R5 5600 ve 6700XT sistemde oyunlarda anlık donma var

burkito18

Picopat
  • Ryzen 5 5600.
  • 6700XT ASUS Dual.
  • 2X XPG 8gbx1 3200MHz Single DDR4 red Gammix D30.
  • M.2 WD Blue 500GB.
  • 650W FPS PSU.
Yukarıda sisteme sahibim BF 5 de anlık FPS droplar oluyor. Oyun 1080p Ultra ayarlarda, vertical Sync kapalı DX 12 açık ayrıca sanki Chrome falan kullanırken anlık mouse takıldıgını hissediyorum sorunu nedir veya nasıl tespit edebilirim arkadaşlar. Ya da bu bir sorun mudur? Şimdiden teşekkürler.

Not1: Sistem hazır alınan sıfır sistem. Geçen hafta alındı.

Not2: Ekran kartında coil Wine var rahatsız etmiyor.

Not3: Sistem tamamen driverlar BIOS dahil son Update ile gelmiş bende DDU ile ekran kartını kaldırıp yükledim.

Not4: Monitörüm 1080p HDMI to DVI dönüştürücü kablo ile kullanıyorum.

• Ryzen 5 5600.
  • 6700XT ASUS Dual.
  • 2X XPG 8gbx1 3200MHz Single DDR4 red Gammix D30.
  • M.2 WD Blue 500GB.
  • 650W FPS PSU.
Yukarıda sisteme sahibim BF 5 de anlık FPS droplar oluyor. Oyun 1080p Ultra ayarlarda, vertical Sync kapalı DX 12 açık ayrıca sanki Chrome falan kullanırken anlık mouse takıldıgını hissediyorum sorunu nedir veya nasıl tespit edebilirim arkadaşlar. Ya da bu bir sorun mudur? Şimdiden teşekkürler.

Not1: Sistem hazır alınan sıfır sistem. Geçen hafta alındı.

Not2: Ekran kartında coil Wine var rahatsız etmiyor.

Not3: Sistem tamamen driverlar BIOS dahil son Update ile gelmiş bende DDU ile ekran kartını kaldırıp yükledim.

Not4: Monitörüm 1080p HDMI to DVI dönüştürücü kablo ile kullanıyorum.
Ekran kartı ya da ısınma kaynaklı olabilir değerlerine bi bak derim. Chrome'daki sorun ise donanım hızlandırıcıdan ayarlardan girip kapatman gerekiyor.

Bahsettiğiniz durumu anlayabiliyorum. Oyun internet videolarında yağ gibi ayarken sizin ekranınızda gözle hissedilen bir kasmadan çok takılmalar mevcut. Aynı sorunu yaşıyorum ve net bir çözüm ne yazık ki bende bulamadım. Bazı forumlarda DX 12'nin kapatılmasını tavsiye edenleri görmüştüm deneyin derim.

BIOS güncellemesini siz mi yaptınız.
--Hocam Merhaba ben yapmadım..Geldiği gibi kontrol edip son sürüm oldugunu gördüm bıraktım.
Ekran kartı ya da ısınma kaynaklı olabilir değerlerine bi bak derim. Chrome'daki sorun ise donanım hızlandırıcıdan ayarlardan girip kapatman gerekiyor.
--Isı değerlerini kontrol ettim ekran kartı 50 işlemci 75 dereceyi geçmiyor..
Bahsettiğiniz durumu anlayabiliyorum. Oyun internet videolarında yağ gibi ayarken sizin ekranınızda gözle hissedilen bir kasmadan çok takılmalar mevcut. Aynı sorunu yaşıyorum ve net bir çözüm ne yazık ki bende bulamadım. Bazı forumlarda DX 12'nin kapatılmasını tavsiye edenleri görmüştüm deneyin derim.
--Tamamdır hocam deneyip görelim..Birde fTPM ayarını kapatılması gerektiği okudum deneyip güncellerim konuyu.

--Hocam merhaba ben yapmadım. Geldiği gibi kontrol edip son sürüm oldugunu gördüm bıraktım.

--Isı değerlerini kontrol ettim ekran kartı 50 işlemci 75 dereceyi geçmiyor.

--Tamamdır hocam deneyip görelim. Bir de fTPM ayarını kapatılması gerektiği okudum deneyip güncellerim konuyu.

Anakartın ASUS ise takılma probleminden dolayı BIOS yayınlamıştı.

Anakartın ASUS ise takılma probleminden dolayı BIOS yayınlamıştı.
Sürümü günceldi..Tekrar üstüne yükleme yapmama gerek varmı

Sorunu Çözdüm fTPM biosdan kapatarak sorunum çözülmüş oldu. Biosun son sürümünde "fTPM shutter" ı çözdüklerini söylemişler ama elle kapatmadan sorun çözülmüyor bilginize

Son düzenleme:
Asus B450m k

Nasıl kapatıldığını bilmeyen arkadaşlar için linke girip sayfanın aşşağısındaki "How to disable TPM function on AMD Platform?" başlığındaki adımları takip edebilir.

Merhaba arkadasim.
Ayni sorundan bende muzdaribim. Oynadigim oyun blackdesert oyunda sanki 50 fps aliyormusum gibi ve anlik donmalar oluyor. Kafayi yemek uzereyim isiniyor die 10 fanli kasa aldm yapmadigim sey kalmadi

Yeni konular

Geri
Yukarı