R5 5600X işlemci 90 derece oluyor

erdemkilic7

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar;

Dostlar bilgisayarı yeni topladım, işlemci olarak Ryzen 5 5600x kullanıyorum. Stok fan kullanmak istemediğim için de Sıvı soğutma olarak Thermaltake TH240 satın aldım.

Sistemi güzel bir şekilde kurdum kabloluları vs. her şey tam anlamı ile uygun ve yerinde. Topladığım günden bu yana 2 ay gibi bir süre geçti bugün bilgisayar açılırken işlemci derecesinin çok yüksek olduğuna dair bir uyarı verdi. Herhangi bir overclock veya işlemciyi zorlayacak hiçbir şey yapmadım.

Uyarıyı es geçip ısı derecesini görmek için bilgisayarı açtığım da 85-95 derece boş yüksüz masaüstün de ısı derecesi var ve bilgisayar da yavaşlamalar oluşmaya başladı bende daha fazla zorlamamak adına sistemi kapattım.

Herhangi bir yükte olsa 80 derece ağır bir yük o da. Es geçeceğim ama durgun halde ki bilgisayar işlemcisi 90 dereceleri görmesini anlayamadım.

Çözüm olarak, sıvı soğutmanın kablolarını kontrol ettim tekrar soketi sökerek macunu yeniledim. Soğutmanın kabloların da kopma, kırılma veya başka bir şey var mı diye kontrol ettim herhangi bir sorun ile karşılaşmadım.

Bu akşam işlemcinin kendi stok fanını takıp bir de öyle ısı derecelerine bakacağım. Acaba sorun soğutmada mı yoksa işlemci de mi diye.

Sizden gelecek her fikre ihtiyacım var. Eğer ki stok fan ile yine de dereceler boş halde 90 dereceleri görüyor ise işlemciyi servise mi göndereyim? Yoksa başka gözden kaçan bir şey var mı?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-12-20 at 22.01.38.jpeg
    WhatsApp Image 2021-12-20 at 22.01.38.jpeg
    183,1 KB · Görüntüleme: 55
  • WhatsApp Image 2021-12-20 at 22.15.32.jpeg
    WhatsApp Image 2021-12-20 at 22.15.32.jpeg
    282,3 KB · Görüntüleme: 39
Kullandığınız termal macun nedir?

Yük altında 80 derecelerde olup da boşta 90 derece olması bende sanki BIOS'taki fan ayarlarında bir sıkıntı olabileceğini gösterdi, montaj konusunda doğruluktan eminiz değil mi? Orayı es geçeceğim çünkü doğru yapıldı ise.

Yeni konular

Geri
Yukarı