R5 5600X 4.1 GHz üstüne çıkmıyor

hotter34

Kilopat
Daha fazla  
Cinebench R20 testine ve AIDA64 stres testine de soksam 4.149 GHz üstüne çıkmıyor. Manuel OC yapıp elle 4.6 GHz yapıyorum ama bu sefer bilgisayar açılmıyor. Masaüstü gelmeden reset atıyor. Voltajı ne kadar yüksek girersem gireyim fark etmiyor. Bu sorun chipset driver güncelledikten sonra oldu. Daha önceden yoktu böyle bir sorun. Doğru sürüm chipset yükledim. Yardımcı olur musunuz? Chipset sürümü ve HWMonitor resimlerini de ekledim. Anakart MSI B550 Tomahawk. BIOS güncel.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    668,3 KB · Görüntüleme: 55
  • Adsız 2.png
    Adsız 2.png
    26,2 KB · Görüntüleme: 56
  • Chipset sürüm.png
    Chipset sürüm.png
    231,3 KB · Görüntüleme: 58
BIOS'u resetleyip sadece CPB açmayı denediniz mi?

Ayrıca bir alt mesajda denildiği gibi, all core OC yapmadıysanız (stok boost clock hızı bile olsa bu), tam yük altında 6 core birden max boost frekansı görmez.

Anladığım kadarıyla CPB zaten açık, R20 ss'inde max core frekans kısmında çekirdeklerin 4650MHz gördüğü belli oluyor. Yani durum doğal.

Oyunlara vs. girdiğinizde işlemciniz muhtemelen ve genellikle 4650'lerde çalışacak. Render gibi full yük altında tüm çekirdekleriniz 4650'de çalışmaz.

Manuel şekilde OC yaparsanız, yeterli voltajı verip sonrasında stabilite testleri vs. derken ancak o şekilde all core 4650 görebilirsiniz tam yük testlerinde veya render gibi durumlarda. Ancak güç tüketimi en iyi ihtimalle 2 katına yakın olacaktır bilginiz olsun. Stok soğutucu ile mümkün değil bu anlattığımı yapmanız. Zaten yalnızca oyun oynuyor ve günlük kullanıyorsanız, buna gerek yok. CPB açık şekilde normal kullanmaya devam edebilirsiniz.

Son düzenleme:
BIOS'u resetleyip sadece CPB açmayı denediniz mi?

Ayrıca bir alt mesajda denildiği gibi, all Core OC yapmadıysanız (stok Boost clock hızı bile olsa bu), tam yük altında 6 Core birden Max Boost frekansı görmez.

Anladığım kadarıyla CPB zaten açık, R20 SS'inde Max Core frekans kısmında çekirdeklerin 4650MHz gördüğü belli oluyor. Yani durum doğal.

Oyunlara vs. girdiğinizde işlemciniz muhtemelen ve genellikle 4650'lerde çalışacak. Render gibi Full yük altında tüm çekirdekleriniz 4650'de çalışmaz.

Manuel şekilde OC yaparsanız, yeterli voltajı verip sonrasında stabilite testleri vs. derken ancak o şekilde all Core 4650 görebilirsiniz tam yük testlerinde veya render gibi durumlarda. Ancak güç tüketimi en iyi ihtimalle 2 katına yakın olacaktır bilginiz olsun. Stok soğutucu ile mümkün değil bu anlattığımı yapmanız. Zaten yalnızca oyun oynuyor ve günlük kullanıyorsanız, buna gerek yok. CPB açık şekilde normal kullanmaya devam edebilirsiniz.

Tüm ayarlar otoda. Sadece 2 çekirdek 4.650 GHz çıkmış oda PC açılışta bir anlığına çıkıyor sonra bir daha çıkmıyor. Dediğim gibi AIDA64 ve R20 testlerinde çıkıyordu tüm çekirdekler 4.65 GHz hızına. Chipset güncelledikten sonra çıkmamaya başladı. Soğutucum Wrait Prism. Isınma söz konusu değil. Sıcaklıklardan dolayı çıkmıyor diyeceğim ama 65 dereceyi geçmiyor işlemcim. Ayrıca manuel OC yapamıyorum. 4.6 GHz sabitliyorum PC açılmıyor. 4.2 GHz bile sabitlenmiyor. Yani anlayacağınız 4.149 GHz üzerine çıkamıyorum hiçbir şekilde. Biosu sıfırladım lakin fark etmedi.

Tüm ayarlar otoda. Sadece 2 çekirdek 4.650 GHz çıkmış oda PC açılışta bir anlığına çıkıyor sonra bir daha çıkmıyor. Dediğim gibi AIDA64 ve R20 testlerinde çıkıyordu tüm çekirdekler 4.65 GHz hızına. Chipset güncelledikten sonra çıkmamaya başladı. Soğutucum Wrait Prism. Isınma söz konusu değil. Sıcaklıklardan dolayı çıkmıyor diyeceğim ama 65 dereceyi geçmiyor işlemcim. Ayrıca manuel OC yapamıyorum. 4.6 GHz sabitliyorum PC açılmıyor. 4.2 GHz bile sabitlenmiyor. Yani anlayacağınız 4.149 GHz üzerine çıkamıyorum hiçbir şekilde. Biosu sıfırladım lakin fark etmedi.
Manuel şekilde 4.6 yaparsanız Voltaj vermeniz gerekir. Bunun stabilite testini yapabilmek için Wraith Prism yetersiz kalacaktır.. Voltaj verdikten sonra deneme yanılma ile devamlı Prime 95 Small FFTs testine girip reset atıp atmadığına bakmalısınız ama dediğim gibi stok soğutucu yetersiz kalacaktır. Sıcaklı 90'ları geçeceğinden.

BIOS resetleyip sadece CPB açıp dener misiniz? XMP açmayı da unutmayın tabi.

Manuel şekilde 4.6 yaparsanız Voltaj vermeniz gerekir. Bunun stabilite testini yapabilmek için Wraith Prism yetersiz kalacaktır. Voltaj verdikten sonra deneme yanılma ile devamlı Prime 95 Small FFTs testine girip reset atıp atmadığına bakmalısınız ama dediğim gibi stok soğutucu yetersiz kalacaktır. Sıcaklı 90'ları geçeceğinden.

BIOS resetleyip sadece CPB açıp dener misiniz? XMP açmayı da unutmayın tabii.

Voltaj veriyorum. Önceden 4.6 GHz 1.25 voltaj ile stabil kullanıyordum. Ama şu an voltajı 1.25 de denesem 1.30 da denesem 1.40 da denesem bilgisayar açılmıyor. Masaüstü gelmeden reset atıyor. Manuel olarak da 4.6GHz sabitleyemiyorum. 4.3 bile sabitlenmiyor. Yani 4.149 GHz de takılı kaldı :) Ben anlamadım bu işten. Eski chipset driverine geri mi dönsem acaba? XMP açık. BIOS sıfırladıktan sonra CPB kendi açık konuma geliyor zaten.

Voltaj veriyorum. Önceden 4.6 GHz 1.25 voltaj ile stabil kullanıyordum. Ama şu an voltajı 1.25 de denesem 1.30 da denesem 1.40 da denesem bilgisayar açılmıyor. Masaüstü gelmeden reset atıyor. Manuel olarak da 4.6GHz sabitleyemiyorum. 4.3 bile sabitlenmiyor. Yani 4.149 GHz de takılı kaldı :) Ben anlamadım bu işten. Eski chipset driverine geri mi dönsem acaba? XMP açık. BIOS sıfırladıktan sonra CPB kendi açık konuma geliyor zaten.
4.6 yaptıktan sonra PBO ayarını Enabled yapıp, CPB disabled yapıp Voltajı 1.375 dener misiniz? En azından masaüstü görebilmeniz lazım.

Veya, sorun olmadığını düşündüğünüz chipset driver'ına geri dönmeyi de deneyebilirsiniz.

Son düzenleme:
4.6 yaptıktan sonra PBO ayarını Enabled yapıp, CPB disabled yapıp Voltajı 1.375 dener misiniz? En azından masaüstü görebilmeniz lazım.

Veya, sorun olmadığını düşündüğünüz chipset driver'ına geri dönmeyi de deneyebilirsiniz.

Dediğiniz gibi yaptım ama masaüstünü göremedim gene de. 1.25 voltajla görüyordum hatta oyunlarda dahi kapanmıyordu. Ama artık 1.375 hatta 1.4 ile bile göremiyorum :) Eski chipset driverine geri döndüm son çare. Sorun düzeldi. Yeni chipset kullanamayacağım maalesef. İlginiz ve yardımınız için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı