Çözüldü R5 5600 sistem ısınmadığı halde kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Umutur

Attopat
Daha fazla  
Merhaba herkese, iyi bayramlar dilerim.
Geçtiğimiz günlerde bilgisayarım herhangi bir ısı olmamasına rağmen bir anda elektrik keser gibi kapanıp, resetlenmeye başladı.
Bayağı bir uğraştım. Çözemedim.
Kafamda yeni parçalar almak vardı, hazır hata veriyorken sisyemi yenilemiş olurum diyerek aşağıdaki sistemi yaptım kendime. Temiz bir format, kurulum yapıp SSD'ye kurdum bilgisayarı.
Herhangi bir sıcaklık problemim olmamasıma rağmen bilgisayar bir anda kapanmaya devam ediyor.
Bazen 5 dakika bazen 1 saat bazen de tekrar tekrar saniyelik sürelerle kapatıyor kendini.
Tüm parçaları söktüm, kablolarda oturmamazlık asla yok. Sildim, temizledim, pili çıkardım, RAM'lerin slotlarını değiştirdim, termal macunlarını sürdüm. Pırıl pırıl oldu bilgisayar.
Ancak sorun devam ediyor. Ben PSU'dan şüpheleniyorum. Tek değişmeyen parça ekran kartı ve PSU kaldı.
Yardımcı olabilir misiniz? Yorumlarınız nedir?

Sistem özelliklerim:
› AMD Ryzen 5 5600 six-Core Processor 6 cores.
› MSI RX 580 8 GB Armor OC.
› Corsair vengeanche LPX 32 GB 3200 MHz CL 16.
› ASUS Prime B550M-K
› Wraith Max RGB.
› Thermaltake V200 tg 600W 80+ RGB Edition.

Çözüm
Merhabalar herkese;
Problem çözüldü.
İlginizden dolayı hepinize teşekkür ederim. Şimdi sıfırdan sistem kurulumu yaptım. RAM'lerimi sırasıyla farklı kombinasyonlar ile takıp denerken, birini taktığımda problem olduğunu gördüm. Sistemde takılma, yavaşlama ve başlıkta belirttiğin restart problemleri yarattı.
Kalan 3 adet RAM ile 24 gb ile devam ediyorum kullanıma. 3 saatlik oyun testi sonrasında kapanma gerçekleşmedi.
Bende mana ile sistemi yenilemiş oldum.
Benzer problemi yaşayıp, bütçe konusunda problem yaşayan arkadaşlara önerim;
RAM
PSU öncelikli olarak bir başka arkadaşınızdan, komşunuzdan alıp denemeniz.
4 gündür uğraşıyorum. Teknik servise gitmekten son anda kurtardık durumu.
PSU testleri, stres testleri vs. hepsini atlatan cihaz bir anda elektrik keser gibi restart yiyordu.
RAM'leri tek tek deneyince çözüme ulaştım.
Umarım yardımı dokunur birilerine.
İyi günler, iyi forumlar herkese.
İlginiz için çok teşekkür ederim ancak, ekran kartında problem olsa sistemin çalışmaya devam edip görüntünün siyaha gitmesi gerekmez mi?
Şalter atmış gibi kapatıyor.

Hocam bu sorunu yüksek ihtimal 4 seyden yapar;

• PSU arızası, kuvvetli muhtemel bundan kaynaklanır.
  • Ekran kartı arızası.
  • HDD arızası.
  • RAM arızası.
Sen hepsini degistirmissin ekran kartı haricinde. Baska bir ekran kartı varsa onunla dener misin? Bu arada CPU fanını biraz gevset bir de oyle dene.

Hocam bu sorunu yüksek ihtimal 4 seyden yapar;

• PSU arızası, kuvvetli muhtemel bundan kaynaklanır.
  • Ekran kartı arızası.
  • HDD arızası.
  • RAM arızası.
Sen hepsini degistirmissin ekran kartı haricinde. Baska bir ekran kartı varsa onunla dener misin? Bu arada CPU fanını biraz gevset bir de oyle dene.
Ustam merhaba. Ekran kartını da değiştirdim. RX6600'a geçiş yaptım. Kapanma halen devam ediyor. Tüm parçalar güncellenmiş oldu.

Ustam merhaba. Ekran kartını da değiştirdim. RX6600'a geçiş yaptım. Kapanma halen devam ediyor. Tüm parçalar güncellenmiş oldu.

Hocam ilk defa boyle bir sorunla karsılastım, tecrübe oldu sana da bana da :)

İslemci veya anakart arızalı hocam o halde aklıma baska bir durum gelmiyor. @Marix bakar mısın?

Tüm parçalar sökülüp, temizlenip yeniden yerine güzelce takıldı. Farklı prizler denendi. Bir 20 dakika kadar oyun oynadık. Sonrasında tekrar kendi kendine resetledi bilgisayar kendini elektrik keser gibi.

Merhaba. Akım korumalı priz mevcut fakat farklı prizlerle denediğimde de sorun devam etti. Tuşa basınca direkt açılıyor bilgisayar yük altında veya yük altında olmadan elekteik keser gibi resetlenmeye devam ediyor. Şebeke elektrik kablosu da yenilendi.

Dosya Ekleri

• IMG_20240411_034530.jpg
    IMG_20240411_034530.jpg
    220,5 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG_20240411_034524.jpg
    IMG_20240411_034524.jpg
    163,9 KB · Görüntüleme: 6
  • IMG_20240411_034424.jpg
    IMG_20240411_034424.jpg
    182,8 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_20240411_034415.jpg
    IMG_20240411_034415.jpg