R5 5600 sistem aniden güç kesiyor

ragnarok22

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, yeni PSU aldım eskiden Rampage PSU kullanıyordum 5 yıldır elimde patlamasın artık diye yeni PSU aldım. Markası MSI MAG A600DN 600W 80 Plus PSU'yu kasaya montajladım daha sonra 2 saat oyun oynadım işlemci ve ekran kartı sıcaklıklarım stabil değerdeydi, masaüstüne döndüm 15 dakika sonra birden bilgisayar fanları hariç 4'lü prize takılı olan monitör kasam ve modemin elektriği birden kesildi geri geldi. Yani bilgisayar resetlendi fakat monitör ve modeminde elektriği git gel yaptı. Sorunun PSU'dan kaynaklı olduğunu düşünüyorum fakat daha bugün geldi sizce bir şans daha vermeli miyim yoksa iade mi etmeliyim? Ve yarım saatte bir 2 saniyeliğine donmaya başladı.

Anakart: ASUS B450M K 2
İşlemci: Ryzen 5 5600.
Ekran kartı: MSI Ventus XS 1650 Super.
RAM: XPG 16 GB 3200MHz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, yeni PSU aldım eskiden Rampage PSU kullanıyordum 5 yıldır elimde patlamasın artık diye yeni PSU aldım. Markası MSI MAG A600DN 600W 80 Plus PSU'yu kasaya montajladım daha sonra 2 saat oyun oynadım işlemci ve ekran kartı sıcaklıklarım stabil değerdeydi, masaüstüne döndüm 15 dakika sonra birden bilgisayar fanları hariç 4'lü prize takılı olan monitör kasam ve modemin elektriği birden kesildi geri geldi. Yani bilgisayar resetlendi fakat monitör ve modeminde elektriği git gel yaptı. Sorunun PSU'dan kaynaklı olduğunu düşünüyorum fakat daha bugün geldi sizce bir şans daha vermeli miyim yoksa iade mi etmeliyim? Ve yarım saatte bir 2 saniyeliğine donmaya başladı.

Anakart: ASUS B450M K 2
İşlemci: Ryzen 5 5600.
Ekran kartı: MSI Ventus XS 1650 Super.
RAM: XPG 16 GB 3200MHz.

Hocam eğer monitör ve modem de gittiyse prizde veya uzatma kablosunda sorun vardır. Modem ve monitör ayrıyeten güç çeken kaynaklar. PSU'dan etkilenmeleri mümkün değil.

Yüksek akım gelmiş ve sisteme zarar vermiş olabilir. Bu gibi durumlarda en başta PSU'dan supheleniriz. Seninki büyük şanssızlık olmuş. İade süreci devam ediyor olduğu için bu hakkından yararlan ve yeni PSU ile sistemi tekrar dene, umarım başka bir parçaya zarar gelmemiştir.

Yüksek akım gelmiş ve sisteme zarar vermiş olabilir. Bu gibi durumlarda en başta PSU'dan supheleniriz. Seninki büyük şanssızlık olmuş. İade süreci devam ediyor olduğu için bu hakkından yararlan ve yeni PSU ile sistemi tekrar dene, umarım başka bir parçaya zarar gelmemiştir.

Hocam 4'lü prizden kasa harici diger aygıtları çektim. Başka bir prize taktım onları şu an sadece 4'lü prizde kasa var şu an sorun yok fakat güç kaynağında sorun yoksa neden eski Rampage güç kaynağında böyle şeyler olmuyordu merak ediyorum.

Hocam 4'lü prizden kasa harici diger aygıtları çektim. Başka bir prize taktım onları şu an sadece 4'lü prizde kasa var şu an sorun yok fakat güç kaynağında sorun yoksa neden eski Rampage güç kaynağında böyle şeyler olmuyordu merak ediyorum.

Şimdi neden olmadığını açıklamak zor. Ama Rampage vb markaların kalite seviyesi ortada, bizler bu yüzden bu markalara ait hayatı bilesenler tercih edilmesini tavsiye etmiyoruz. Onlarca binliralik değerde sistem toplayıp bu sistemi güvenilmez bir markaya ait PSU'ya emanet etmek ne kadar mantıklı? Gelelim senin soruna, biz her ne kadar bu markaları onermesekte bazi ürünleri iyi çıkabiliyor veya çok güvendiğimiz farklı bir markaya ait ürünün sıkıntılı çıkması durumu yaşanabiliyor. Bunu da şöyle izah edebiliriz, kendini kanıtlamış bir markaya ait ürün çok daha fazla satilir ama yine de yüzde 1-2 de olsa hata payı vardır ki ona da yapacak bir şey yok zaten. Kötü bir markanın ürünü çok fazla satılmamasına rağmen hata oranı daha yüksek oluyor ve dolayısıyla riskler büyük oluyor. Bu yüzden kaliteli markalardan özelliklede hayati önem taşıyan şeylerde sasmamaliyiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı