R5 5600 vs R5 5600X

iBerk

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. 2 tane sorum olacaktı, ilini açıklamak biraz uzun.

1) R5 3600X model işlemcim ve Wraith spire stok fanım var. İşlemcimi satıp 5600X'e geçme kararı aldım. Şu an alıcı buldum fakat ben ilana koyarken 5600 ve 5600X arasında temel frekans farkı dışında bir de stok fan farkı olduğunu sanıyordum, bu yüzden 5600X almaya karar vermiştim. Fakat sadece temel frekans farkı varmış. Ben de bunun üzerine son dakika işlemciyi fansız satma kararı aldım. Bu sefer de alıcıyla bir türlü ortak yolu bulamadık. O diyor ben fansız alayım, sen 5600'den çıkacak fanı satarsın, Wraith Spire'la devam edersin diyor fakat ben satılmasını (satılacağından bile emin değilim) beklemek istemiyorum. Diyorum ki yeni gelenden çıkacak fanı sana vereyim, benimki bende kalsın. Bu sefer de o mağdur oluyor, zaten kabul de etmiyor. Şimdi bu Wraith Stealth 5600 veya 5600X için yeterli olur mu, yoksa fanlı satıp tekrar en baştan Wraith spire veya kule tipi soğutucu mu alayım 5600X için? Eğer yeni fan al diyorsanız kule tipi mi alayım yoksa Wraith spire yeterli olur mu, çünkü ben 3600X'te çok memnundum Wraith Spire'dan. Bana bir akıl verir misiniz?

2) Yukarıda da bahsettiğim gibi 5600 ile 5600X arası tek fark temel frekans farkıymış. Şimdi şöyle bir durum var, 5600 hakkında internette çok az kaynak var. Ne forumlarda 5600 hakkında konular, ne karşılaştırma videoları, ne de + veya - yönleri hakkında bilgi neredeyse yok. Bu da bir insanın bir bit yeniği aramasına sebep oluyor. Şimdi öncelikle 5600 ile 5600X arasındaki tek farktan emin olmak istiyorum, aralarındaki tek fark temel frekans farkı doğrudur değil mi? Eğer burası doğruysa bu kadar küçük bir fark için 5600X'e fazladan para bayılmaya gerek var mı, yoksa 5600 yeterli olur mu?

Şimdiden çok teşekkürler.

Arkadaşın dediği gibi R5 5600 alıp yanına soğutucu al.
5600 yeterli hocam gerek yok. Aradaki fiyat farkına soğutucu alırsın.
Peki dediğim gibi Wraith Spire yeterli olmaz mı? Çünkü fiyatı daha uygun ve ben gayet memnundum R5 3600X'te.

5600 ve 3600X aynı güçte işlemciler değil. 5600 modeline yetmiyor stok soğutucu. CPU ağırlıklı oyunlarda 90 dereceye kadar çıkıyor stokla. Undervolt yaparsan sıcaklıklar baya düşüyor. Performans da biraz düşüyor Undervolt ile.

Wraith Spire yeterli olmaz mı?
Bu yeterli olur. Stealth modeli ile arasında 10 dereceye yakın fark ediyor.

Wriatih Prism yeterli oluyordu galiba.
5600 ve 3600X aynı güçte işlemciler değil. 5600 modeline yetmiyor stok soğutucu. CPU ağırlıklı oyunlarda 90 dereceye kadar çıkıyor stokla. Undervolt yaparsan sıcaklıklar baya düşüyor. Performans da biraz düşüyor Undervolt ile.

Bu yeterli olur. Stealth modeli ile arasında 10 dereceye yakın fark ediyor.
Tamamdır teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı