R5 5600 RX 6800 sistemde düşük oyun performansı

omersseven

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Sistemim kötü bir sistem deği ama PUBG, Valorant vb. oyunlarda FPS düşmesi oluyor.

• İşlemci: R5 5600.
  • Ekran kartı: RX 6800 ROG STRIX.
  • RAM: 16 GB.
  • Anakart: B550 F Gaming.

Soğutucu: Normalde 360mm sıvı soğutucum vardı ama teknik servise göndermek zorunda kaldım o yüzden şu an stok fan kullanıyorum. Sıcaklıklar 96 derece görüyor.
Batman'da yaşıyorum ve hava felaket sıcak.
Valorant'a aniden 100 FPS'lere düşüyor.

Merhaba. Sistemim kötü bir sistem deği ama PUBG, Valorant vb. oyunlarda FPS düşmesi oluyor.

• İşlemci: R5 5600.
  • Ekran kartı: RX 6800 ROG STRIX.
  • RAM: 16 GB.
  • Anakart: B550 F Gaming.

Soğutucu: Normalde 360mm sıvı soğutucum vardı ama teknik servise göndermek zorunda kaldım o yüzden şu an stok fan kullanıyorum. Sıcaklıklar 96 derece görüyor.
Batman'da yaşıyorum ve hava felaket sıcak.
Valorant'a aniden 100 FPS'lere düşüyor.
Sicakliklarin 96 dereceyi gordugu ogeniz islemciniz ise Eco-Mode secenegi var ise biostan eco-mode'a gecirmeyi deneyebilirsiniz. Sehir cok sicak olsa bile normal degil bu sicaklik, termal macunu yanlis uygulamis olabilirsin, hangi marka termal macun kullaniyorsan onun optimum surus teknigine bak internetten, ornegin mx-4 x veya dot teknigiyle, thermal grizzly manuel yayarak daha iyi calisir. Termal macunu biraz fazla sur ama asla eksik surme. Yine ise yaramazsa undervolt yapabilirsin, butun windows, radeon vs. guncellemelerini yaptigina da emin ol. XMP acik degilse nasil acilacagini arastirip acabilirsin.

Yaz aylarında, hele de stok soğutucuyla normal. Sıvı soğutucu gelene kadar pek yapılabilecek bir şey yok.
Cinebench testi veya Render alimi yapsa 96 derece normal diyebilirdik, bircok testte stock sogutucu 70 dereceyi gecmiyor oyunlarda, havalar sicak diye 80-85'e cikar 96'ya vurup thermal throttling yapmasi normal degil. Ustune bir de RX 6800 gibi iyi bir ekran karti kullandigi icin muhtemelen yuksek cozunurluk/ayarlarda oynuyor. CPU yuku iyice dusmesi lazim, hic normal degil.

Sicakliklarin 96 dereceyi gordugu ogeniz islemciniz ise eco-mode secenegi var ise BIOS'tan eco-mode'a gecirmeyi deneyebilirsiniz. Sehir cok sıcak olsa bile normal degil bu sicaklik, termal macunu yanlış uygulamis olabilirsin, hangi marka termal macun kullaniyorsan onun optimum surus teknigine bak internetten, ornegin MX-4 X veya dot teknigiyle, Thermal Grizzly manuel yayarak daha iyi calisir. Termal macunu biraz fazla sur ama asla eksik surme. Yine ise yaramazsa undervolt yapabilirsin, butun Windows, Radeon vs. guncellemelerini yaptigina da emin ol. XMP acik degilse nasıl acilacagini arastirip acabilirsin.

Hocam stok fanın üstündeki termal macun zaten yani çok iyi dağıtılmıştı.

MSI Afterburner kullanıyor musun dostum bende de RX 6800 var Cyberpunk'ta falan Max 63 dereceyi görüyor. Belki senin de işini görebilir.
max 70 derece ekran kartım

Cinebench testi veya Render alimi yapsa 96 derece normal diyebilirdik, bircok testte stok soğutucu 70 dereceyi gecmiyor oyunlarda, havalar sıcak diye 80-85'e cikar 96'ya vurup thermal throttling yapmasi normal degil. Ustune bir de RX 6800 gibi iyi bir ekran karti kullandigi icin muhtemelen yuksek cozunurluk/ayarlarda oynuyor. CPU yuku iyice dusmesi lazim, hiç normal degil.

O sıcaklık PUBG'de geçerli ondanda orta ayarlarda diyebilirim.

Yaz aylarında, hele de stok soğutucuyla normal. Sıvı soğutucu gelene kadar pek yapılabilecek bir şey yok.

3 haftadır teknik servisten haber bekliyorum.

Cinebench testi veya Render alimi yapsa 96 derece normal diyebilirdik, bircok testte stock sogutucu 70 dereceyi gecmiyor oyunlarda, havalar sicak diye 80-85'e cikar 96'ya vurup thermal throttling yapmasi normal degil. Ustune bir de RX 6800 gibi iyi bir ekran karti kullandigi icin muhtemelen yuksek cozunurluk/ayarlarda oynuyor. CPU yuku iyice dusmesi lazim, hic normal degil.
Hocam stok soğutucu 5600 için yeterli değil. Düzgün hava akışlı bir kasayla bile kış aylarında 80 dereceleri görüyor bu işlemciler. Yaz ayları için en az eli yüzü düzgün bir kule tipi soğutucu şart.

Hocam stok fanın üstündeki termal macun zaten yani çok iyi dağıtılmıştı.

max 70 derece ekran kartım
Eger var ise yine de MX-4 veya daha iyi bir macun ile dene derim,
Stock Fan, Stock hizdaki benchmarklari soldan bakabilirsin:
Stock 5600 Thermals

Yanardagin kenarinda yasaman lazim oyunda 96'ya vurabilmen icin, X serisi bile degil. Valorantta normalde 61 derece aliniyorsa senin de batmanda 70 alman lazim, bios ayarlariyla oynadiysan sifirla bastan yap, biosun guncel degilse guncelle. Bi terslik var.

Hocam stok soğutucu 5600 için yeterli değil. Düzgün hava akışlı bir kasayla bile kış aylarında 80 dereceleri görüyor bu işlemciler. Yaz ayları için en az eli yüzü düzgün bir kule tipi soğutucu şart.
Stock sogutucunun yetersiz oldugu dogru, farkli testler yaptim bir ton farkli test izledim, hicbir benchmarkta thermal throttling yapmadi stock sogutucu. Ekstra sogutucuya ihtiyaci olmasiyla konunun bi alakasi yok, thermal throttling yapip donma yapiyormus oyunda, en fazla hiz kesmesi lazim 90 civarlarini gectikten sonra.

Geri
Yukarı