapphire Pulse RX 6600.
EVO potenza DDR4 3600MHz 8+8 GB RAM.
XLR8 512MB M.2 SSD.
MSI B450M Pro M.2 Max.
Kasam ve eski PSU Performax.
MSI MPG A650GF(şu anki PSU)

Ne olur yardım daha geçenlerde bilgisayarımdaki ayrı bir sorunu çözdüm.
@Marix rica etsem yardım edebilir misin?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Garip bir durum, benim sistemimde de uykuya geçtikten sonra görüntü gelmez, birkaç resetten sonra görüntü gelir, tek RAM ile açmayı deneyin sistemi.
Acaba PBO'dan +200 MHz'yi kapatsam düşer mi? En azından 60 derecelerde olsa yeter.

İnternetten rehberlere bakarım olmadı. Beni en zorlayacak kısım temizlemek gibi duruyor.

Kolonya ve peçete ile temizlersiniz, dikkat etmen gereken şey, soğutucu vidalarını gevşettikten sonra, soğutıcuyu sağa sola oynatarak çıkarın işlemciyle beraber gelmesin.

Kolonya ve peçete ile temizlersiniz, dikkat etmen gereken şey, soğutucu vidalarını gevşettikten sonra, soğutıcuyu sağa sola oynatarak çıkarın işlemciyle beraber gelmesin.

Termal macundan dolayı beraber gelme ihtimali var demek. Tamam dikkat ederim. Şu an aklıma şöyle bir şey geldi. Bu yazın başlarında bilgisayarı temizlemek istedim ve soğutucunun alüminyum bloğundaki tozları almak için söktüm ve takarken termal macun sürmedim. Bu durum termal macunun etkisini azaltmış olabilir mi?

Termal macundan dolayı beraber gelme ihtimali var demek. Tamam dikkat ederim. Şu an aklıma şöyle bir şey geldi. Bu yazın başlarında bilgisayarı temizlemek istedim ve soğutucunun alüminyum bloğundaki tozları almak için söktüm ve takarken termal macun sürmedim. Bu durum termal macunun etkisini azaltmış olabilir mi?

Olabilir, fark etmez sonuçta yenilemeniz gerekiyor.

Olabilir, fark etmez sonuçta yenilemeniz gerekiyor.
Evet, haklısın mantıken her türlü yeni bir termal macun lazım.

@Marix ilk başta bilgisayar kapanıp açılmayınca tek RAM'i çıkardığımızda açıldı. Sence neden? Bu arada açmayı başardığımızda mavi ekran sebebi de yüksek ihtimalle CPU sıcaklığıydı çünkü ben konu açmadan önce BIOS pilini çıkarıp takmıştım. Bundan dolayı da BIOS ayarları sıfırlandı.

Son düzenleme:
Evet, haklısın mantıken her türlü yeni bir termal macun lazım.

@Marix ilk başta bilgisayar kapanıp açılmayınca tek RAM'i çıkardığımızda açıldı. Sence neden? Bu arada açmayı başardığımızda mavi ekran sebebi de yüksek ihtimalle CPU sıcaklığıydı çünkü ben konu açmadan önce BIOS pilini çıkarıp takmıştım. Bundan dolayı da BIOS ayarları sıfırlandı.

Bazen RAM'ler böyle yapabiliyor, tek RAM'le açıp XMP'yi aktif edip 2. RAM'i ekliyoruz.

Bazen RAM'ler böyle yapabiliyor, tek RAM'le açıp XMP'yi aktif edip 2. RAM'i ekliyoruz.

Yani normal bir şey. Akşam vaktim olursa undervolt ayarlarını düzeltmeyi deneyeceğim. Aceleye geldiği için aklıma ilk gelen değerleri verdim. Sonucu yazarım yaptığım zaman.

"CPU voltage"ı Auto'ya aldım. Şu an boşta maksimum 58 görüyor. Sence RAM ve SSD'yi takıp deneyeyim mi? @Marix

Son düzenleme:
Yani normal bir şey. Akşam vaktim olursa undervolt ayarlarını düzeltmeyi deneyeceğim. Aceleye geldiği için aklıma ilk gelen değerleri verdim. Sonucu yazarım yaptığım zaman.

"CPU voltage"ı Auto'ya aldım. Şu an boşta maksimum 58 görüyor. Sence RAM ve SSD'yi takıp deneyeyim mi? @Marix

Evet eski haline getirip deneyin.

Evet eski haline getirip deneyin.

Bilgisayarın bütün parçalarını taktım ve Windows'u kurmayı başardım. Ama bir süre kullanmaya korkucam gibi çünkü neredeyse iki haftadır bu tarz sorunlarla uğraşıyorum. Ama baktığın zaman bu sorunun başlangıcı RAM'lerden olsa da işlemci bu kadar ısınmasa çabucak çözülebilecek bir sorundu. Galiba benim sorunum işlemciyi alırken bu kadar ısınıp sorun çıkartacağını düşünmememden kaynaklandı. Sence bilgisayarı kullanmamda bir sakınca var mı? Sistem parçalarına zarar gelir mi? @Marix

Bilgisayarın bütün parçalarını taktım ve Windows'u kurmayı başardım. Ama bir süre kullanmaya korkucam gibi çünkü neredeyse iki haftadır bu tarz sorunlarla uğraşıyorum. Ama baktığın zaman bu sorunun başlangıcı RAM'lerden olsa da işlemci bu kadar ısınmasa çabucak çözülebilecek bir sorundu. Galiba benim sorunum işlemciyi alırken bu kadar ısınıp sorun çıkartacağını düşünmememden kaynaklandı. Sence bilgisayarı kullanmamda bir sakınca var mı? Sistem parçalarına zarar gelir mi? @Marix

Konunun ortalarında BIOS sıfırladıktan sonra, tek RAM ile görüntü aldık, siz BIOS'tan ayarları yaptığınızı söylemiştiniz, ben orada ısınma için ayar yaptığınızı düşünmüştüm, yani bu sorunun çözüldüpünü zannediyordum, orayı atlamamış olsak SSD ve RAM sorununa yönelmezdik, bizi oyalayan o oldu.

Bilgisayarı kullanın sakıncası yok, ama ya macun yenileyin ya da bir soğutucu alın.

Konunun ortalarında BIOS sıfırladıktan sonra, tek RAM ile görüntü aldık, siz BIOS'tan ayarları yaptığınızı söylemiştiniz, ben orada ısınma için ayar yaptığınızı düşünmüştüm, yani bu sorunun çözüldüpünü zannediyordum, orayı atlamamış olsak SSD ve RAM sorununa yönelmezdik, bizi oyalayan o oldu.

Bilgisayarı kullanın sakıncası yok, ama ya macun yenileyin ya da bir soğutucu alın.

Ben de ayarları yapmıştım ama PBO'dan negative vermeyi unuttuğum için bütün bunlar oldu. Elime para geçtiği gibi önceki konuda attığım soğutucuyu alacağım. Bütün yardımlarınız için teşekkürler. İnşallah bu sistem beni bir yıl daha götürür. Zaten bir yıl sonra yeni bir sistem toplamayı düşünüyorum. Tekrardan her şey için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı