R5 5600X bilgisayar açılmıyor

Daha fazla  
Merhaba bundan 1 ay öncesine kadar kasam sorunsuz çalışıyordu. Son 1 aydır bilgisayar açmakta çok zorluk çekiyorum. Açma tuşuna basıyorum açılmıyor bazen açılıyor kendi kendine düzeliyor ama kapatınca bir daha açamıyorum.
Kasanın arkasındaki güç tuşunu kapatıp 5 dk bekleyip açtıktan sonra kasa açılıyor 30sn sonra yine kapanıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.
Dipnot: BIOS sıfırlamayı denedim, güç kablosu değiştirmeyi denedim, her şeyi söküp temizleyip takmayı denedim.

Islemci: AMD Ryzen 5 5600X 3.70GHz
Sogutucu: Corsair 240mm sıvı sogutucu.
Ekran karti: Gigabyte GeForce RTX 3060 r2.0 12 GB.
GDDR6 192bit [3 FANLI]
RAM: Corsair 2×8 3600MHz: 16 GB RAM.
Anakart: MSI B450M Pro Max.
SSD: Samsung EVO 970 Plus 500GB NVMe M.2 SSD.
Kasa: Gamepower mesh 650W PSU RGB.

Merhaba bundan 1 ay öncesine kadar kasam sorunsuz çalışıyordu. Son 1 aydır bilgisayar açmakta çok zorluk çekiyorum. Açma tuşuna basıyorum açılmıyor bazen açılıyor kendi kendine düzeliyor ama kapatınca bir daha açamıyorum.
Kasanın arkasındaki güç tuşunu kapatıp 5 dk bekleyip açtıktan sonra kasa açılıyor 30sn sonra yine kapanıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.
Dipnot: BIOS sıfırlamayı denedim, güç kablosu değiştirmeyi denedim, her şeyi söküp temizleyip takmayı denedim.

Islemci: AMD Ryzen 5 5600X 3.70GHz
Sogutucu: Corsair 240mm sıvı sogutucu.
Ekran karti: Gigabyte GeForce RTX 3060 r2.0 12 GB.
GDDR6 192bit [3 FANLI]
RAM: Corsair 2×8 3600MHz: 16 GB RAM.
Anakart: MSI B450M Pro Max.
SSD: Samsung EVO 970 Plus 500GB NVMe M.2 SSD.
Kasa: Gamepower mesh 650W PSU RGB.

Sıvı soğutmayı siz taktıysanız termal macunu kontrol edebilir misiniz termal macun sürmediyseniz bilgisayar 1 dakika falan açılıyor sonra kasıp kapanıyor işlemci ısındığı için. Ben de unutmuştum bir ara öyle olmuştu.

Anakarttan uyarı sesi gelmiyor mu? İlk şüpheli, RAM'ler ve PSU, 2.şüpheli anakart.

Hiç ses gelmiyor hocam.

Sıvı soğutmayı siz taktıysanız termal macunu kontrol edebilir misiniz termal macun sürmediyseniz bilgisayar 1 dakika falan açılıyor sonra kasıp kapanıyor işlemci ısındığı için. Ben de unutmuştum bir ara öyle olmuştu.

Termal macun sipariş ettim üstünde termal macun var ama daha 1 ay öncesine kadar normaldi ondan kaynaklanacağını sanmıyorum çünkü bazen açılıyor kapanmıyor ama kapanınca açılmıyor saçma sapan bir durum ya.

Donanim cakismasi.

Anlamadım nasıl.

PSU kaynaklı gibi, baska bir PSU ile dene.

Hocam PSU sağlam galiba PSU'yu söktüm kablo takılan yeri arka tarafında lehimli yerler falan var kabloyu taktım elimi değdirdim içerideki lehimli yerlere bayağı bir elektrik çarptı kör oluyordum az kalsın.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı