R5 5600X işlemci boşta 85 dereceyi görüyor

Voiljin

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Selam arkadaşlar,

Son 4-5 haftadır işlemcimde gereksiz bir ısı artışı var. Boşta 60 derecede, yük altında ise 85-90 derecelere çıkmaya başladı. Bu süre öncesinde yük altında Max 62-63 dereceleri görüyordum.

Bu kapsamda 2 hafta önce 6 aylık termal macunu yeniledim fakat bir değişiklik olmadı. An itibarıyla de işlemcim birden 85 derecelerde çalışmaya devam ediyor ve herhangi bir yük altında da değil.

İşlemci soğutucunun pompasında sorun olabileceği aklıma geldi fakat bunu nasıl kontrol edeceğimi de bilmiyorum. Görüşlerinizi ve yönlendirmelerinizi merak ederim.

İyi sosyaller.

R5 5600X.
ROG STRIX B550-F Gaming Wi-Fi II.
Lian Li galahad AiO 360.
RTX 3080 12 GB.

Not: Sistemi 2K monitör ile kullanıyorum.

Dosya Ekleri

• Kasa1.png
    Kasa1.png
    616,2 KB · Görüntüleme: 20
  • Kasa2.png
    Kasa2.png
    680 KB · Görüntüleme: 14
Sucuk pişir.

Selam arkadaşlar,

Son 4-5 haftadır işlemcimde gereksiz bir ısı artışı var. Boşta 60 derecede, yük altında ise 85-90 derecelere çıkmaya başladı. Bu süre öncesinde yük altında Max 62-63 dereceleri görüyordum.

Bu kapsamda 2 hafta önce 6 aylık termal macunu yeniledim fakat bir değişiklik olmadı. An itibarıyla de işlemcim birden 85 derecelerde çalışmaya devam ediyor ve herhangi bir yük altında da değil.

İşlemci soğutucunun pompasında sorun olabileceği aklıma geldi fakat bunu nasıl kontrol edeceğimi de bilmiyorum. Görüşlerinizi ve yönlendirmelerinizi merak ederim.

İyi sosyaller.

R5 5600X.
ROG STRIX B550-F Gaming Wi-Fi II.
Lian Li galahad AiO 360.
RTX 3080 12 GB.

Not: Sistemi 2K monitör ile kullanıyorum.

Ekran kartı ile darboğaz yapıyor olabilir.

Sucuk pişir.

Ekran kartı ile darboğaz yapıyor olabilir.
Yazılanları okumak gibi bir gayrette bulunsan keşke,

Darboğaz olmadı olmadı da son 2 haftada mı oldu ? Ya da yük altında değilken nasıl darboğaz olabilir ? Yorum yapmış olmak için yapmayın be abicim hadi

Yazılanları okumak gibi bir gayrette bulunsan keşke,

Darboğaz olmadı olmadı da son 2 haftada mı oldu? Ya da yük altında değilken nasıl darboğaz olabilir? Yorum yapmış olmak için yapmayın be abicim hadi.

İşlemci soğutucunda bozukluk var gidip söküp bakabilirsin.

0.9volt ve 600MHz değerleriyle o derece hiç iyi değil, sistem boşta yani aşırı bir sıcaklık bu.
Macunu bir kere değiştirdim dediniz tam oturmamış olabilir mi kontrol sağlar mısınız?
Her şeyin tam oturduğuna eminseniz;
Soğutmanızın garantisi varsa görüşün muhtemelen servise getirmenizi isterler.
Bir anda böyle olması arıza gibi o yüzden bence servisle görüşmeniz en mantıklısı.

Geri
Yukarı