R5 5600H frekansını düşürmek işlemciye zarar verir mi?

paqtek

Femtopat
Daha fazla  
Kullanmakta olduğum laptop HP Pavilion Gaming laptop EC2035NT koduna sahip olup işlemci olarak AMD Ryzen 5 5600H ve ekran kartı olarak da GTX 1650 bulunmakta. Çok güç tüketen bir işlemci olmasından dolayı pilde kullanırken işlemci frekansını kısmayı denemiştim ve geri dönüşü olumlu olmuştu. Oyunlarda ise ekran kartının neredeyse hiç ısınmadığını ancak işlemcinin 75 derecelerde gezdiğini fark ettim (Oynadığım oyunsa WoT ve orta ayarlarda oynuyorum.). İşlemci frekasn düşürme işlemini oyunlarda da uygulasam bir sıkıntı yaşar mıyım veya işlemci zorlanır ve kendine zarar verir mi? Şimdiden herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır, işlemcinize bir zarar vermez. Mantıken işlemci hızını düşürdüğünüzde oyun performansı da düşecektir. Onun yerine sıvı soğutma ya da daha güçlü bir fan soğutma alabilirsiniz.

Turbo Boost modunu mu kapattınız orasını tam anlamadım. Normalde Ryzen 5 5600H'ın frekansı kısılmıyordu.

Gelişmiş güç ayarları>işlemci güç yönetimi>en yüksek işlemci durumu ayarından bahsetmiştim
Bu arada frekans değerlerini düşürünce herhangi bir FPS düşmesi yaşamadım hatta sistem daha kararlı çalışmaya başladı.

Gelişmiş güç ayarları>işlemci güç yönetimi>en yüksek işlemci durumu ayarından bahsetmiştim.
Bu arada frekans değerlerini düşürünce herhangi bir FPS düşmesi yaşamadım hatta sistem daha kararlı çalışmaya başladı.

O zaman zarar vermez merak etmeyin. Frekans kısarak işlemcinin gereksiz ısıdan kurtulmasına yardımcı oldunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı