Çözüldü R5 5600H işlemcili laptop yük altında 100 dereceye çıkıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Glowy

Femtopat
3 ay önce aldığım Ryzen 5 5600H bir laptop arkada oyun ve Opera açık 100 derece normal mi değilse neden bu kadar fazla? Veya yapabileceğim bir şey var mı?

Dosya Ekleri

• resim_2023-05-06_232919716.png
    resim_2023-05-06_232919716.png
    43,9 KB · Görüntüleme: 35
Arkadaşımda i5'li laptop var Turbo'yu kapatınca 2.5 GHz'ye sabitliyor. AMD'de ise 3.2 3.5 GHz'ye sabitliyor.

Hocam bende denedim bende hiçbir fark olmadı dediğim gibi sizde olmuş. Dediğim gibi hisseder ise geri açar. Eski laptopta kullandım onda da açma yeri yoktu. Pek uğraştırıcı değil bence.

Arkadaşımda i5'li laptop var Turbo'yu kapatınca 2.5 GHz'ye sabitliyor. AMD'de ise 3.2 3.5 GHz'ye sabitliyor.

Hocam bende denedim bende hiçbir fark olmadı dediğim gibi sizde olmuş. Dediğim gibi hisseder ise geri açar. Eski laptopta kullandım onda da açma yeri yoktu. Pek uğraştırıcı değil bence.

Boşu boşuna laptop 95 100 derecede çalışmasın ömrünü yer.
İşte bu yüzden hocam intellerde undervolt ve throttle stop gibi uygulamalar var. Arkadaşın sıkıntı yaşıyorsa önere bilirsin. İstediyin frekansa sabitle neredeyse hiç fps kaybetdirmeden derece düşürür (ekran kartı tabanlı oyunlarda). Mesela. Bende 4.5 ghz maks ben tüm çekirdekleri throttlestopla 3.8e çekdim. Sıcaklık 73 75 i geçmiyor en zorlayıcı anlarda bile. Turboyu kapatmadan sıcaklık düşürmek için ideal. Ama amd tarafında malesef bu uygulama yok ama onun yerine ryzen controller diye bi yazılım var. Onunla da benzer şeyleri yapmak mümkün .

Yeni konular

Geri
Yukarı