R5 5600 ve RX 7600 sistemde oyun sırasında takılmalar oluyor

İşletim sistemi
Diğer
Aynı sorunu yaşıyorum 6 aydır bı çözüm bulamadım.işlemci aynı ekran kartı rx 6700 xt .Hocam yazdıklarınızın hepsini bende denedim bu sorunu yaşayan başka kişilerle görüştüm 1 kişi sorun ekran kartında dedi bende garantiye yolladım.Ekran kartım yenisiyle değişti geldi sorun devam etti ben artık oyun oynamıyorum .Sorun sistemlerimiz de değil. Sorun AMD ! Adrenalin üzerinden ekran kartını test ederseniz anlık düşüşleri görürsünüz.Ha şunuda söyleyim ekran kartım Asus dual serisi . Değişime giden kartım rdr2 de 185w sabit güç cekiyordu adrenalin de grafikte düşüş olmuyordu değişimden gelen kart aynı oyunda ve diğer oyunlarda 150-160 w değişken güç çekiyor adrenalin de dusuler gözüküyor droplar zaten devam ediyor .Yani aynı marka aynı model 2 kart arasında bu kadar farklılıklar olması şaşırtıcı.Birdaha AMD mi ? ASLA !

Aynı sorunu yaşıyorum 6 aydır bir çözüm bulamadım. İşlemci aynı ekran kartı RX 6700 XT. Hocam yazdıklarınızın hepsini bende denedim bu sorunu yaşayan başka kişilerle görüştüm 1 kişi sorun ekran kartında dedi bende garantiye yolladım. Ekran kartım yenisiyle değişti geldi sorun devam etti ben artık oyun oynamıyorum. Sorun sistemlerimiz de değil. Sorun AMD! Adrenalin üzerinden ekran kartını test ederseniz anlık düşüşleri görürsünüz. Ha şunu da söyleyim ekran kartım ASUS Dual serisi. Değişime giden kartım RDR2 de 185W sabit güç cekiyordu adrenalin de grafikte düşüş olmuyordu değişimden gelen kart aynı oyunda ve diğer oyunlarda 150-160W değişken güç çekiyor adrenalin de dusuler gözüküyor droplar zaten devam ediyor. Yani aynı marka aynı model 2 kart arasında bu kadar farklılıklar olması şaşırtıcı. Birdaha AMD mi? Asla!

Benim düşüncem DDR5 daha yeni olduğu için tam oturmadı droplar o yüzden olabilir diye düşünüyorum bende de aynı sorunlar var i5 13600 KF 4070 OC 12 2x16 GB DDR5 RAM bazı oyunlarda drop sorunum var ağır oyunlarda 0 sıkıntı daha tam oturmadı diye düşünüyorum güncellemeler ve BIOS Update'ler ile düzelecek diye umut ediyorum.

Ömer hocam sizin dedikleriniz tolere edilebilir ağır oyunlarda olmuyormuş.Bizimki tam tersi yük altında iken oluyor ve çok sinir bozucu.Yabancı bi forumda şunu okudum AMD malzeme kalitesi düşük kartlar ürettiği için ekran kartının güç yönetiminden kaynaklanıyor bu sorunlar birde buna kalitesiz bi psu eklenirse drop kaçınılmaz oluyor demişti.

XFX almakta başta hata yapmışsınız. Evet RX7600 1080p kartı.
XFX değilde AMD alarak hata yaptım sanırım. Diğerlerine göre ucuz olan mal üzüyor işte.

Aynı sorunu yaşıyorum 6 aydır bı çözüm bulamadım.işlemci aynı ekran kartı rx 6700 xt .Hocam yazdıklarınızın hepsini bende denedim bu sorunu yaşayan başka kişilerle görüştüm 1 kişi sorun ekran kartında dedi bende garantiye yolladım.Ekran kartım yenisiyle değişti geldi sorun devam etti ben artık oyun oynamıyorum .Sorun sistemlerimiz de değil. Sorun AMD ! Adrenalin üzerinden ekran kartını test ederseniz anlık düşüşleri görürsünüz.Ha şunuda söyleyim ekran kartım Asus dual serisi . Değişime giden kartım rdr2 de 185w sabit güç cekiyordu adrenalin de grafikte düşüş olmuyordu değişimden gelen kart aynı oyunda ve diğer oyunlarda 150-160 w değişken güç çekiyor adrenalin de dusuler gözüküyor droplar zaten devam ediyor .Yani aynı marka aynı model 2 kart arasında bu kadar farklılıklar olması şaşırtıcı.Birdaha AMD mi ? ASLA !
Adrenalin üzerinden tam olarak nereden test yapabilirim?

Merhaba.
Çoğu oyunda %0.1 FPS değerim 13 veya 4 civarına düşüyor ve anlık olarak duraksıyor. Artık gözlerim dayanamıyor. Oyun oynamak zulüm haline geldi.
Sistem:
İşlemci: R5 5600 (X değil)
Ekran kartı: XFX AMD RX 7600.
SSD1: Samsung 980 Pro 1TB.
SSD2: Kioxia 500 GB.
HDD: 7200 RPM 1TB.
Anakart: MSI B550 Gaming Plus.
RAM: 16 GB 3200MHz.
PSU: 550W.

Ekran kartı maksimum 68 derece. İşlemci oyuna göre 54-64 derece.

Denediğim çözümler:
Tüm driverlar temiz bir şekilde kuruldu.
Güç planı değiştirmek.
Arka plan uygulamaları kapatmak.
Adrenalin üzerinden 0.2 GHz işlemci overclock.
Radeon ayalarını çokça kurcalamak.
Oyunların tam ekran optimizasyonunu devre dışı bırakmak.
Game dvr kapatmak.
Game bar kapatmak.
Oyun modu açmak.
AtlasOS kurmak da buna dahil.(şu an atlas OS kurulu.)
Fakat hiçbiri fayda etmedi, hala %0.1 FPS'ler yerlerde.
XMP açık.
Oyunlar SSD'ye kurulu.
Sorun yaşadığım oyunlar:
Battlefield 1 oyun DX12 versiyonda çalışıyor Ultra ayarlarda 130 civarı FPS alıyorum.(%0.1 FPS 4)

Eki Görüntüle 2006917

Dead Space (2023)
Warzone 2.0'da da takılmalar oluyordu. Ama re-sıze bar kapatarak sorunu çözdüm.
Battlefield V'te çokça takılmalar mevcut.(sildim)

Yüksek ayarlarda daha az takılıyor gibi. Ama yine de takılıyor.

Hocam bende i5 11400F RX 6700XT kullanıyorum aynı sorunu yaşıyordum sorunumu güç ayarlarından dengeli moduna bazı oyunlarda güç tasarrufu moduna alarak çözdüm. Umarım sizde işe yarar.

Oyun çalışırken arka planda işlemciyi, RAM'i neler kullanıyor kontrol edin. İlk aklıma gelen bu. Temiz Windows 11 kurulumu da denenmeli. Ayrıca güç ayarları her zaman performans ya da yüksek seçili olmalı.

Hocam bende i5 11400F RX 6700XT kullanıyorum aynı sorunu yaşıyordum sorunumu güç ayarlarından dengeli moduna bazı oyunlarda güç tasarrufu moduna alarak çözdüm. Umarım sizde işe yarar.

Deneyeceğim hocam sağ olun.

Oyun çalışırken arka planda işlemciyi, RAM'i neler kullanıyor kontrol edin. İlk aklıma gelen bu. Temiz Windows 11 kurulumu da denenmeli. Ayrıca güç ayarları her zaman performans ya da yüksek seçili olmalı.
Temiz Windows 11 kurdum hocam. Atlas OS beklentimi karşılamadı.

Sorun bence Driver kaynaklı. Bu videoda re size bar açık halde Warzone 2.0 da %1 Low FPS 64 civarında fakat ben ReSize BAR açınca packet burst ile oyun sapıtıyor. R5 5600X ile 5600 arasında çok bir fark olmamalı. Biraz GHz olarak artırılmış bu videoda
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
BIOS güncellemeleri, anakart çipset sürücüleri güncel varsayıyorum ve hala takılmalar oluyorsa deneme yanılma yapmak gerekiyor artık. Hiç yaşamadım aklımada fazlası gelmiyor. Farklı SSD üzerine kurulum falan da denemeli. SMT CPU için kapanıp denenebilir. Dediğim gibi deneme yanılma modundan başka bir şey gelmiyor aklıma.

BIOS güncellemeleri, anakart çipset sürücüleri güncel varsayıyorum ve hala takılmalar oluyorsa deneme yanılma yapmak gerekiyor artık. Hiç yaşamadım aklımada fazlası gelmiyor. Farklı SSD üzerine kurulum falan da denemeli. SMT CPU için kapanıp denenebilir. Dediğim gibi deneme yanılma modundan başka bir şey gelmiyor aklıma.
Sisteminiz nedir?

Sisteminiz nedir?

Benim sistem güncel bir sistem imzada yazılı olan. Ama onun dışında eşimin bilgisayarı biraz daha senin sisteme yakın. B450, R5 5600 ve RX 6600. ben sisteme deneme amaçlı meraktan RX 7900 XT taktığım zamanda herhangi bir problem olmamıştı ki 7000 serisi driverlar çıkışında sorunluydu ama şu an normal, stabil bende.

Yalnız her bilgisayarımı ve yakın arkadaşlarıma hep sürücüleri güncel tuttururum, BIOS'lar son sürüm ve genelde gördüğüm analart sürücüleri kurmuyor insanlar. Kurulması şart olan, en başta kurulması gereken aslında çipset sürücüsü. Sorunu cidden çözemedim senin, deneme yanılma ile tek tek en saçma şeyleri bile deneyerek nihai bir sonuç alabilirsin sanırım.
Son olarak aklıma gelen VRAM var. Low detay yaptığın zamanda ya da medium bu şekilde çakılma yaşıyormusun?

Geri
Yukarı