Çözüldü R5 5600X ısınmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

sakuraiden

Kilopat
Yer
Serez
Anakart
Gigabyte B450M S2H
Başlık biraz tuhaf gelebilir fakat durum bu. Yeni işlemci aldım ve stok fanı ile beraber bilgisayarıma taktım. Stok macun sürülü ben başka sürmedim. Herhangi bir ayar yapmadım BIOS'tan sadece XMP ayarı açık RAM'ler için. İşlemcide sorun var mı diye stres testi yapayım dedim fakat ne %100 oluyor ne de işlemci ısınıyor. Ekran görüntüsü aşağıda. Kasamın yanı açık, önünde 3 tane fan var ve 1 adet egzoz fanı var. (10 dakika test yaptım)

Sistem: M.B: Gigabyte B450M S2H | CPU: Ryzen 5 5600X | GPU: Zotac RTX 3060 Twin Edge | RAM: G Skill RipjawsV 2x8 3600Mhz | SSD: XPG SX8200 Pro 3D 256 GB | HDD: Seagate Barracuda 2 TB 7200RPM | PSU: High Power 600W 80+ Bronze | Monitör: Acer VG270Sbmiipx 27''

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (167).png
    Ekran Görüntüsü (167).png
    188 KB · Görüntüleme: 160
Çözüm
Dedigim gibi, PBO acsak normal skorlari alirsin ama PBO'yu stok sogutucu kurtarmayabilir. Istersen acalim.

PBO sekmesine girmistik dun, oradaki PBO Limits'i Manual yapip deger deneyebilirsin.

PPT: 125
TDC: 80
EDC: 125

Thermal Throttle Limit'i de 100 yap.

Tabii bu ayarlari degistirdikten sonra Prime 95 Small FFTs eskisi kadar masum olmayabilir :)

Bu arada bu soyledigim degerler degistirilebilir, yani illa yazdigimi yapmak zorunda degilsin.
Bu ayarlar R5 5600 için önerilmişti. Sizde R5 5600X var.
İkisinin arasındaki tek fark 5600'ün 200 MHz daha kısık olması olduğu için bu ayarlar her ikisine de uygun.

Paylaşmış zaten hocam, ama paylaştığı ayar benim sana verdiğim ayarın aynısı :D Çünkü ona da sana verdiğim ayarı yapması gerektiğini söylemiştim.
Alıntı yaptığı gözükmedi hocam, benim hatam.
Bu ayarlar R5 5600 için önerilmişti. Siz de R5 5600X var.
Evet, görünmedi alıntı.
İkisinin arasındaki tek fark 5600'ün 200 MHz daha kısık olması olduğu için bu ayarlar her ikisine de uygun.
Evet hocam. Bu arada yeni bir konu açıp sizi etiketledim fakat sizde gözükmüyor sanırım. Diğer ayarları yapacaktık ve sizi etiketlememi söylemiştiniz.

Geri
Yukarı