R5 5600X Cinebench R20 testinde stok soğutucuyla 80 derece

Bütçe
0

scansoylu

Zeptopat
Daha fazla  
Merhabalar. Yakın zamanda Ryzen 5 5600X işlemcili bir kasa topladım. İşlemcim MPK ve yanında Wraith Stealth fan ile geldi. Cinebench R20 testi yaptım çünkü sıcaklık ile ilgili kuşkularım vardı. Sonuçlara baktığımda 79 dereceyi gördüm maksimum. Emin olmak için testi tekrarladım fakat 80 dereceyi görmedim. Bu şekilde kullanmaya devam etmeli miyim, herhangi bir sorun yaşar mıyım? Yoksa bir soğutucu alınır mı? Tavsiyenizi merak ediyorum. Herhangi bir sorun yaşama ihtimalim varsa soğutucu alana kadar işlemciyi zorlamadan kullanabilirim çünkü bütçemin sınırlarını zorladım PC'yi toplarken. Malum şartlar... Bir sorun olmaz diyorsanız içim rahat bir şekilde kullanabilirim. Bilginize güveniyorum.

Bir sorum daha olacak bunun yanında. BIOS üzerinden işlemci fanını ve anakart yazılımı ile kasa fanlarını maksimuma çekmemde herhangi bir sakınca var mı? Fan ömülerini kısaltma gibi bi durum söz konusu olur mu?(Fan sesleri önemsiz beni rahatsız etmez)

Hocam üst seviye işlemciler için stok soğutucu sıkıntı bayağı kule tipi güzel bir soğutucu almanızda fayda var.
Bir sorum daha olacak bunun yanında. BIOS üzerinden işlemci fanını ve anakart yazılımı ile kasa fanlarını maksimuma çekmemde herhangi bir sakınca var mı? Fan ömülerini kısaltma gibi bi durum söz konusu olur mu?(Fan sesleri önemsiz beni rahatsız etmez)
Tabiki ömrü kısalır ama hemen bozulacağını düşünmüyorum.

Aida64 FPU açık halde test et bakalım. O soğutucu yetersiz.
Birazdan deneyeceğim
Hocam üst seviye işlemciler için stok soğutucu sıkıntı bayağı kule tipi güzel bir soğutucu almanızda fayda var.

Tabiki ömrü kısalır ama hemen bozulacağını düşünmüyorum.
Anladım fakat dediğim gibi Cinebench R20 testinde %100 kullanımda 2 kere üst üste yapmama rağmen max 79 dereceyi gördü. Yani 79 derece sıkıntı yaratır mı 5600X gibi bi işlemcide

Birazdan deneyeceğim

Anladım fakat dediğim gibi Cinebench R20 testinde %100 kullanımda 2 kere üst üste yapmama rağmen max 79 dereceyi gördü. Yani 79 derece sıkıntı yaratır mı 5600X gibi bi işlemcide

79 derece sıkıntı yapmaz. Ama şimdi göreceğin sıcaklıklar sıkıntı.

80 derece yüksek bir rakam masaüstü işlemcisi için heleki 5600X düşük nanometrik bir işlemci. İşlemci kendini kapatmaya başlıyor o yüzden daha üst sıcaklığa çıkarmıyorsunuz aslında, tam gücü değil yani.

80 derece yüksek bir rakam masaüstü işlemcisi için heleki 5600X düşük nanometrik bir işlemci. İşlemci kendini kapatmaya başlıyor o yüzden daha üst sıcaklığa çıkarmıyorsunuz aslında, tam gücü değil yani.

95 derece sıcaklıkta kapatır 5. nesilleri.

Geri
Yukarı