R5 5600 ve RTX 4060 sistem çeşitli mavi ekran hataları veriyor

untilhence34

Picopat
Merhaba gaming.gen.tr üzerinde yeni bir sistem topladım ve dün geldi açtım bilgisayarı her şeyimi kurdum. 2-3 saat boyunda chill chill editimi yaparken bir anda bilgisayar kapandı ve tekrar açıldığında bazen mavi ekran veriyor bazen vermiyor. (vermediği zamanlar direkt kapanıyor.)

Bilgisayarı güvenli modda başlatmak istiyorum fakat oturum açma ekranında fare kapatma tuşuna gidene kadar çökmüş oluyor, minidump dosyalarına nasıl ulaşabilirim?

Ayrıca yaptığım tek ekstra bir şey daha var. Sistemden Edge'yi kaldırdım (Edge kaldırma rehberinde çoğu kişi sistemi bozar diye tartışmıştı.)

Aldığım mavi ekran hataları;
  • CRITICAL_PROCESS_DIED
  • MEMORY_MANAGEMENT
  • Therad exceptıon not handled.
  • SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION

Bu sorunu nasıl çözebilirim yardım ederseniz çok sevinirim.

Bu konuyu yazarken bir yandan sistem geri yüklemesiyle falan uğraşıyordum, modüler yükleme diye bir yedeğe geçtim ve tekrar açtığımda kurulum ekranında açtı. Kullanıcı adı falan girdim tak mavi ekran vermeden bilgisayar çöktü. Şu an Windows 11 kurulum ekranında kaldı PC hiçbir şekilde ileri gitmiyor.

IMG_20240330_151103.jpg

BIOS'a girip yazılımsal yöntemle ayarlarını sıfırla önce. Aldığın hatalardan en dikkat çekeni bellek yönetimine işaret eden. Eğer sonradan bu sisteme bir disk ekleme yapmadıysan BIOS sıfırlama sonrası hala sistem açılmamaya devam ettiği takdirde yeni bir disk ile deneyebilirsin. RAM'lerin 3200 frekansında çalışıyorlar. Hızı değiştirilmiş yani. İlk önce sıfırlayarak düşür ve öyle kontrol et sistemi.

Disk ekleme yaptım hem de 2 tane 2TB HDD taktım, RAM testini de D.O.C.P (XAMP) açık iken yapmışım o kadar sorun olur mu bilmiyorum ama şu an kapattım ve açılırken tekrar çöktü. Bir yandan yeni bir Windows flashı hazırlıyorum onunla da diskimi biçimlendirip bir temiz format deneyeceğim. Flash disk hazırlanırken BIOS sıfırlama muhabbetine göz atayım, teşekkürler.

Sistem iyice zıvanadan çıktı. Gerçekten yapabilecek bir şeyim kalmadı galiba. Var mı bir öneriniz?

Sistem de bu şekilde çöküyor.

Son düzenleme:
Önerim şu: Taktığın 2 diski de çıkarıp sistemi default olarak kontrol et. Hata tekrarlarsa RAM'leri tek tek çıkarıp öyle kontrol et. Zira bellek yönetiminden hata almış olman kuşkuya düşürüyor. Olabildiğince o bileşenleri kontrolden ilerlemeni öneririm.

Yeni RAM'leri ve SSD'yi eski bilgisayara taktım, yüksüz gayet iyi çalıştı. Şu an da kurulum ekranından yeni SSD'imi sıfırlayıp, sistem kurmayı deneyeceğim.

Önerim şu: Taktığın 2 diski de çıkarıp sistemi default olarak kontrol et. Hata tekrarlarsa RAM'leri tek tek çıkarıp öyle kontrol et. Zira bellek yönetiminden hata almış olman kuşkuya düşürüyor. Olabildiğince o bileşenleri kontrolden ilerlemeni öneririm.

1650'li PC'de, sistemi yeni SSD'ye kurarken yeni 2x16 RAM'leri kullandım ve sorun yoktu hiç hata almadım. Hatta bir süre bekledim.

Kurulum bittikten sonra M.2 SSD'yi söktüm ve 4060 PC'ye taktım, 2x16 RAM'ler takılı halde açmaya çalıştım ve RESOURCE_NOT_OWNED ve IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL hatası aldım.

Tekrar M.2 SSD'yi söktüm 1650'li bilgisayara taktım, 2x8 RAM'lerimle çalıştırmayı denedim ve sorun yoktu sistem açıldı.

Artık aklıma çözüm yolu gelmiyor...

Son düzenleme:
Artık aklıma çözüm yolu gelmiyor...

Burada bir çözüm yolu aramıyoruz, parçaları test ediyoruz. Başka bir şansımız da yok zaten. Sistemi dediğim gibi her disk ayrı ayrı olacak ve her RAM ayrı ayrı olacak şekilde test ettiysen farklı bir işlemci ile denemeni tavsiye ederim. Eğer kontrolü sağladığın bilgisayardaki işlemci mevcut kasanın anakartına uyuyorsa takıp kontrol et.

Burada bir çözüm yolu aramıyoruz, parçaları test ediyoruz. Başka bir şansımız da yok zaten. Sistemi dediğim gibi her disk ayrı ayrı olacak ve her RAM ayrı ayrı olacak şekilde test ettiysen farklı bir işlemci ile denemeni tavsiye ederim. Eğer kontrolü sağladığın bilgisayardaki işlemci mevcut kasanın anakartına uyuyorsa takıp kontrol et.

Ryzen 5 3600 - RTX 4060 ile beraber deneyebilirim aslında. B450-A Pro Max anakart var. Uyumluluklarına bakıp bir deneyeceğim galiba.

-

Anlamadım ama galiba anakart bozuk.
B450-A Pro Max anakartını kullanarak tüm parçaları kullandım ve her şey tıkırında çalışıyor. Yeşil ile işaretlediğim parçalar yeni sistemime ait parçalar.

IMG_20240331_034931.jpg

Şimdi bu çalışır haldeyken tekrar yeni sistemin anakartına, B550M-K'ya takacağım.
Veya sorun işlemcide bilmiyorum..

Son düzenleme:
Son aldığın hatalardan işlemci veya anakart problemi çıkmış olması şaşırtmazdı açıkçası. İşlemci tahminimi yine bellek yönetimi çağrısına göre yapmıştım ama anakart problemi de olasılıklar arasında.

Kesinlikle işlemci veya anakart. Yeni sisteme taktım ve videodaki gibi dondu, ikinci denememde ise SYSTEM NOT OWNED - SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED hatası aldım.

Kesinlikle işlemci veya anakart. Yeni sisteme taktım ve videodaki gibi dondu, ikinci denememde ise System NOT OWNED - SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED hatası aldım.

Aldığın yerle iletişime geçip işlemci anakart ikilisini gönder. Değişim yapmalarını iste, sorun çözülür böylelikle.

Şüpheli arızalı parçaların sayısını azaltmışsınız, tebrik ederim. Umarım en kısa zamanda sorununuz çözülür. Ama aklıma bir şey takıldı. Hiç Windows 10 kurmayı denediniz mi?
Ben Windows 11 geçtiğimden beri aynı sizin gibi 2-3 saat takıldım ve sonrasında mavi ekran hataları başladı. Hataların %50'si benzer hatalar. Merak ettim, iyi forumlar dilerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı