R5 5600X overclock yapılmalı mı?

Advanced CPU Configuration girin birde.
IMG_20220104_143227.jpg

Aynı işlemciyi kullanıyorum ve oc yapmayı gerek görmüyorum. Boş yere yıpratmaya gerek yok. Oc gerekmeden 1 sene daha rahat götürebilecek bir işlemci.

Hem o anakartı hem de soğutucuyu pek tavsiye etmiyorum doğrusu, önce bir Prime95 Small FFTs testine sokarak MOSFET ve işlemci sıcaklığına bak. Bunun yanında silikon kalitesi ve termal macunun da önemli.
Neden ? Kullandigim anakart bence güzel daha iyisi illaki vardır ama benimkiside kötü değil yani..

Bu silikon hangi parçanın elemanı? Bende de 5600x var. Sabit 4.6 GHz'de kullanıyorum 1.256voltta. Sıkıntı oluyor mudur? Kullanımda sıkıntısız 3-4 aydır.

Genel silikon, diğer adıyla binning. Her işlemci fabrikadan aynı çıkmıyor maalesef bende bu açıdan çok vasat bir 3300X var. Overclock hatta underclock için bile normalden yüksek voltajlar istiyor misal. Ben de CPB ve PBO ile kullanıyorum. Performansından yana şikayetim yok ancak iyi bir soğutma masrafı olmadan kurtaramıyorsun iyi silikona sahip olmayanları.

İyi silikonlular UV ile stok fanıyla bir idare edebiliyorlar.

Genel silikon, diğer adıyla binning. Her işlemci fabrikadan aynı çıkmıyor maalesef bende bu açıdan çok vasat bir 3300X var. Overclock hatta underclock için bile normalden yüksek voltajlar istiyor misal. Ben de CPB ve PBO ile kullanıyorum. Performansından yana şikayetim yok ancak iyi bir soğutma masrafı olmadan kurtaramıyorsun iyi silikona sahip olmayanları.

İyi silikonlular UV ile stok fanıyla bir idare edebiliyorlar.
Yani slikon ne kadar iyi olursa vermemiz gereken voltaj o kadar azalıyor. Doğru mu anladım?

Neden? Kullandigim anakart bence güzel daha iyisi illaki vardır ama benimkiside kötü değil yani.

He bu mu ya? Bir tane de düz B550M Pro modeli olması lazım. VDH olan iyi onunla OC olur tamam.

Ama soğutucu hala iyi sayılmaz, uzun vade için.

Geri
Yukarı