R5 5600 - RX 6800 sistem oyuna girince yeniden başlıyor

Venedictos

Zeptopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selamlar,

Başlıkta belirttiğim gibi bilgisayarda herhangi bir oyuna girince; ekran önce kararıyor , sonra bzzzzttt diye 3-4 saniye monitör hoparlöründen ses geliyor ardından bilgisayar kendini yeniden başlatıyor. Bazen oyunu açar açmaz , bazen de 5 dakika sonra yaşıyorum bu problemi. Bilgisayarı alalı daha 3 gün oldu, bütün parçalar sıfır.

Sistemim şöyle:

Anakart : Asus prime b550m-k
İşlemci : AMD Ryzen 5 5600
RAM : 2x8=16GB Adata XPG 3200mhz 16 CL
Ekran kartı : Asus Tuf Radeon RX 6800 16gb
PSU : Asus Tuf 650 80+ Bronze
SSD : Kingston 1TB M2
Kasa : Asus GT301
Monitör: Asus Tuf VG27AQ1A 2k

**Bütün sürücülerim güncel , bios güncel , DDU kullanıp ekran kartı driverı sıfırdan yüklendi (defalarca) , işletim sistemi windows 11 pro.
**Furmark 1920x1080 de 4x MSAA 1 saat boyunca sorun çıkarmadı , işlemci 55 dereceyi , ekran kartı ise 65 dereceyi (hotspot 76 derece) geçmedi , fanlar %43
**Aida64'te ssd hariç herşeyi strese soktum 10 dakika boyunca , işlemci 69 dereceyi geçmedi , cpu 6 çekirdek sorunsuz 4300-4400 mhzlere çıkıyor.

Windows olay görüntüleyicisinde 2 adet hata görünüyor:

--------------------------------------------------------------------- Hata 1 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kod:
https://AMD-KeyId-578c545f796951421221a4a578acdb5f682f89c8.microsoftaik.azure.net/templates/Aik/scep aracılığıyla WORKGROUP\DESKTOP-P3OMCBF$ için SCEP Sertifikası kaydı başlatma işlemi başarısız oldu:

GetCACaps
GetCACaps: Not Found
{"Message":"The authority \"amd-keyid-578c545f796951421221a4a578acdb5f682f89c8.microsoftaik.azure.net\" does not exist."}
HTTP/1.1 404 Not Found
Date: Fri, 25 Nov 2022 12:28:22 GMT
Content-Length: 121
Content-Type: application/json; charset=utf-8
X-Content-Type-Options: nosniff
Strict-Transport-Security: max-age=31536000;includeSubDomains
x-ms-request-id: 865923d7-7fe4-4968-853d-1b4f319ac32a

Yöntem: GET(391ms)
Aşama: GetCACaps
Bulunamadı (404). 0x80190194 (-2145844844 HTTP_E_STATUS_NOT_FOUND)

------------------------------------------------------------------- Hata 2 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kod:
https://AMD-KeyId-578c545f796951421221a4a578acdb5f682f89c8.microsoftaik.azure.net/templates/Aik/scep aracılığıyla Yerel sistem için SCEP Sertifikası kaydı başlatma işlemi başarısız oldu:

GetCACaps
GetCACaps: Not Found
{"Message":"The authority \"amd-keyid-578c545f796951421221a4a578acdb5f682f89c8.microsoftaik.azure.net\" does not exist."}
HTTP/1.1 404 Not Found
Date: Fri, 25 Nov 2022 12:28:23 GMT
Content-Length: 121
Content-Type: application/json; charset=utf-8
X-Content-Type-Options: nosniff
Strict-Transport-Security: max-age=31536000;includeSubDomains
x-ms-request-id: b539f092-0aef-4973-9225-5a60c8271bc2

Yöntem: GET(484ms)
Aşama: GetCACaps
Bulunamadı (404). 0x80190194 (-2145844844 HTTP_E_STATUS_NOT_FOUND)

Bir fikri olan ya da yol gösteren olursa çok sevinirim. İki gündür kafayı yemek üzereyim çünkü :)

Gaming.gen.tr den mi aldınız?

Evet "mantis 6800" olan sistem
bende aldım hatta dün elime geldi pc toplyan adamın yotubedeki videosunda yaptığı şeyleri uyguladınız mı?
mantis 6800 sistem alındığında ilk ne yapılmalı adlı videosundaki.

Bu hata sanıyorum TPM'den kaynaklı. Win 11 ile ilgili gibi duruyor. Microsoft sitesinde de, Reddit'te de bu sorunu yaşayan onlarca insan yazmış ancak çözüm bulan yok gördüğüm kadarıyla. Microsoft resmi sitesinde aşağıdaki yönerge var. Bunu bir deneyin;

"Temporary disable firewall or proxy software allowing testing a direct connection to the internet. You can also set a Firewall rule to Allow c:\Windows\System32\taskhostw.exe to the internet.

Other workaround is to disable temporary TPM in the BIOS. After completing a reboot and the potential request for reset, you can reenable again."

Ezcümle diyor ki; "firewall ve proxy'leri geçici olarak kapatın. Ancak [c:\Windows\System32\taskhostw.exe] uzantısına izin verin. Buna ek olarak BIOS'tan TPM'yi geçici olarak kapatın, sistemi reboot edin ve yeniden başlatma taleplerini kabul edin ve sonrasında TPM'i tekrardan açın".

Düzenleme; TPM'i kapattıktan sonra Log-in ile ilgili sorun yaşayanlar olmuş. Bu da işe yaramayabilir. Benim önerim Win 10'a geçip ondan sonra TPM'i kapatmanız yönünde. Win 10 için TPM gereksinimi yok çünkü.

Bu hata sanıyorum TPM'den kaynaklı. Win 11 ile ilgili gibi duruyor. Microsoft sitesinde de, Reddit'te de bu sorunu yaşayan onlarca insan yazmış ancak çözüm bulan yok gördüğüm kadarıyla. Microsoft resmi sitesinde aşağıdaki yönerge var. Bunu bir deneyin;

"Temporary disable firewall or proxy software allowing testing a direct connection to the internet. You can also set a Firewall rule to Allow c:\Windows\System32\taskhostw.exe to the internet.

Other workaround is to disable temporary TPM in the BIOS. After completing a reboot and the potential request for reset, you can reenable again."

Ezcümle diyor ki; "firewall ve proxy'leri geçici olarak kapatın. Ancak [c:\Windows\System32\taskhostw.exe] uzantısına izin verin. Buna ek olarak BIOS'tan TPM'yi geçici olarak kapatın, sistemi reboot edin ve yeniden başlatma taleplerini kabul edin ve sonrasında TPM'i tekrardan açın".

Düzenleme; TPM'i kapattıktan sonra Log-in ile ilgili sorun yaşayanlar olmuş. Bu da işe yaramayabilir. Benim önerim Win 10'a geçip ondan sonra TPM'i kapatmanız yönünde. Win 10 için TPM gereksinimi yok çünkü.
hocam ilk başta win 10 kuruluydu zaten(lisanslı), orda herşeyi denedikten sonra 11e geçtim bir umut... şu TPM olayını bir deneyim bakalım , teşekkürler.
TPM kaynaklı bir hata gibi gözüküyor, BIOS üzerinden fTPM'i kapatıp dener misiniz?
deniyorum hemen , teşekkürler

TPM kaynaklı bir hata gibi gözüküyor, BIOS üzerinden fTPM'i kapatıp dener misiniz?
fTPM kapatıp denedim ama malesef aynı sorun devam ediyor , şimdi tekrardan geri açtım

Son düzenleme:
pc toplayan adamın youtube videosunda bios menusunde yaptığı değişiklikleri yaptınız mı? @Venedictos

pc toplayan adamın youtube videosunda bios menusunde yaptığı değişiklikleri yaptınız mı? @Venedictos
Evet dostum yaptım ama bu sorunun biraz daha komplike olduğunu düşünüyorum , o videoda çok da bişe yapmıyor , smart access memory falan açıyordu yanlış hatırlamıyorsam , bir de hangi sürücüyü indireceğini falan söylüyor , benim en başta yaptığım şeyler zaten👍

Tekrardan windows 10 kurdum ve dediğinizi yapacam , hadi hayırlısı

Son düzenleme:
Evet dostum yaptım ama bu sorunun biraz daha komplike olduğunu düşünüyorum, o videoda çok da bir şey yapmıyor, Smart Access Memory falan açıyordu yanlış hatırlamıyorsam, bir de hangi sürücüyü indireceğini falan söylüyor, benim en başta yaptığım şeyler zaten👍

Tekrardan Windows 10 kurdum ve dediğinizi yapacağım, hadi hayırlısı.

Eğer işlemcinin derecesini düşürmek için yaptığı ayarı yaptıysan ondan kaynaklıdır çünkü bende aynısını yaptım sonradan işlemci modelinin farkli olduğunu gördüm benim bilgisayarda kapaniyordu sonra BIOS ayarlarını sıfırladım düzeldi sende eğer işlemcinin derecesini düşürmek için o ayarı yaptisan BIOS sıfırla ondan kaynaklaniyor olabilir.

Geri
Yukarı