Çözüldü R5 5600H işlemcili laptop yük altında 100 dereceye çıkıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Glowy

Femtopat
3 ay önce aldığım Ryzen 5 5600H bir laptop arkada oyun ve Opera açık 100 derece normal mi değilse neden bu kadar fazla? Veya yapabileceğim bir şey var mı?

Dosya Ekleri

• resim_2023-05-06_232919716.png
    resim_2023-05-06_232919716.png
    43,9 KB · Görüntüleme: 35
6600H nasıldır hocam? O da çok ısınan bir işlemci midir?

Bende 6800H var 80 dereceyi geçmiyor.

100 derece Gaming cihaz için bile fazla. Turbo'yu kapatınca işlemci hız kesecek bu da oyunu olumsuz etkiler.

Hisseteceğini sanmıyorum.

Ben ayarlama yaptım işlemci Turbo'lu halde 4.2 GHz ben onu 3.7'ye sabitledim.

3.2ghzdede kullandım hiçbir farkı yoktu.

@Glowy hocam Turbo'lu ve turbosuz halde herhangi bir oyunu oynayıp test eder misiniz FPS farkını hissetecek misiniz?

Son düzenleme:
R5 5600H ısınan bir işlemci, laptopun modelini belirtebilir misiniz? Laptopu düz zemine koy ve altdan hava ala bilecek şekilde. Bir miktar ısı düşer. İyi bir termal macun ve fan temizliyi+undervolt. Undervolt işi Ryzen'lerde biraz zor. Throttle stop uygulamasın önerecekdim ama o da maalesef AMD işlemcilerde çalışmıyor. Bende Intel ve oradan manual olarak işlemci frekansını maksimum ne kdr olmasını istedeyin gibi ayarlıyorsun. Bu sayede gereksiz ısınmıyor. Sen bunu aygıt yöneticiden maksimum işlemci çalışması diye bir sekme var oradan maksimum çalışma oranını 100%den biraz düşürebilirsin.

Ama FPS de düşüyor maalesef. GPU tabanlı oyunlarda çok aşırı fark yaratmaz ama işlemci gücü isteyen oyunlarda fark yaratır aşırı.

Bilgisayar bu.
FPS düşse bile 100 derece sanırsam ömrü kısaltıyormuş daha uzun gitmesini FPS'e tercih ederim.

@Glowy hocam Turbo'lu ve turbosuz halde herhangi bir oyunu oynayıp test eder misiniz FPS farkını hissetecek misiniz?
Tamamadır deneyeyim.

Bilgisayar bu.
FPS düşse bile 100 derece sanırsam ömrü kısaltıyormuş daha uzun gitmesini FPS'e tercih ederim.

Tamamadır deneyeyim.

Ben FPS düşmesi yaşamadım sizinde yaşayacağınızı düşünmüyorum.

İşlemcin Intel olsa fark edebilirdin de AMD'de hissetmezsin bence.

Denedim 130-140 civarı FPS aldığım oyunda 100 derece oluyordu kapadım Turbo'yu FPS hala 140'larda ısı ise 75'i geçmedi.

Çoğu oyun laptoplarında normal hocam Turbo'yu kapatınca sıcaklıklar düşüyor.

CS:GO ve Valorant'ta test ettim FPS farkını görmedim düşse bile onu hissetmez.
Aşırı şekilde hisseder. Bende de benzer performansı veren işlemci var. Qayet hissettiriyor. Yırtılmalar oluyor çok hafif. Bu sadece onun ve ya benim işlemcimle alakalı diyil. İşlemci tabanlı oyunlar hepsi böyle

6600h nasıldır hocam? O da çok ısınan bir işlemci midir?
5600h göre daha serin çalışır çünki daha yeni mimari ile üretildi. Ama genel olarak güzel işlemcidir

Aşırı şekilde hisseder. Bende de benzer performansı veren işlemci var. Qayet hissettiriyor. Yırtılmalar oluyor çok hafif. Bu sadece onun veya benim işlemcimle alakalı değil. İşlemci tabanlı oyunlar hepsi böyle.

5600H göre daha serin çalışır çünkü daha yeni mimari ile üretildi. Ama genel olarak güzel işlemcidir.

Arkadas hisseder ise Turbo'yu geri açar hissetmez ise böyle kullansın daha iyi olur hem ömrüde uzar.

İşlemcin Intel olsa fark edebilirdin de AMD'de hissetmezsin bence.
Neden?

Arkadas hisseder ise Turbo'yu geri açar hissetmez ise böyle kullansın daha iyi olur hem ömrüde uzar.
Elbette. Denemiş biri olarak deneyimlerimi paylaşıyorum. Bana da bi kaç arkadaş hissetmezsin falan filan demişdi. Kendim denedim hissetdim, araşdırdım herkes hissetmiş. O yüzden yazdım ki boşuna bilmediyi yerleri kurclamasın. Çünki şimdiki laptoplarda turbo kapama açma yeri gelmiyor. Yazılımla yapması gerek. Ve hem uğraştırıcı biraz hem de bilgisi yoksa zaten hiç yapmaz. Boşa zamanı gitmesin. İyi günler

Arkadaşımda i5'li laptop var Turbo'yu kapatınca 2.5 GHz'ye sabitliyor. AMD'de ise 3.2 3.5 GHz'ye sabitliyor.

Neden?

Elbette. Denemiş biri olarak deneyimlerimi paylaşıyorum. Bana da birkaç arkadaş hissetmezsin falan filan demişdi. Kendim denedim hissettim, araşdırdım herkes hissetmiş. O yüzden yazdım ki boşuna bilmediyi yerleri kurclamasın. Çünkü şimdiki laptoplarda Turbo kapama açma yeri gelmiyor. Yazılımla yapması gerek. Ve hem uğraştırıcı biraz hem de bilgisi yoksa zaten hiç yapmaz. Boşa zamanı gitmesin. İyi günler.

Hocam bende denedim bende hiçbir fark olmadı dediğim gibi sizde olmuş. Dediğim gibi hisseder ise geri açar. Eski laptopta kullandım onda da açma yeri yoktu. Pek uğraştırıcı değil bence.

Arkadaşımda i5'li laptop var Turbo'yu kapatınca 2.5 GHz'ye sabitliyor. AMD'de ise 3.2 3.5 GHz'ye sabitliyor.

Hocam bende denedim bende hiçbir fark olmadı dediğim gibi sizde olmuş. Dediğim gibi hisseder ise geri açar. Eski laptopta kullandım onda da açma yeri yoktu. Pek uğraştırıcı değil bence.

Boşu boşuna laptop 95 100 derecede çalışmasın ömrünü yer.

Yeni konular

Geri
Yukarı