R5 5600 stok fan yeterli midir?

Hmm güzelmiş aslında, beğendim. Ama şu anlık da düşünmüyorum aslında. Çünkü dediğim gibi çok da harcama yapmak istemiyorum.

Tamamdır teşekkürler öneriniz için. Şimdilik en azından iyi bir soğutucu alana kadar stok fanı kullanmayı düşünüyorum. Malum devir pahalaştı, bende açıkçası sadece işlemci alıp tabiri caizse işin içinden çıkmak istiyorum😃 çünkü şu an elimdeki işlemci bayağıdır kullanıyordum artık değiştirmenin zamanı geldi dedim. Ama ileride düşüneceğim mutlaka iyi bir soğutucu.

Hocam bende şu an aynı işlemciyi undervolt yaprak gayet güzel sıcaklırda kullanıyorum sadece normal gücünden biraz daha düşükte kullanıyorum. Alınca undervolt yaparsanız daha rahat edersiniz.

1674319398391.png

Buyurun, 65W TDP'ye sahip bir işlemcinin CPU burner testi yani kısacası işlemcinin en tepe yükdeki hali, tamamının yüke bindiği hali, dediğim gibi şart değil fakat geçilse daha mı iyi olur daha iyi olur tabii ki de zamanla geçersiniz bende stok fan kullanıyorum şu anda ileride Performax perfan veya SE214XT geçeceğim.

Eki Görüntüle 1640280

Buyurun, 65W TDP'ye sahip bir işlemcinin CPU burner testi yani kısacası işlemcinin en tepe yükdeki hali, tamamının yüke bindiği hali, dediğim gibi şart değil fakat geçilse daha mı iyi olur daha iyi olur tabii ki de zamanla geçersiniz bende stok fan kullanıyorum şu anda ileride Performax perfan veya SE214XT geçeceğim.
Gerçekten çok teşekkürler yaptığınız test için. Başka bir insan olsa hiç sizin gibi yardımcı olmazdı. Teşekkürler tekrardan. Evet dediğim gibi şimdi düşünmüyorum, ama mutlaka ileride alacağım iyi bir soğutucu.

Hocam bende şu an aynı işlemciyi undervolt yaprak gayet güzel sıcaklırda kullanıyorum sadece normal gücünden biraz daha düşükte kullanıyorum. Alınca undervolt yaparsanız daha rahat edersiniz.
Hee anladım. Undervolt ne demek tam olarak?

Eki Görüntüle 1640280

Hocam aynı işlemciyi kullanıyorum undervoltsuz tam yükte rahat bir şekilde 85'a çıkıyor şu an undervolt yapıp kullanıyorum sizin büyük ihtimal Ryzen 5 5600 değil her işlemci aynı değildir hocam stok fan yeterli değil.

Gerçekten çok teşekkürler yaptığınız test için. Başka bir insan olsa hiç sizin gibi yardımcı olmazdı. Teşekkürler tekrardan. Evet dediğim gibi şimdi düşünmüyorum, ama mutlaka ileride alacağım iyi bir soğutucu.

Hee anladım. Undervolt ne demek tam olarak?

Önemli değil, undervolt overclockun tersine işlemciye giden voltajı düşürmektir, overclock kadar riskli değildir fakat sıfır Risk'de diyemeyiz tabii ki de her şey bir BIOS pili takıp çıkarmaya bağlı.

Hocam aynı işlemciyi kullanıyorum undervoltsuz tam yükte rahat bir şekilde 85'a çıkıyor şu an undervolt yapıp kullanıyorum sizin büyük ihtimal Ryzen 5 5600 değil her işlemci aynı değildir hocam stok fan yeterli değil.

Hocam ne desem bilemedim, kasa ve termal macunada bağlı oluyor genellikle fakat TDP değeri aynı oldukdan sonra işlemcinin fark edeceğini sanmıyorum.

Önemli değil, undervolt overclockun tersine işlemciye giden voltajı düşürmektir, overclock kadar riskli değildir fakat sıfır Risk'de diyemeyiz tabii ki de her şey bir BIOS pili takıp çıkarmaya bağlı.

Ben şu an 1.05 Volt 4200 GHz kullanıyorum normalde 4.4 GHz iken 200 MHz daha aşağıya çektim ve voltajı düşürdüm işlemci biraz rahat etti ama kule tipi bir soğutucu olunca 4.6 GHz çıkarmayı planlıyorum.

Zaten bende değiştireceğim dedim, 5600 ile.

Size demedim hocam testi atan kişiye dedim.

Hocam ne desem bilemedim, kasa ve termal macunada bağlı oluyor genellikle fakat TDP değeri aynı oldukdan sonra işlemcinin fark edeceğini sanmıyorum.

TDP genelde gerçekten çektiği gücü belirtmeyebilir. O değere pek güvenmeni tavsiye etmem. Mesela 65W TDP değerli i3 10100 yükte 35-45W arası güç çekerken yine 65W TDP değerli i9 10900 modeli +120W güç tüketebiliyor. Böyle yazıyorlar hocam bir de bu işlemciyi kullanan pek çok kişi böyle sorunla karşılaştığı için 71 derece biraz az şu an undervolt yapılmış hali ile CPU burner açsam 75 derece filan kalıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı