Çözüldü R5 5600 sistem oyunlarda çöküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Xoenna

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
BT Takım Lideri - Gömülü Sistem Mühendisi - Yazılım Mühendisi
Merhaba, geçen haftalarda sistem topladım. Her şey güzel çalışıyor fakat oyunlara girdiğimde sıkıntı baş gösteriyor.
Örnek hata:
Fatal error: [File:Unknown] [Line: 197]
Ran out of Memory allocating 1048576 bytes with alignment 0
Crash in runnable thread poolthread 13.
1653192612992.png

Bu hatayı vampire the masquerade - bloodhunt oyununda aldım. Oyuna başla dediğimde direk bu hatayı veriyor. Sizce neden kaynaklı olabilir?
Aynı hatayı GTA V, Valorant, Control gibi oyunlarda da verdi.
Birkaç kaynakta okudum, normal RAM'leri arttıp çözüm üretmişler fakat onun da işe yarayacağını düşünmüyorum. Sonuç olarak ekran kartından kaynaklı bir hata.
Sıcaklık değerlerim gayet normal.

• MSI MAG B550M Mortar.
  • Ryzen 5 5600.
  • Sapphire Nitro+ RX 6600 XT.
  • Neo Forza mars 16 GB 3600 MHz.
  • Samsung Odyssey G5 2K 144Hz

RAM OC ayarlarım şu şekildedir:
MSI_SnapShot_002.png

MSI_SnapShot_001.png

Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Biz stok ayarlarda düzgün çalışıyor mu onu deneyelim önce. Eğer stok ayarlarda sıkıntı yoksa problem sonradan yaptığın bir şeyde olabilir.

Hatada VRAM yetersizliğinden bahsetmiş. Fakat normal şartlarda VRAM yetmediğinde sistemde bulunan RAM kullanılır. İkisinde de hata olabilir yani.
XMP kapattığında aynı sorunu yaşıyor musun?
Denemedim hocam ama ürün kutusunun arkasında yer alan oc değerleri ile OC yaptığım için sıkıntı olacağını düşünmüyorum.
Ekran kartınızın belleği yetmiyor Görev Yöneticisi'nden bakar mısınız, bir şey mi açık?
Arkada hiçbir şey çalışmıyor başka. 2K olduğu için yapıyor büyük ihtimalle. Ekran kartı biosu da performans modunda.
BIOS'da her şeyi stok ayarlara döndürüp PBO kapatıp sadece XMP açarak ve ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırıp tekrar yükleyerek dener misin?
PBO ile alakalı mı hocam sizce? Ben ekran kartındandır diye düşünüyordum ama dediklerinizi yapacağım şu an.

Denemedim hocam ama ürün kutusunun arkasında yer alan oc değerleri ile OC yaptığım için sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Yap dostum neden olmasın belki anakart o değerleri sevmedi? Ekran kartı sonuçta sistem bellekleri ile beraber çalışır oradan gelecek bir sıkıntı kartı da etkiler.

Biz stok ayarlarda düzgün çalışıyor mu onu deneyelim önce. Eğer stok ayarlarda sıkıntı yoksa problem sonradan yaptığın bir şeyde olabilir.

Hatada VRAM yetersizliğinden bahsetmiş. Fakat normal şartlarda VRAM yetmediğinde sistemde bulunan RAM kullanılır. İkisinde de hata olabilir yani.

Çözüm

Şimdi dediklerinizi yaptım. Sürücülerin yüklenmesini bekliyorum. Ardından bir restart atıp hiçbir şey yapmadan oyuna gireceğim. Bu arada kendi Cl değerleri olan 19-19-19-39 ile 3600mhz OC yaptım. Voltaja karışmadım ramlerde. Pboyu da kapattım.

Sorun çözüldü dediklerinizi yaptıktan sonra. Peki işlemci OC vs yapsam sorun çıkar mı sizce? Radeon Software üzerinden yapıyorum genellikle. PBO mu aktif ediyor o ayar?

Son düzenleme:
Şimdi dediklerinizi yaptım. Sürücülerin yüklenmesini bekliyorum. Ardından bir restart atıp hiçbir şey yapmadan oyuna gireceğim. Bu arada kendi Cl değerleri olan 19-19-19-39 ile 3600mhz OC yaptım. Voltaja karışmadım ramlerde. Pboyu da kapattım.

Sorun çözüldü dediklerinizi yaptıktan sonra. Peki işlemci OC vs yapsam sorun çıkar mı sizce? Radeon Software üzerinden yapıyorum genellikle. PBO mu aktif ediyor o ayar?
İşlemci OC elbette yapabilirsin de tek tek denemen lazım stabil çalışıyor mu çalışmıyor mu diye. Sonuçta bazı durumlarda sıkıntı çıkartmazken farklı durumlarda bir anda mavi ekran alabilirsin.

PBO açarsan işlemci ihtiyacı olduğunda fazladan kendisini boostlamış oluyor zaten.

CPB ise stok boost ayarları. PBO ise yukarı yazdığım gibi eğer soğutma yeterliyse ve işlemci ihtiyaç duyarsa kendini otomatik boostluyor.

RAM OC gerçekten zor. Sonuçta sadece 4 tane değer yok onlarda düzeltilmesi gereken değer var. RAM OC yapmayın demiyorum. Sadece bunun için bir konu açın bilgili arkadaşlar yardımcı olsunlar.

Ekran kartı için OC yapacaksanız da o da kolay. AMD'nin kendi sürücü yazılımından yapılıyor. Yine bu konuda da bilginiz az ise konu açabilirsiniz, yine yardımcı oluruz.

Hazır satın alınmış bir sistem ne olursa olsun bunun adı OC olsa bile alışveriş politikası olarak doğru bulmuyorum. Ben yeni sistem almışım üst segment bir sistem neden OC yapıyorum abi diye satan adama hesap sorarım. Aynı sistem de başkaları OC siz çalışıyor. Ben niye çalışıyorum. Alışveriş mantığı olarak değerlendiriyourm. Sorunu çöz tabii ki buna karşı değilim.

Yeni konular

Geri
Yukarı