Çözüldü R5 5600G ve RX 6800 XT sistem HDD takıldıktan sonra kasmaya başladı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

arixix93

Hectopat
Daha fazla  
İyi günler. 2 gün önce hep hayalim olan şeyi yaptım bilgisayar topladım (2. el her parça). Eve geldim, kurdum bilgisayarı falan. İlk gün bir sıkıntı yoktu, sonra bilgisayara harici bir hard disk taktım. Bilgisayar bir 10 dk sonra donmaya kasmaya başladı. Çıkardım ondan galiba dedim. Yok yine aynı. Format attım düzeldi falan sonra yine aynı oldu. BIOS pilini çıkardım. RAM'leri temizledim çıkarıp. Bütün parçaları çıkardım yine taktım. Ama ne yaptıysam düzelmedi. İlk başta çok güzeldi, sonra böyle oldu. Anlamıyorum, hevesim kursağımda kaldı. Neden oluyor olabilir acaba bu durum? Yaptığım adımlar;

BIOS'u güncellemek.
RAM MHz arttırıp düşürmek.
BIOS pilini çıkarıp takmak.

Parçalar:

XFX merc RX 6800 XT 16 GB.
Ryzen 5 5600G (biliyorum biraz darboğaz var sonrasında yükselteceğim)
3200 MHz 2x8 RAM.
MSI B450M-A Pro Max anakart.
Adata 500GB SSD.
700W 80+ PSU.
Yardım edin moralim çok bozuldu :(

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sürücüleri güncelledim. AHCI modu nedir? Ne yapmam gerekiyor.

Adata
Swordfish 500GB 1800MB-1200MB/S NVMe M.2 SSD (aswordfısh-500G-C)

Hocam stress testinde kapanma vs oluyor mu? Ayrıca yük altında görüntü de bozulma oluyor mu?

Hocam stress testinde kapanma vs oluyor mu? Ayrıca yük altında görüntü de bozulma oluyor mu?

Yok stres testinde kapanma vb. bir şey yaşanmıyor. Isı da en fazla 71 görüyor yırtılma vb. yoktu alırken. İlk gün de aynı şekilde. Sonra BIOS HDD şu bu derken bu oldu.

BIOS üzerinden "SATA mode" bölümüne gelin orayı "AHCI" olarak değiştirin.

SATA mode nerede acaba ):

Yeni konular

Geri
Yukarı