R5 5600 - RX 6700XT sistemde Online oyunlarda FPS düşüşü oluyor

berkaydhizek

Kilopat
Ani FPS düşüşü yaşıyorum. İnternette birçok çözümü denedim ama işe yaramadı. Genel olarak Online FPS oyunlarında oluyor. Hikayeli oyunlarda herhangi bir sorun yaşamadım. Önerisi olan var mı?

Valorant: 200-600 arası.
CS2: 97-270 arası.
Apex Legends: 100-220 arası.

Ayarlar en düşük.

Ryzen 5 5600 CPU.
Sapphire 6700XT GPU.
Kioxia Exceria 1TB SSD.
Team T-Force Vulcan 2x8 3200MHz RAM.
A520M k V2 anakart.
FSP Hyper 650W PSU.
ID-Cooling SE-224-XT işlemci soğutucu.
AOC 23.8 24G2zu 240Hz 0.5ms 2X HDMI DP IPS FHD(1080p) FreeSync Premium monitör.

Ani FPS düşüşü yaşıyorum. İnternette birçok çözümü denedim ama işe yaramadı. Genel olarak Online FPS oyunlarında oluyor. Hikayeli oyunlarda herhangi bir sorun yaşamadım. Önerisi olan var mı?

Valorant: 200-600 arası.
CS2: 97-270 arası.
Apex Legends: 100-220 arası.

Ayarlar en düşük.

Ryzen 5 5600 CPU.
Sapphire 6700XT GPU.
Kioxia Exceria 1TB SSD.
Team T-Force Vulcan 2x8 3200MHz RAM.
A520M k V2 anakart.
FSP Hyper 650W PSU.
ID-Cooling SE-224-XT işlemci soğutucu.
AOC 23.8 24G2zu 240Hz 0.5ms 2X HDMI DP IPS FHD(1080p) FreeSync Premium monitör.

En düşük kullanıyorsan ekran kartını fazla kullanmadığında drop yemiş olabilirsin ayarları biraz yükselt, hala sıkıntı varsa o zaman bakarız.

En düşük kullanıyosan fazlla kullanmadığında drop yemiş olabilirsin ayarları biraz yükselt, hala sıkıntı varsa o zaman bakarız.

1700580582181.png

Buyurun.

Çok da anormallik yok bende de 4060 R5 5600 var bunun gibi takmanızı getirecek pek bir şey yok 4060 denk sayılır fazla fark yok aralarında. Ani FPS düşüşü ise mesela Dust 2 de havaya baktığınızda FPS artarya bir an çatışmaya girdiğiniz de takılır olur bu V-Sync açmanız gerekli o zaman düzelir :)

Çok da anormallik yok bende de 4060 R5 5600 var bunun gibi takmanızı getirecek pek bir şey yok 4060 denk sayılır fazla fark yok aralarında. Ani FPS düşüşü ise mesela Dust 2 de havaya baktığınızda FPS artarya bir an çatışmaya girdiğiniz de olur bu V-Sync açmanız gerekli o zaman düzelir :)

Eski ekran kartım 3060 idi fakat bu kadar donma kasma drop yaşamıyordum.

AMD Software'a giriyoruz. Oyun > Ekran Kartları > En aşağı kaydırıp Gelişmiş'i genişletin ve en altta bulunan Shader Cache'yi Sıfırla seçeneğinden Sıfırlama Gerçekleştir butonuna basın.

downloadfile.png

Bu işlemi yaptıktan sonra da windows'un arama çubuğuna disk temizleme yazarak "Disk Temizleme" aracını çalıştırın. C: bölümünü seçin ve listeden "DirectX Gölgelendirici Önbelleği hariç diğer seçeneklerin tiklerini kaldırın, sadece DirectX tikli kalsın. Tamam'a basıp silinmesini bekleyin.

downloadfile (1).png

Artık bütün işlemlerimiz bitti, tek yapmanız gereken sistemi resetleyip oyun deneyimlerinizi görmek. İlk başta kaplamalar yükleyeceği için ilk 1 2 saat hala devam edebilir sonrasında düzelmesi gerekiyor.

AMD Software'a giriyoruz. Oyun > Ekran Kartları > En aşağı kaydırıp Gelişmiş'i genişletin ve en altta bulunan Shader Cache'yi Sıfırla seçeneğinden Sıfırlama Gerçekleştir butonuna basın.

Eki Görüntüle 2025264

Bu işlemi yaptıktan sonra da windows'un arama çubuğuna disk temizleme yazarak "Disk Temizleme" aracını çalıştırın. C: bölümünü seçin ve listeden "DirectX Gölgelendirici Önbelleği hariç diğer seçeneklerin tiklerini kaldırın, sadece DirectX tikli kalsın. Tamam'a basıp silinmesini bekleyin.

Eki Görüntüle 2025268

Artık bütün işlemlerimiz bitti, tek yapmanız gereken sistemi resetleyip oyun deneyimlerinizi görmek. İlk başta kaplamalar yükleyeceği için ilk 1 2 saat hala devam edebilir sonrasında düzelmesi gerekiyor.
nvidia için nasıl peki biliyormusunuz ?

Yeni konular

Geri
Yukarı