R5 5600 ve ASUS B450 M-A sisteme Overclock nasıl yapılır?

mrtconcon

Hectopat
Daha fazla  
RAM
16 (8+8)GB XPG Gammix D30 DDR4 3200Mhz
Ekran kartı
PNY RTX 4070 Verto 12GB
Anakart
Asus Prime B450M-A
İşlemci
Ryzen 5600
Herkese merhaba. Bütün overclock fedailerimizi göreve davet ediyorum.
İlk defa overclock yapacağım, PNY RTX 4070 verto ekran kartına sahibim. Tam olarak potansiyeline ulaşmasını görmek için sistemimi overclocklamak istiyorum.
Ama daha önce hiç overclock yapmadım ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.
İşlemcim Ryzen 5 5600, soğutucu olarak ID-Cooling SE-214 XT CPU hava soğutma mevcut. Mümkünse mala anlatır gibi izah edecek varsa dinliyorum. Biraz forumu da araştırdım ama kafam netleşmedi. Risk almak da istemem.

@celilemrednsmnt yardımcı olur musunuz?

Son düzenleme:
Bu işlemde hiçbir risk yoktur. Her şeyden önce buraya tıklayarak indireceğiniz dosya ile BIOS güncellemenizi yapın. Sonrasında Ryzen Master yazılımını yükleyin. Ryzen Master yazılımın ilk açtığınızda karşınıza böyle bir ekran çıkabilir;
1704035359411.png

Bu ekranda sol altta bulunan "Advanced view" seçeneğine tıklayın. Karşınıza gelen ekranın sol üst kısmındaki seçeneklerden "Home" seçeneği seçili olsun. Pencerenin orta kısmında yer alan "Cores Section" bölümünün hemen altında "CCD 0" yazılı bir yer ve hemen yanında bir ok simgesi göreceksiniz. Oraya tıklayın. Karşınıza çekirdekler çıkacak. Bunların başında sarı yıldız olan en iyi çekirdeğiniz, beyaz nokta olan en iyi ikinci çekirdeğinizdir. Undervolt ederken bu iki çekirdeğe daha fazla undervolt değeri gireceksiniz. Bu ekranda "01, 02..." şeklinde sıralanan çekirdekler BIOS ekranında "Core 0, Core 1..." şeklinde sıralı olacak. Buna dikkat edin. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra rapor edin, geri kalan işlemler BIOS ekranında olacak.

Bu işlemde hiçbir risk yoktur. Her şeyden önce buraya tıklayarak indireceğiniz dosya ile BIOS güncellemenizi yapın. Sonrasında Ryzen Master yazılımını yükleyin. Ryzen Master yazılımın ilk açtığınızda karşınıza böyle bir ekran çıkabilir; Eki Görüntüle 2070146

Bu ekranda sol altta bulunan "Advanced view" seçeneğine tıklayın. Karşınıza gelen ekranın sol üst kısmındaki seçeneklerden "Home" seçeneği seçili olsun. Pencerenin orta kısmında yer alan "cores section" bölümünün hemen altında "ccd 0" yazılı bir yer ve hemen yanında bir ok simgesi göreceksiniz. Oraya tıklayın. Karşınıza çekirdekler çıkacak. Bunların başında sarı yıldız olan en iyi çekirdeğiniz, beyaz nokta olan en iyi ikinci çekirdeğinizdir. Undervolt ederken bu iki çekirdeğe daha fazla undervolt değeri gireceksiniz. Bu ekranda "01, 02.." şeklinde sıralanan çekirdekler BIOS ekranında "Core 0, Core 1.." şeklinde sıralı olacak. Buna dikkat edin. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra rapor edin, geri kalan işlemler BIOS ekranında olacak.

Hocam merhaba,
BIOS güncel son sürümünde.
En iyi işlemci çekirdeğim C 02, ikinci olarak C 06 gözüküyor şu an:

1704037160373.png

Devamında BIOS ayarlarınızın başlangıçta default olduğundan emin olun. RAM frekansını ayarladığınız kısmı XMP profiline ayarlayabilirsiniz onda sıkıntı yok. AI Tweaker sekmesine gelin ve Precision Boost Overdrive seçeneğine girin. Karşınıza çıkan ayarları bu şekilde yapın;

1704048029313.jpeg

Sonrasında vereceğim görselde görünen yolu takip ederek oradaki menüye ulaşın ve ayarları aynı şekilde uygulayın.

1704048220884.jpeg

Görseldeki menüde görünen Curve Optimizer seçeneğine girin. Karşınıza böyle bir ekran gelecek;

1704048267382.jpeg

Bunlar işlemcinin çekirdekleri. Ben en iyi iki çekirdeğime negative 30, diğerlerine negative 20 değerini vererek undervolt ettim. Bu benim optimize ayarım. Sizin işlemciniz için bu ayarlar aynı olmayabilir. Dilerseniz siz de en iyi iki çekirdeğinize verdiğim ayarları ve diğerlerini aynı şekilde uygulayın ve teste tabi tutun. Sonuçlara göre undervolt ayarlarını değiştirirsiniz.

Devamında BIOS ayarlarınızın başlangıçta default olduğundan emin olun. RAM frekansını ayarladığınız kısmı XMP profiline ayarlayabilirsiniz onda sıkıntı yok. AI tweaker sekmesine gelin ve Precision Boost OverDrive seçeneğine girin. Karşınıza çıkan ayarları bu şekilde yapın;

Eki Görüntüle 2070491

Sonrasında vereceğim görselde görünen yolu takip ederek oradaki menüye ulaşın ve ayarları aynı şekilde uygulayın.

Eki Görüntüle 2070495

Görseldeki menüde görünen Curve Optimizer seçeneğine girin. Karşınıza böyle bir ekran gelecek;

Eki Görüntüle 2070496

Bunlar işlemcinin çekirdekleri. Ben en iyi iki çekirdeğime negative 30, diğerlerine negative 20 değerini vererek undervolt ettim. Bu benim optimize ayarım. Sizin işlemciniz için bu ayarlar aynı olmayabilir. Dilerseniz siz de en iyi iki çekirdeğinize verdiğim ayarları ve diğerlerini aynı şekilde uygulayın ve teste tabii tutun. Sonuçlara göre undervolt ayarlarını değiştirirsiniz.

Hocam yazdıklarınızı deneyeceğim şimdi. Testi sadece R23 Cinebench'ten alıyordum başka bir yerden de alayım mı?

Hocam yazdıklarınızı deneyeceğim şimdi. Testi sadece R23 Cinebench'ten alıyordum başka bir yerden de alayım mı?
Başka bir yerden yapmanıza gerek yok. HWINFO yazılımı ile değerleri takip edebilirsiniz.

İşlemcinizin silikon kalitesi pek iyi değil o zaman. Dipten başlamak en iyisi. en iyi iki çekirdeğe negative 10, diğerlerine 5 vererek başlayın. 5'er puan arttırarak devam edin ve değerleri takip edin.

İşlemcinizin silikon kalitesi pek iyi değil o zaman. Dipten başlamak en iyisi. En iyi iki çekirdeğe negative 10, diğerlerine 5 vererek başlayın. 5'er puan arttırarak devam edin ve değerleri takip edin.

Birinci ve ikinci çekirdeğe 20, diğerlerine 15 verdim hocam. Değerler böyle gözüküyor şu an Prime95 testi açıkken, ama nereyi okumalıyım stabil olduğunu anlamam için?

prime95.png

Frekansta dalgalanma olup olmadığına bakacaksınız. Yalnız Prime95'e gerek yok. Odaklanmanız gereken tekli çekirdek performansıdır. Zaten sahip olduğunuz soğutucu ile çoklu çekirdeğe odaklı statik hız aşırtma yapmak mantıklı olmaz. Cinebench R23 yazılımındaki single core testini esas alın.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı