Çözüldü R5 5600 sistemde oyunda FPS düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

alonewriter

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Gigabyte B550M-DS3H AMD B550 4733 MHz (OC) DDR4 Soket AM4 DVI, HDMI mATX Anakart
AMD Ryzen™ 5 5600 3.5GHz (Turbo 4.4GHz) 6 Core 12 Threads 35MB Cache AM4 İşlemci - Tray (Dark Freezer X96 90mm Fixed-RGB Fan Kule Tipi Soğutucu (DKCCX96)
RAM 2X 8 GB 16 GB 3600 MHZ RAM
MSI RX 6700 XT OC MESH 12 GB
PSU COOLER MASTER MWE 650 W 80+
WİN 11 SON SÜRÜM.
Meslek
yazar
RAM
16 gb 3200 mhz 16 cl
SSD veya HDD modeli
Adata 256 gb
Ekran kartı
Sapphire pulse 8 gb rx 6600
Anakart
Gigabyte B550M-DS3H
İşlemci
R5 5600
Sistemim.
  • Windows 11 (güncel)
  • R 5 5600 Max 75 C deepfreezer soğutucu ile.
  • RX 6600 8 GB Sapphire Max 73 C
  • 16 GB tek kanal RAM 3200 XMP profili aktif
  • 550 80+ PSU.
CoD Warzone 2 gibi oyunlarda drop yiyorum zaman zaman sizce sorun ne olabilir? 16 GB daha RAM alıp Dual yapmayı düşünüyorum sizce sorun düzelir mi?

Son düzenleme:
Çözüm
Bana kalırsa HDD de etki eder çünkü oyun HDD'ye yuklendiğinde başlatıldığı zaman HDD çalışır.(bence) HDD ve RAM değerlerini kontrol et, eğer drop girdiği zaman HDD %100'e yakın bir değerde çalışıyorsa sorun HDD de olabilir.

M.2 SSD alacağım bir de onda denerim RAM'dan sonra.

Dual RAM sorunumu büyük ölçüde çözdü konu kilit, teşekkür ederim.

Ayrıca inanılmaz fps farkı aldım not olarak eklemek isterim.

Nmve Ssd sorunu tamamen kaldırdı haklıymışsınız.
Sistemim.
  • Windows 11 (güncel)
  • 16 GB tek kanal RAM 3200 XMP profili aktidlf.
  • 550 80+ PSU.
CoD Warzone 2 gibi oyunlarda drop yiyorum zaman zaman sizce sorun ne olabilir? 16 GB daha RAM alıp Dual yapmayı düşünüyorum sizce sorun düzelir mi?

Birçok sebebi olabilir. HWMonitor üzerinden oyun esnasında bileşenlerinizi kontrol edin ve anormallik bulmaya çalışın. RAM'de bir problem yok ise Dual channel yapmanın sorunu düzelteceğini sanmam.

Birçok sebebi olabilir. HWMonitor üzerinden oyun esnasında bileşenlerinizi kontrol edin ve anormallik bulmaya çalışın. RAM'de bir problem yok ise Dual channel yapmanın sorunu düzelteceğini sanmam.

Akşam kontrol edeceğim teşekkür ederim.

Büyük ihtimalle tek kanal RAM soruna sebep oluyor. Çift kanal yapmanızı öneririm.
Ben de öyle düşünüyorum. Çoğu oyunda bir sorun yok bazılarında bu tarz droplar mevcut sistemin birçok parçası yeni.

Sistemim.
  • Windows 11 (güncel)
  • 16 GB tek kanal RAM 3200 XMP profili aktif.
  • 550 80+ PSU.

İyi bir işlemci gücünün bir kısmını RAM'den çeker ( bildiğim kadarıyla). Eğer RAM tek kalan ise işlemcinin yapacağı iş fazla olacağından RAM de fazla kullanılır ama bunu dağıtamadığında donmalar yapabilir ayrıca bunun başka sebepleride olabilir mesela SSD'nin okuma yazma hızının oyuna yetişememesi. Kısacası bana kalırsa RAM ama ayni zamanda SSD'nin kullanım oranına bakmalısın belki sorun oradadır. (okuduğun için teşekkürler)

İyi bir işlemci gücünün bir kısmını RAM'den çeker ( bildiğim kadarıyla). Eğer RAM tek kalan ise işlemcinin yapacağı iş fazla olacağından RAM de fazla kullanılır ama bunu dağıtamadığında donmalar yapabilir ayrıca bunun başka sebepleride olabilir mesela SSD'nin okuma yazma hızının oyuna yetişememesi. Kısacası bana kalırsa RAM ama ayni zamanda SSD'nin kullanım oranına bakmalısın belki sorun oradadır. (okuduğun için teşekkürler)
Oyun hdd içerisinde ssd'de değil fakat bu sadece yüklenme süresine etki eder diye biliyorum oynanış kısmına etkisi az ya da yoktur. Ama Ram kısmına katılıyorum ve alacağım. Cevap için teşekkür ederim.

Oyun HDD içerisinde SSD'de değil fakat bu sadece yüklenme süresine etki eder diye biliyorum oynanış kısmına etkisi az ya da yoktur. Ama RAM kısmına katılıyorum ve alacağım. Cevap için teşekkür ederim.

Bana kalırsa HDD de etki eder çünkü oyun HDD'ye yuklendiğinde başlatıldığı zaman HDD çalışır.(bence) HDD ve RAM değerlerini kontrol et, eğer drop girdiği zaman HDD %100'e yakın bir değerde çalışıyorsa sorun HDD de olabilir.

Ayrıca inanılmaz fps farkı aldım not olarak eklemek isterim.

Nmve Ssd sorunu tamamen kaldırdı haklıymışsınız.

Son düzenleme:
Çözüm

Ayrıca inanılmaz FPS farkı aldım not olarak eklemek isterim.

NVMe SSD sorunu tamamen kaldırdı haklıymışsınız.

Rica ederim, yorumumu dikkate aldığınız için teşekkür ederim. :)

Geri
Yukarı