Çözüldü R5 5600X ısınmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

sakuraiden

Kilopat
Yer
Serez
Anakart
Gigabyte B450M S2H
Başlık biraz tuhaf gelebilir fakat durum bu. Yeni işlemci aldım ve stok fanı ile beraber bilgisayarıma taktım. Stok macun sürülü ben başka sürmedim. Herhangi bir ayar yapmadım BIOS'tan sadece XMP ayarı açık RAM'ler için. İşlemcide sorun var mı diye stres testi yapayım dedim fakat ne %100 oluyor ne de işlemci ısınıyor. Ekran görüntüsü aşağıda. Kasamın yanı açık, önünde 3 tane fan var ve 1 adet egzoz fanı var. (10 dakika test yaptım)

Sistem: M.B: Gigabyte B450M S2H | CPU: Ryzen 5 5600X | GPU: Zotac RTX 3060 Twin Edge | RAM: G Skill RipjawsV 2x8 3600Mhz | SSD: XPG SX8200 Pro 3D 256 GB | HDD: Seagate Barracuda 2 TB 7200RPM | PSU: High Power 600W 80+ Bronze | Monitör: Acer VG270Sbmiipx 27''

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (167).png
    Ekran Görüntüsü (167).png
    188 KB · Görüntüleme: 160
Çözüm
Dedigim gibi, PBO acsak normal skorlari alirsin ama PBO'yu stok sogutucu kurtarmayabilir. Istersen acalim.

PBO sekmesine girmistik dun, oradaki PBO Limits'i Manual yapip deger deneyebilirsin.

PPT: 125
TDC: 80
EDC: 125

Thermal Throttle Limit'i de 100 yap.

Tabii bu ayarlari degistirdikten sonra Prime 95 Small FFTs eskisi kadar masum olmayabilir :)

Bu arada bu soyledigim degerler degistirilebilir, yani illa yazdigimi yapmak zorunda degilsin.
Hocam en düşük ayarlar ve botların hepsi karşımdaydı. Ayrıca 1080p ve kenar yumuşatma vs yok. Yani ekran kartını az kullanıp botlar karşımdayken 500 normal değil mi?

Şu anda yapıyorum, sıcaklıklar 85 derece.
Test bitince SS at.

Hocam en düşük ayarlar ve botların hepsi karşımdaydı. Ayrıca 1080p ve kenar yumuşatma vs yok. Yani ekran kartını az kullanıp botlar karşımdayken 500 normal değil mi?

Şu anda yapıyorum, sıcaklıklar 85 derece.

Botları kapa öyle dene. Çoklu ölçeklemeyi aç. Netliği arttırı vs. kapat.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (6).png
    Ekran Görüntüsü (6).png
    1,2 MB · Görüntüleme: 19
  • Ekran Görüntüsü (7).png
    Ekran Görüntüsü (7).png
    2,6 MB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Artık 5600X'e göre değerler alıyorsun, bir sikinti yok. Daha yuksek degerler gormek istersen PBO sekmesindeki "Boost Clock Override" ayarini +50, +100 diye deneyerek arttirabilirsin.

Ana konuya donecek olursak sorunun cozuldu.

FPS değerleri güzel hocam. Sıcaklığınızda oldukça iyi bu arada. Ben stok fan ile 80 dereceleri görüyordum bu FPS'de.
Evet hocam, stok fanı değiştireceğim zaten.
Artık 5600X'e göre değerler alıyorsun, bir sikinti yok. Daha yuksek degerler gormek istersen PBO sekmesindeki "Boost Clock Override" ayarini +50, +100 diye deneyerek arttirabilirsin.

Ana konuya donecek olursak sorunun cozuldu.
Hocam daha yüksek değerler görmek istiyorum elbette fakat stok fan ile değil. Yeni sıvı soğutma veya kule tipi soğutma* aldığımda deneye deneye arttırayım. Fakat bilmek istediklerim var; sorun çıkaran parça anakart mı yoksa işlemci mi ve yeni bir soğutucu alana kadar eski BIOS ayarlarına "PBO ayarsız" geri döneyim mi yoksa böyle kalsın mı?

Evet hocam, stok fanı değiştireceğim zaten.

Hocam daha yüksek değerler görmek istiyorum elbette fakat stok fan ile değil. Yeni bir stok fan aldığımda deneye deneye arttırayım. Fakat bilmek istediklerim var; sorun çıkaran parça anakart mı yoksa işlemci mi ve yeni bir soğutucu alana kadar eski BIOS ayarlarına "PBO ayarsız" geri döneyim mi yoksa böyle kalsın mı?
Boyle kalsin. Hicbir parcanda sorun yok, PBO acilmasi gerekiyordu sadece ve onu da actin. Artik gercekten 5600X sahibisin.

Yeni konular

Geri
Yukarı