R5 5600X için abartı soğutucuya gerek yok!

Quarit

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar bazen görüyorum bu işlemci için sıvı soğutucu önerisi isteyenler var. Keyfi ya da görsel olarak sıvı soğutucu alınabilir, ama performans için bence gerek yok.
Kullandığım anakart B450 chipset'ine sahip: ASUS ROG STRIX B450-F

İşlemci üzerinde kullandığım hava soğutucuyu bundan 6-7 ay önce 240 TL fiyatına Vatan Bilgisayar'dan satın almıştım. Şu an fiyatı 537 TL.
Model; Xigmatek Windpower WP1264.
Soğutucunun fanlarına ait değerler;

Hava akış: 58.5 CFM.
Hava basınç: 2.39mm-H2O

BIOS üzerinden default ayarlar ile CPU-Z benchmark skorlarım;
Single Core: 640.
Multi Core: 4.800
AIDA64 stres test sıcaklık maksimum 77 derece, genelde 73-74 arası gidip geliyor.

Dün PBO + curve optimizer ayarı yaptım. Sıcaklık konusunda pek bir şey değişmedi. Performans olarak şu şekilde oldu;
Single Core: 676.
Multi Core: 5.200

Bana kalırsa düşük güç tüketimi isteyen bu işlemci için fazla para vermeye gerek yok. Canınız isterse sıvı soğutucu alabilirsiniz elbette ki, ama performans için gerek yok.
Bu arada default Auto olan voltaj ayarını manuel yaparak bir tık voltaj düşürebilirsiniz. Bu şekilde de sıcaklık konusunda düşüş yaşarsınız. Ama bence voltajı hiç ellemeyin. Bir tık idare eden hava soğutucu ile sıcaklık konusunda sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Teşekkürler.

Bu işlemciyle Snowman T6 Ultra + Corsair 4000D AirFlow + MSI B450 Gaming Plus MAX kullanan bir arkadaşım var, sıcaklık değerlerinden gayet memnun.

Aynı şekilde 2 farklı arkadaşıma da ID Cooling SE-234 ARGB + Phanteks P360A ve ID Cooling SE-234 ARGB + Raijintek Ponos MS4 ikilisinden oluşan sistemler kurdum, AIDA64 testinde 62 dereceyi geçmediler.

Hava soğutma olarak bu işlemciye SE-224-XT yeterlidir.

Sıvı soğutma alıp görsel şölen yaşamak isteyenlere lafımız yok tabii ki alsınlar :) Bende de Ryzen 7 5800X var, önceki soğutucum ID Cooling SE-207 Duo Black idi. Sırf görsellik istediğim için SilverStone PF360 aldım. Tabii 12-13 derece kadar fark oldu ama asıl değiştirme sebebim görsellikti. Şu an gayet memnunum. Önceki tuğla gibiydi resmen :)

Ben AMD'nin Wraith Prism RGB stok soğutucusu ile kullanıyorum bu işlemciyi. Oyunlarda 65-70W çektiğinde genelde 60-70 derece arasında çalışıyor. 70 dereceyi pek geçmez. 360mm sıvı soğutucu almayı düşünüyordum ama şimdilik değerler iyi gibi bu soğutucu için.

Ayrıca boşta 30 derece, İnternet kullanımında 40-45 derece arası gidip gelir.

Haklısın. OC veya uzun süreler render yapma amacı yoksa pek gerek yok.
Ben AMD'nin Wraith Prism RGB soğutucusu ile kullanıyorum bu işlemciyi. Oyunlarda 65-70W çektiğinde genelde 65-70 derece arasında çalışıyor. 70 dereceyi pek geçmez. 360mm sıvı soğutucu almayı düşünüyordum ama şimdilik değerler iyi gibi bu soğutucu için.

Ayrıca boşta 30 derece, İnternet kullanımında 40-45 derece arası gidip gelir.
Aynı soğutucu ve işlemciyi kullanıyorum oyundaki değerlik bir tık fazla geldi. Ben UV yapmadan önce en fazla 60, şimdi Curve'dan ayar yaptığım şekilde 50 derece falan oluyor. Bu arada örnek verdiğim oyun PUBG.

Son düzenleme:

Aynı soğutucu ve işlemciyi kullanıyorum oyundaki değerlik bir tık fazla geldi. Ben UV yapmadan önce en fazla 60, şimdi Curve'dan ayar yaptığım şekilde 50 derece falan oluyor. Bu arada örnek verdiğim oyun PUBG.

Aynı işlemci ve soğutucuyu kullanıyorum. Bende PUBG'de 77 78 derecelerde bir sorun mu var dersiniz?

Arkadaşlar bazen görüyorum bu işlemci için sıvı soğutucu önerisi isteyenler var. Keyfi ya da görsel olarak sıvı soğutucu alınabilir, ama performans için bence gerek yok.
Kullandığım anakart B450 chipset'ine sahip: ASUS ROG STRIX B450-F

İşlemci üzerinde kullandığım hava soğutucuyu bundan 6-7 ay önce 240 TL fiyatına Vatan Bilgisayar'dan satın almıştım. Şu an fiyatı 537 TL.
Model; Xigmatek Windpower WP1264.
Soğutucunun fanlarına ait değerler;

Hava akış: 58.5 CFM.
Hava basınç: 2.39mm-H2O

BIOS üzerinden default ayarlar ile CPU-Z benchmark skorlarım;
Single Core: 640.
Multi Core: 4.800
AIDA64 stres test sıcaklık maksimum 77 derece, genelde 73-74 arası gidip geliyor.

Dün PBO + curve optimizer ayarı yaptım. Sıcaklık konusunda pek bir şey değişmedi. Performans olarak şu şekilde oldu;
Single Core: 676.
Multi Core: 5.200

Bana kalırsa düşük güç tüketimi isteyen bu işlemci için fazla para vermeye gerek yok. Canınız isterse sıvı soğutucu alabilirsiniz elbette ki, ama performans için gerek yok.
Bu arada default Auto olan voltaj ayarını manuel yaparak bir tık voltaj düşürebilirsiniz. Bu şekilde de sıcaklık konusunda düşüş yaşarsınız. Ama bence voltajı hiç ellemeyin. Bir tık idare eden hava soğutucu ile sıcaklık konusunda sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Teşekkürler.
Hele şükür be. Her yerde bunu anlatmaya çalışıyorum.

Benim kasa Cooler Master TD500. Ön kısımda 3 fan, arka kısımda 1 fan var. Ayrıca üst kısımda da yine Cooler Master Masterfan 3 adet fan bulunuyor. Yani içeriye havayı alan önde 3 hava, sıcak hava dışarıya atan 4 fan mevcut olup toplam 7 fan var kasada.

RDR2 ve Microsof flight Simulator'da 70W çektiği sırada 70 derecede çalışıyor. PUBG'de kaç watt çekiyor bilmiyorum ama 60W çektiği zaman bende de 60 derecede çalışıyor. Ayrıca Cooler Master Nano Elmas Partiküllü macununu uygulayarak taktım soğutucuyu. Yine fazla mı bilemedim.

Benim kasa Cooler Master TD500. Ön kısımda 3 fan, arka kısımda 1 fan var. Ayrıca üst kısımda da yine Cooler Master Masterfan 3 adet fan bulunuyor. Yani içeriye havayı alan önde 3 hava, sıcak hava dışarıya atan 4 fan mevcut olup toplam 7 fan var kasada.

RDR2 ve Microsof flight Simulator'da 70W çektiği sırada 70 derecede çalışıyor. PUBG'de kaç watt çekiyor bilmiyorum ama 60W çektiği zaman bende de 60 derecede çalışıyor. Ayrıca Cooler Master Nano Elmas Partiküllü macununu uygulayarak taktım soğutucuyu. Yine fazla mı bilemedim.

Tam yük altında 75-80 derece arası gayet normal. Cpu throttling sorunu olmadığı sürece bir problem olmaz.

Tam yük altında 75-80 derece arası gayet normal. Cpu throttling sorunu olmadığı sürece bir problem olmaz.
80'e hiç çıkmadı. 70'i kolay kolay geçmez. Microsoft Flight Simulator 2020 zaten işlemcinin canına okuyan bir oyun. Onun dışında 280W TDP'ye sahip Aorus RTX 3070 kullanıyorum ve FHD'de RDR 2 dahil birçok oyunda 100 FPS üzeri verdiği için işlemci daha çok yoruluyor hâliyle. Ama hiç 4550MHz altına düştüğünü görmedim daha.

80'e hiç çıkmadı. 70'i kolay kolay geçmez. Microsoft Flight Simulator 2020 zaten işlemcinin canına okuyan bir oyun. Onun dışında 280W TDP'ye sahip Aorus RTX 3070 kullanıyorum ve FHD'de RDR 2 dahil birçok oyunda 100 FPS üzeri verdiği için işlemci daha çok yoruluyor hâliyle. Ama hiç 4550MHz altına düştüğünü görmedim daha.

Gayet güzel. Ben de aslında işlemci için PBO + curve optimizer yapmazdım fakat hem ekran kartım çok düşük hemde oynadığım oyunlar daha çok tekli çekirdek performansına odaklı olduğu için böyle bir şey yaptım :) Yoksa genel anlamda hikayeli oyunlarda 2-3 FPS fark yaratıyor. Buna gerek var mı bilemem. Yine de ısılar aynı olduğu için 1 tık performans iyidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı