Çözüldü R5 5600 - RX 6700XT sistem yük altında fanlardan cızırtı sesi gelmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

xKagan06

Picopat
Daha fazla  
Fanlardan bir cızırtı sesi geliyor, işlemciye baktım R5 5600X markalı işlemci. temel hızı 3.70 fakat 4 GHz üstünde çalışıyor, genel olarak sıcaklığı ise ETS 2 açtığımda 80 derece üstüne çıkıyor. Sorununun ekran kartında olabileceği aklıma geldi, RX 6700 XT markalı ekran kartı ETS 2 açıkken kullanım %90'lara çıkıyor. Oyunu kapatınca fanlar normale dönüyor cızırtı sesi kesiliyor.

Çözüm
Overclock sekmesinde olmalı, Core Performance Boost enabled seçilidir onu disabled yapın F10 ile kaydedip çıkın. Sonra oyuna girin ve sıcaklık değerlerini takip edin. FPS farkı olmayacaktır çok fazla 3-5 fps kaybedersiniz ama 80 den 68e 70 e düşecektir sıcaklık buda yaz sıcakları için normal bir seviyedir.
Cızırtı sesinin ekran kartı sürücüleri ile nasıl bir alakası olabilir? Yazılımsal değil donanımsal sorun olur genelde. Bende de var aynısı bazen geliyor bazen gelmiyor.

Ben hiç yasamadim 4-5 yıllık PC ile o yüzden çok bir bilgim yok.

İşlemcinin sıcaklığı dikkatimi çekti 3.70GHz temel hız fakat 4 GHz üzerine çıkıyor işlemciyle alakalı bir problem olabilir mi?

İsterseniz bir çıkarın parçaları kontrol edin.

İşlemcinin sıcaklığı dikkatimi çekti 3.70GHz temel hız fakat 4 GHz üzerine çıkıyor işlemciyle alakalı bir problem olabilir mi?
Sesin sebebi sıcaklık değil binen yüktür. FPS Yükseldikçe, ses de artar. Kullanım düştüğünde ise yok olur. Aynı durum bendede var, günümüz ekran kartlarının %99 'unda var.

2 ay önce aldım ve hiçbir şey yapmadım sadece oyun yükledim ve oynadım.

Coil whine zaten durduk yere çıkan bir şey'dir. Sizde de coil whine çıkmış. Başka bir şey değil. Eğer bildiğimiz coil whine cızırtısı ise.
Ayrıca işlemcinin o kadar ısınması normal değil.

Hayır zaten temel 3.7 Boost 4.4 olur.
4.4'e kadar çıkması normal. Ama sıcaklık hiç normal değil. Stok soğutucu var değil mi?
Bir fan alın.

Yeni konular

Geri
Yukarı