R5 5600X 80 derece oluyor

Merhabalar, R5 5600X e sahibim ve stok fan ile kullanıyorum. İşlemci %10-15 kullanımda 75-80 dereceyi görüyor. PC'yi yeni almama rağmen termal macununu değiştirdim fayda etmedi. Sizce sıvı soğutmaya veya daha güçlü bir hava soğutmaya geçersem sıcaklıklar düşer mi ve sıvı soğutma mı almalıyım hava soğutma mı?
Kasam: Thermaltake Versa T25 (Önde 3 fan, 1 egzoz fan).

Dostum bende yeni 5600x işlemci ye geçtim. Şuan Asus Rog Strix LC 240mm sıvı soğutma ve kendi termal macununu kullanıyorum. Bilgisayar boşta iken 40-45 derece %15-%20 yüklerde ise 50 ila 55 derecelere geliyor en fazla. Oyunlar da ise 60-70 derece arası, bence de soğutma ile alakalı ve kasanın da hava akışı çok önemli bu konuda. Bende Asus Tuf GT501 var, hava akışı gayet güzel hatta ekran kartı için şuan bakıyorum boştaki sıcaklığı 38 derece.

Senin önceliğin bence sıvı soğutma olmalı hava akışın iyi değil kasadaki ve soğutma yetersiz kalıyor, tabi ki termal macun olarak da iyi iletken olan bir marka al dostum.

@O. Kaan çok fazla ısınan bir işlemci kendisini bu nedenle iyi bir kule tipi soğutucu veya 240mm kaliteli bir sıvı soğutucu alana kadar BIOS üzerinden CPB kapalı olarak kullanabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı