Çözüldü R5 5600 ve X570 sistemde 3600MHz RAM crash veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

imgenius

Kilopat
RAM frekansını 3600MHz yaptığımda oyunlar crash veriyor voltaj aylarlamayi bilmiyorum. CL düşürüp MHz arttırmam için yardımcı olabilir misiniz?

@BerkayZ87 hocam yapsan yapsan sen yaparsin. Gecen sene vazgecmistim de bu sene nasiplendim :D

Sistem;
MSI X570 Tomahawk Wi-Fi
Ryzen 5 5600
Corsair Vengeance RGB RT 16 GB (2 X 8 GB) DDR4 DRAM 3600MHz C16

https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Memory/VENGEANCE-RGB-RT-Black/p/CMN16GX4M2Z3600C16

1685696781036.png

Çözüm
3800 MHz 1.45V tCL 16 tRCDRD 20, tRP 18, tRAS 32 deneyin.

Mavi ekran da yedim MEMORY_MANAGEMENT hatasindan.

Şuan testte, hocam yanlış anlamayın bu işlemi bitirmrden uyuma ihtimaliniz var mı bozmaktan korkuyorum.
Bozulmaz. Sorun yaşarsanız gücü kesip BIOS pilini çıkartıp 30 saniye bekleyin BIOS sıfırlansın. Daha uyumayı düşünmüyorum.

1.65V verseniz bile tak diye bozulmaz.

Ekran kartı ya da işlemcide overclock var mı?
MSI Afterburner kapaliydi ama windows ile acildigi icin belki uyarli kalmistir hemen restart atip kapatip deniyorum.

10 dakika test ettim bir problem ile karsilasmadim, sizi bulmusken yanlis anlamaz ve eger musait iseniz GPU Undervolt islemi icin de yardimci olur musunuz?

Bu videodaki rehber guvenli midir?

Son düzenleme:
MSI Afterburner kapaliydi ama windows ile acildigi icin belki uyarli kalmistir hemen restart atip kapatip deniyorum.

10 dakika test ettim bir problem ile karsilasmadim, sizi bulmusken yanlis anlamaz ve eger musait iseniz GPU Undervolt islemi icin de yardimci olur musunuz?

Pek anlamıyorum ama ekran kartınız neydi?

Yeni konu açıp "deadfellow" hocamı etiketleyebilirsiniz, daha bilgilidir benden. Ben en fazla voltajı stabilite testlerinde çökme yaşamadığınız minimum değere düşürmenizi söyleyebilirim.

ZenTimings indirip ekran görüntüsü atar mısınız?

Pek anlamıyorum ama ekran kartınız neydi?

Yeni konu açıp "deadfellow" hocamı etiketleyebilirsiniz, daha bilgilidir benden. Ben en fazla voltajı stabilite testlerinde çökme yaşamadığınız minimum değere düşürmenizi söyleyebilirim.

ZenTimings indirip ekran görüntüsü atar mısınız?
Merak ettiğim için soruyorum şuan RAM değerim 3800MHz fakat CL tam olarak kaç?

1685744345072.png

Geri
Yukarı